Останнім часом на Дніпропетровську область почастішали ракетні, дронові, шахедні повітряні атаки від нашого “дружнього сусіда”.
Вже втретє потерпає від цих атак і наш заклад, обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді (КЗО “ОЕНЦДУМ”). Якщо перші два прильоти, епіцентр яких прийшовся на прилеглі території, не нанесли значних руйнувань будівлям нашої установи, хоча і спричинили певну матеріальну шкоду, то третій, що стався напередодні “чистого четверга”, став надзвичайно потужним і руйнівним для закладу.
Внаслідок вибуху шахеду, який прийшовся по самому центру території КЗО “ОЕНЦДУМ”, і подальшої сильної пожежі, була повністю зруйнована і згоріла будівля надвірної санітарної установки, вибиті вікна і двері в куточку живої природи, теплиці, в навчальних та адміністративних приміщеннях, понівечені гаражі та транспорт, пошкоджені водогін, електромережа, вольєри зоолого-тваринницького комплексу для утримання свійських птахів та дрібних ссавців, згоріли декілька унікальних рослин, були втрати і серед тварин.
Відкрита територія КЗО “ОЕНЦДУМ”, яку протягом багатьох років колектив закладу пестив, перетворюючи на прекрасну зелену оазу серед урбанізованих краєвидів великого промислового міста, за лічені хвилини вкрилася кілька сантиметровим шаром скла, глини, землі і металу.
Звичайно, першими реакціями на побачене стали біль, розпука, злість та лють на тих, хто навіть в кабінках санітарної установки дитячого освітнього закладу шукає НАТОвських найманців. Але слідом за цим прийшла впевненість в тому, що ні це, ні щось інше не зламає нас, а значить, треба братися до роботи і поки що самотужки наводити лад в нашому спільному домі, відшкодовувати те, що можливо зробити силами колективу.
Як і все в наш час, ця новина миттєво розлетілася інформаційним простором. Разом з висловленими співчуттями, багато хто пропонував свою фізичну допомогу. До прибирання наслідків повітряної атаки до колективу КЗО “ОЕНЦДУМ” долучилися вихованці закладу і батьки, працівники Донецького обласного еколого-натуралістичного центру, педагоги філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” (попри відстань у майже 100 км від обласного центру) і навіть бувші колеги з департаменту освіти і науки облдержадміністрації.
Спільними зусиллями у “страсну п’ятницю” вдалося виконати великий обсяг роботи: прибрати скло від пошкоджених вікон, зашити їх ОСБ плитами, прибрати згорілі рослини, розбитий шифер, підмести територію від величезної кількості бруду і сміття, і навіть провести трудову акцію по висадженню ожини і полуниці “100-річчю юннатівського руху – 100 ягідних рослин”, яку ініціювали педагоги філії “Шафран”.
Велика подяка всім, хто не залишився осторонь нашої біди і прийшов на допомогу у скрутний час.
Але попереду ще дуже багато роботи, яка потребує значних додаткових коштів, які на сьогодні КЗО “ОЕНЦДУМ” не має. Тому просимо, по можливості, долучитись до відновлення нашого закладу всіх небайдужих.
Реквізити КЗО “ОЕНЦДУМ”:
р/р UA 628201720314261005302046900
ЄДРПОУ 02139966
Призначення: Благодійні внески, гранти та дарунки (на відновлення руйнувань, зазнаних внаслідок збройної агресії Російської Федерації).
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1VOJMcdbJ8KK6GwY9BC2cyahObSqKPhQm?usp=sharing
В Дніпропетровській області проведений
обласний етап Всеукраїнського конкурсу
В квітні 2025 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор – Юрій ПЕДАН) (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) в заочному форматі відбувся обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Земля – наш спільний дім” (далі – Конкурс), метою якого є підвищення рівня еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності учнівських колективів екологічної просвіти.
Традиційно до складу журі увійшли Юрій Педан (директор КЗО “ОЕНЦДУМ”), Павло Ломакін (голова громадської організації “Дніпропетровська обласна організація Українського товариства охорони природи”), Ірина Кирилова (представник громадськості), а також Інна Майборода (заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” з навчальної роботи).
На розгляд журі надіслано 13 виступів колективів екологічної просвіти від закладів освіти 5 міських, 3 селищних та 2 сільських громад області.
Тематика цьогорічного Конкурсу – “Ми однієї сміливості!”, яку учасники намагалися розкрити у своїх виступах. Велику увагу команди колективів екологічної просвіти приділяли особливим аспектам: екологічним наслідкам воєнних дій – знищенню природних екосистем, забрудненню ґрунтів і вод, загибелі тварин, а також проблемам відновлення довкілля після бойових дій. Вони закликали берегти природу навіть у складних умовах воєнного часу, допомагати зруйнованим територіям, проводити екологічні акції підтримки, і тим самим показали, що любов до природи й турбота про неї залишаються важливими навіть під час війни. Виступи були змістовними, креативними, а також відображали результати природоохоронної роботи та популяризували рух за збереження довкілля.
Перемогу в Конкурсу здобули 8 колективів
Колектив “Екосвіт” Ліцею № 12 Павлоградської міської ради спільно з комунальним закладом позашкільної освіти “Еколого-натуралістичний центр” Павлоградської міської ради посів І місце (керівник Третяк Ю.А.). Цей колектив буде представляти Дніпропетровську область у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу “Земля – наш спільний дім”, який відбудеться у м. Київ. Організаторами фінального етапу Конкурсу є Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з комунальним закладом Київської обласної ради “Центр творчості дітей та юнацтва”.
Конкурс “Земля – наш спільний дім” має не лише освітнє, а й виховне, соціальне та практичне значення, допомагаючи виховати покоління, яке піклуватиметься про довкілля свідомо та відповідально. Загалом, це потужний інструмент формування екологічної культури та активної життєвої позиції у молоді щодо екології.
Завідувач відділу організаційно-
масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО
Інформація
про підсумки проведення обласного (заочного) етапу
Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл”
у 2024- 2025 навчальному році
З метою збереження зелених насаджень у парках, скверах, лісопарках, проведення практичних заходів з їх благоустрою, створення нових об’єктів зеленого будівництва, вивчення історії паркового будівництва, формування екологічної культури здобувачів освіти з вересня 2024 року по березень 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) проводився обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл” (далі – Конкурс).
До організаційного комітету Конкурсу було подано 18 робіт здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 14 міських та сільських, селищних рад.
Представлені на Конкурс матеріали свідчать про активну діяльність учнів на місцях по оздоровленню довкілля, збереженню існуючих зелених насаджень, благоустрою парків, скверів, садів.
Юні лісівники Могилівського ліцею імені І.М. Шишканя Могилівської сільської ради, вихованці філії “Шафран” КЗО “ОЕНЦДУМ”, вирощували посадковий матеріал плодово-декоративних дерев, кущів, квітів для благоустрою парку селища Могилів, провели дослідження видового складу деревних та чагарникових порід паркової зони села Могилів.
Члени гуртка “Основи екологічного моніторингу” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Марганецької міської ради підготували науково-дослідницьку роботу “Поширеність і шкідливість короїдів Scolytinae паркових біоценозів міста Марганець”. Проблема поширення короїдів у паркових біоценозах міста є актуальною, оскільки їхня діяльність призводить до масового всихання дерев, втрати біорізноманіття та зниження якості екосистемних послуг. Вихованці ЕНЦ провели оцінку рівня шкідливості короїдів для деревних насаджень та розробили рекомендації щодо моніторингу та боротьби з короїдами в паркових зонах міста Марганець.
Учні Горянівської гімназії, вихованці гуртка “Юні квітникарі” комунального позашкільного навчального закладу “Центр еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді” Обухівської селищної ради Дніпровського району на честь героїв ЗСУ селища Обухівка, які загинули під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, заклали вербову алею “Героям слава і вічна пам’ять!”.
Значна кількість робіт учасників Конкурсу базується на місцевому матеріалі і спрямована на вивчення історії зеленого будівництва і садово-паркового мистецтва. Так, вихованці комунального закладу позашкільної освіти “Еколого- натуралістичний центр” Павлоградської міської ради вивчали вікові дуби - ботанічні і історичні пам`ятники природи у Дитячому парку м. Павлограда і визначали видовий склад деревних насаджень за оцінкою життєвого стану дерева за шкалою Н.П. Красинського та за шкалою В.А. Алексєєва.
Змістовно з використанням історичних подій відобразили історію зеленого будівництва і садово-паркового мистецтва в Україні вихованці гуртка “Біологія людини засобами STEM-освіти” комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам'янської міської ради.
Під час проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл” здобувачі освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти:
- проаналізували екологічні фактори, які впливають на оздоровлення довкілля;
- дослідили існуючі зелені насадження, благоустрій паркових зон, садів та клумб на території закладів освіти;
- оволоділи навичками спостереження за рослинами та вивчали методику вирощування і правила посадки саджанців плодових дерев;
- вирощували в шкільних розсадниках та теплицях найбільш популярні плодові дерева та декоративні квіти і висаджували в саду і на прилеглій територій закладів освіти.
Методист комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр Тетяна КОНДРАТЬЄВА
дітей та учнівської молоді”
В Дніпропетровській області проведено обласний етап
Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості
на тему “Голос душі”
У березні 2025 поточного року з метою поповнення знань дітей про рослинний світ, формування основ екологічної культури та мислення, розвитку спостережливості, образної пам’яті, уваги, кмітливості, виховання любові до природи, бережливого ставлення до навколишнього середовища комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) було проведено обласний етап Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості на тему “Голос душі ”(далі – Конкурс).
У Конкурсі взяли участь учасники освітнього процесу закладів освіти з 22 об’єднаних територіальних громад області.
Конкурс проводився за номінаціями:
- “Природні об’єкти на тему “Голос душі” очима дітей”;
- “Екологічна сумка з мотивами природних об’єктів на тему “Голос душі”.
Всього до організаційного комітету було подано 118 робіт, а саме:
- кулони, сережки, браслети, намиста, поробки з природного та штучного матеріалів, у яких зображено красу місцевої флори;
- екологічні сумки з мотивами природних об’єктів, вироблені з тканини (з аплікаціями, вишивкою, малюванням тощо).
У роботах зроблені акценти на унікальності кожної рослини, її формі, кольорі, текстурі. У окремих роботах “голосом душі” були об’єкти, які символізуюсь волю та безпеку.
За результатами роботи журі визначено 70 переможців.
До Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України для участі у національному етапі Конкурсу були направлені 10 робіт, які за оцінками журі набрали найбільшу кількість балів:
- кольє “Танок метеликів”;
- віночок “Квітує мій край”;
- “Переможні барви” (прикраси для чарівної україночки);
- прикраса “Синій птах щастя”;
- прикраса “Ой, у лузі червона калина”;
- брошка “Берегиня”;
- еко-сумка “Солом’яна сумочка”;
- еко-сумка “Квітковий настрій”;
- торбинка мандрівника “Завжди пам’ятаю голос рідного краю!”;
- еко-сумка “Квітуча Україна”.
Фотозвіт за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1QVPIpZ7qKFRsTkU5X0Obd6Z0oNDPFxDl?usp=sharing
Підготував:
завідувач відділу біології та екології
КЗО “ОЕНЦДУМ” Денис ГРИГОР’ЄВ
Весна крокує. Квітують первоцвіти
З настанням весни природа починає прокидатися від довгої зимової сплячки. Однією з найбільш зворушливих і підбадьорливих ознак цього пробудження є первоцвіти. Ці скромні квіти першими розпускаються, приносять із собою радість та надію.
Першоцвіти, такі як проліски, підсніжники, крокуси, пшінка, ряст, анемони, символізують новий старт. Їхні яскраві, але ніжні пелюстки розквітають під снігом і холодним вітром, показуючи нам, що життя завжди знаходить шлях. Вони вражають своєю різноманітністю форм і кольорів, надаючи весняному ландшафту яскравих та життєрадісних відтінків.
Ці рослини часто ростуть у лісах, на галявинах та у гірських районах. Їм не потрібні ідеальні умови – їх можна знайти на схилах, де земля ще зберігає зимову прохолоду. У нас в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан) квітує до 20 видів первоцвітів, деякі з них можна побачити на фото за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1qv-xgo_cVDTN0DZ7q4l3czL9WV08rXMJ?usp=sharing
На жаль, багато видів первоцвітів знаходяться під загрозою зникнення через військові дії, порушення місць зростання, розвитку міст та нерозумного збору квітів, коли винищують або пошкоджують цибулини, які заховані під верхнім шаром ґрунту.
Кожен з нас може зробити свій внесок у їх збереження. Дбайливе ставлення до природи, а також участь в акціях з озеленення та захисту навколишнього середовища допоможуть зберегти ці чудові рослини для майбутніх поколінь.
Першоцвіти – це не просто рослини, це символ весни та оновлення. Вони вчать нас цінувати кожну мить, залишатися стійкими у скрутні часи і радіти кожному проблиску світла. Насолоджуйтесь їхньою красою і бережіть природу, щоб і далі вона могла радувати нас своїми чудесами.
Підготувала:
керівник гуртка
комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді” Ольга ЛАПІНА
Щороку ми чекаємо весну, адже вона дарує нам надію та радує око ранньоквітучими рослинами. В комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) найпершими радують око різноманітні первоцвіти. Вже у квітні квітують різні груші та яблуні в саду, слива Пісарді розчерпірена та Магнолія Лебнера, яка росте на території КЗО “ОЕНЦДУМ” з 2016 року. ЇЇ гарні рожеві квіти прикрашають рокарій нашого закладу освіти, де переважно ростуть хвойні дерева: тис ягідний, туя західна, туєвик долотовидний, туя спіралевидна та інші декоративні деревно-чагарникові рослини.
Магнолія росте в якості солітера – її видно з усіх боків рокарію. Дерево привертає увагу в період цвітіння та створює візуальний акцент в ландшафтній композиції.
Маганолія Лебнера є гібридом від схрещування магнолії зірчастої та магнолії японської. Це невелике дерево висотою до 5 метрів. Крона широка, розлога. Листки прості, еліпсовидної форми, зеленого кольору, глянцеві. Квіти великі з 10-12 пелюстками, світло рожеві. Квітування проходить рано навесні до появи листків. Саме тому ця рослина така помітна навесні, коли ще немає щільного листового покриву.
Наша магнолія росте в напівтіні і почувається досить комфортно, щороку вихованці гуртків “Дендрологія з основами озеленення” проводять фенологічні спостереження, збирають та досліджують насіння, проводять цікаві експерименти з магнолією. Залежно від погоди трохи варіює період квітування та появи перших листків, крона рік від року стає більш розлогою та створює затишок для співочих птахів, які теж милуються квітами.
У 2020 році ще одна магнолія Лебнера була подарована колективом КЗО “ОЕНЦДУМ” до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді в рамках акції до 95-річчя юннатівського руху в Україні. Зараз вона квітує на території закладу освіти у Києві.
Дякуємо Збройним Силам України за можливість навчатись та навчати, силам протиповітряної оборони за захист.
З любов’ю до всього живого та вірою в нашу перемогу.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1F60uTt7wnqSwXKjgrWX5Z0vyi3kIZ7D4?usp=sharing
Підготували:
Заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
Керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Ірина КРИВУЛЯ
В Дніпропетровській області проведена весняна сесія
для слухачів обласної Природничої школи учнівської молоді
Наприкінці березня 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для здобувачів освіти закладів освіти була проведена весняна сесія обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) по секціях: психології, хімії, флористики та зеленої архітектури, біології та екології, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії.
Освітній процес у Школі під час проведення весняної сесії відповідно до безпекової ситуації відбувався дистанційно на базі Дніпровського національного університету ім. О.Гончара (ДНУ ім. Олеся Гончара), Навчально-наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет” (ННІ УДХТУ), Дніпровського державного аграрно - економічного університету (ДДАЕУ).
Сесія проводилася за окремим розкладом роботи кожної секції відповідно до плану, узгодженого науково-методичною радою Школи.
До участі в сесії долучилися 10 науковців вишів м. Дніпро та понад 150 здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійно-технічної та позашкільної освіти з 16 територіальних громад: Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Павлоградської, Нікопольської, Васильківської, Лозуватської, Могилівської, Межівської, Піщанської, Обухівської, Солонянської, Томаківської, Слобожанської, філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
На секції біології учні працювали за темою “Сердце та кровообіг - двигун нашого тіла” (лектор Мізін Валерія Вікторівна, викладачка кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту), з якої вони отримали знання про основні функції серцево-судинної системи людини і розглянули на прикладах, як необхідно зміцнювати своє здоров’я, щоб мати здорове серце на довгі роки.
Юні екологи вивчали тему “Екосистеми: структура, функціонування та стійкість природних систем”, під час якої Лісовець Олена Іванівна, доцент кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології ДНУ ім. Олеся Гончара, велику увагу приділила значенню екосистеми в природі та житті людини і процесам погіршення екосистеми України, що пов’язано з бойовими діями, які ведуться російським агресором на нашій землі.
Майбутні ветеринари ознайомилися з темою “Класифікація і ветеринарно-санітарна експертиза риби”, яку дуже змістовно презентував Зажарський Володимир Володимирович, завідувач кафедрою інфекційних хвороб тварин ДДАЕУ. На лекції учні вперше дізналися про правила санітарної експертизи риби і гідробіонтів і тепер кожний з них, дивлячись на зябра риби, може визначити свіжа риба чи термін її використання вже неможливий.
Юні аграрії отримали знання по темі “Різноманіття, морфологічні особливості та технології вирощування нішових культур” (викладачка Котченко Марина Валентинівна, доцент кафедри рослинництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету), з якої учні дізналися про виробництво плодів та ягід, яке є традиційною галуззю сільськогосподарського виробництва України, зокрема Дніпропетровщини, і має багатовікову традицію.
Майбутні психологи отримали можливість розглянути тему “Поняття про волю. Психологічні механізми волі”. Вони вивчали етапи вольової дії, які включають усвідомлення людиною вольових зусиль та оцінки своїх можливостей і визначення способу дії. Активну участь брали учні і в практичному занятті за темою “Вольова саморегуляція особистості”, яке проводила викладачка Лазаренко Вікторія Іванівна, доцент кафедри соціальної психології та психології управління ДНУ імені Олеся Гончара. Учні усвідомили, що вольова діяльність людини завжди розпочинається з чуттєвого відображення світу у відчуттях та сприйманні, а психічні процеси є базовою основою людської психіки.
Яскраві презентаційні лекції по озелененню та ландшафтному дизайну були прочитані для флористів за темами: “Різноманіття рослин для альпінарію” та “Принципи побудови композиції кам'янистого саду”, які з великою фаховою майстерністю виклала Зайцева Ірина Олексіївна, професор кафедри фізіології рослин та інтродукції ДНУ імені Олеся Гончара. Інформація, надана під час лекцій, була дуже актуальна в зв’язку з початком в закладах освіти весняних робіт по благоустрою та озелененню на шкільних ділянках, клумбах і садах.
Слухачі секції сучасних біотехнологій знайомились з новою для себе темою “Інноваційні технології харчових виробництв”. Під час практичних занять, проведених викладачкою Гармаш Світланою Миколаївною, доцентом кафедри біотехнології та безпеки життєдіяльності ННІ “УДХТУ”, учні розглянули пріоритетні напрямки у сфері харчових виробництв, які мають оздоровчі властивості для життя людини.
Учасники секції хімії вивчали освітній матеріал по темах: “На межі поділу тіл: Адсорбція” та “Як відкривали атом” (викладачка Плясовська Катерина Андріївна, доцент кафедри фізичної, неорганічної та органічної хімії ДНУ імені Олеся Гончара).
Під час весняної сесії здобувачам освіти Школи організаторами заходу були надані щомісячні контрольні тестові завдання по секціях, які розміщені на сайті КЗО “ОЕНЦДУМ”, а також рекомендації щодо підготовки до обласного конкурсу-захисту науково- дослідницьких робіт обласної Природничої школи учнівської молоді, що відбудеться у травні 2025 року. При підготовці до конкурсу відповідно до безпекової ситуації учням було рекомендовано спілкування з науковими керівниками через електронну пошту та мобільний зв’язок.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1HUObEsmO9b8PLiskCOCi7HpYX544hPbJ?usp=sharing
Методист з наукової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Інформація про участь комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр
у обласній науково-практичній конференції
“Біологічні дослідження та винахідництво”
24 березня 2025 року Донецьким обласним еколого-натуралістичним центром (далі ДОЕНЦ, директор Олександр Паращенко) в колаборації з Національним еколого-натуралістичнм центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі НЕНЦ, директор Володимир Вербицький), комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) та Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання (директор Дмитро Макосій) урочисто відкрив обласну науково-практичну конференцію “Біологічні дослідження та винахідництво” (далі Конференція). Зустріч проходила у форматі телемосту. Працювало 4 локації, які знаходилися в Києві, Дніпрі, Одесі та на Донеччині.
Вже 11 рік поспіль ДОЕНЦ залучає молодь до науково-дослідної та експериментальної роботи. В останні роки до заходу залучено обласні центри Київщини, Одещини та Дніпропетровщини, які підтримують дану ініціативу та колектив центру ДОЕНЦ в таких непростих умовах. До заходу долучилося понад 100 осіб — це учнівська та студентська молодь Донецької, Дніпропетровської, Одеської областей, їх керівники, науковці, провідні спеціалісти та поважні гості.
На урочистому відкритті з вітальним словом до всіх присутніх звернувся директор НЕНЦ, професор, доктор педагогічних наук Володимир Вербицький, який зосередив увагу на біологізації у всьому світі та значенні проведення даного заходу.
На базі КЗО “ОЕНЦДУМ” працювала одна з локацій телемосту. Звідти до учасників Конференції звернулася начальник відділу національного виховання та європейської інтеграції управління фахової освіти, національного виховання та європейської інтеграції департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації Олена Василенко, яка підкреслила вагомість європейських цінностей, які виборює наш народ, зокрема молоде покоління.
Приєднався до привітань директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій Педан, який наголосив на важливості єднання в такі скрутні для України часи та необхідності правильного підходу у виховання творчо обдарованої молоді, познайомив присутніх з роботою обласної Природничої школи.
Локації телемосту працювали на базі Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання і на базі опорного закладу Олександрівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Олександрівської селищної ради Донецької області. Дітей та учнівську молодь привітали директори обласних екоцентрів з Одеси – Дмитро Макосій та Донеччини – Олександр Паращенко. Олександр Вікторович проінформував, що цього року виповнюється 180 років з Дня народження Іллі Мечникова — відомого українського науковця, а учасники Конференції — це його послідовники, які своїми діями звеличують Україну. Начальник відділу освіти, культури, молодіжної, внутрішньої та інформаційної політики Олександрівської селищної ради Донецької області Ірина Седлецька побажала учасникам Конференції не зупинятися на досягнутих результатах та подарувала глядачам відеокліп від олександрівців “Благословенна земля”.
Галина Мирна, заступник директора з навчально-виховної роботи ДОЕНЦ зауважила на різноплановості робіт учасників у цьому році.
Учасники Конференції побачили її перебіг за 10 років, познайомилися з членами журі та модераторами. Запланована та анонсована робота секцій: “Юний дослідник”, “Ботаніка та рослинництво”, “Зоологія та тваринництво”, “Енергія і середовище”, “Винахідницькі та раціоналізаторські проєкти”, “Екологія та здоров’я”, – де молоді дослідники захищатимуть свої науково-дослідницькі роботи.
Бажаємо учасника м успіхів та натхнення, перемог та нових звершень.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1sxBFFPK7kRgGVcZBAkPMAJM_HeRnayS-?usp=sharing
Підготувала
Заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
На Дніпропетровщині проведений
обласний семінар з аграрного напрямку,
19 березня 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН) для методистів, завідувачів відділами та керівників гуртка аграрного та квітково-дендрологічного напрямку закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої, професійної, та професійно-технічної освіти був проведений обласний семінар з аграрного напрямку, квітникарства та озеленення закладів освіти напряму за темою “Використання сучасних технологій при вирощуванні сільськогосподарських культур на НДЗД та догляді за тваринами в НДТК закладів освіти”.
Семінар проводився у змішаному (онлайн та відео) форматі з метою підвищення професійної компетентності педагогів в організації дослідницької роботи на навчально-дослідних земельних ділянках закладів освіти (далі – НДЗД), ознайомлення з сучасними технологіями при вирощуванні сільськогосподарських культур та використанням різних добавок, преміксів при догляді за тваринами в навчально-дослідних тваринницьких комплексах (далі - НДТК), активізації участі у профільних масових заходах всеукраїнського та обласного рівнів.
Для участі у заході зареєструвалися 105 педагогів закладів освіти з Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Нікопольської, Павлоградської, Покровської міських рад, Богданівської, Васильківської, Губининської, Зайцівської, Криничанської, Магдалинівської, Межівської, Могилівської, Обухівської, Петриківської, Слобожанської, Софіївської, Томаківської, Царичанської, Юр’ївської селищних та сільських рад, КЗО “ОЕНЦДУМ” та закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
З вітальним словом до учасників семінару звернулася Крикун Галина Віталіївна, заступник директора з виховної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, яка ознайомила учасників семінару з інформацію щодо відзначення 100 річного ювілею екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти на Дніпропетровщині та в Україні, доповіла про випуск нової навчально-методичної літератури КЗО “ОЕНЦДУМ” за аграрним та екологічним напрямком та можливістю її використання педагогами в освітньому процесі.
Іванус Алла Василівна, методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвела підсумки участі закладів освіти області в організаційно-масових заходах за аграрним, лісівничим та квітково-дендрологічним напрямком за 2024 рік, надала рекомендації щодо активізації участі здобувачів освіти у профільних конкурсах та акціях у 2025 році, розглянула питання підготовки документації щодо роботи на НДЗД, визначила напрямки дослідницької роботи з юннатами, звернула увагу на впровадження Всеукраїнського конкурсу “Дитячий міні-город: від насінини до плодів” та Всеукраїнського конкурсу проєктів озеленення “Культура домівки”.
Шевченко Олександра Олександрівна, доцентка кафедри селекції та насінництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету, ознайомила учасників семінару з установами, які займаються селекцією овочевих культур, з Державним реєстром сортів та гібридів придатних для поширення в Україні, ознайомила з ботанічною класифікацією, надала приклади овочевих культур з короткими рекомендаціями щодо використання їх на шкільних НДЗД, вмісту в них вітамінів, ферментів тощо.
З темою “Культури і технології для виробництва мікрозелені. Дослідницька робота юннатів по вирощуванню мікрогріну” виступила Котченко Марина Валентинівна, доцентка кафедри рослинництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету. Вона доповіла про новітній тренд світової кулінарії та здорового харчування – мікрозелень, зацікавила учасників семінару кількістю запропонованих для цього культур, розказала про вимоги вирощування, світловий та температурний режим, рекомендувала тематику досліджень для учнів при вирощуванні мікрозелені.
Янченко Тетяна Володимирівна, вчитель біології Володимирівського ліцею Межівської селищної ради, поділилась досвідом своєї роботи з учнями по проведенню дослідницької роботи з рослинництва.
Похил Олена Миколаївна, доцентка кафедри технології переробки продукції тваринництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету, ознайомила з перспективними напрями годівлі продуктивних тварин та птиці, надала характеристику кормових добавок, преміксів, звернула увагу на необхідність застосування їх в раціонах тварин та птиці НДТК.
Наприкінці семінару учасникам було запропоновано відео виступ керівника гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Лапіної Ольги Петрівни, в якому вона надала рекомендації з агротехніки вирощування батату різних сортів, ознайомила з цілющими властивостями цієї рослини, закликала спробувати виростити її в себе на ділянках.
За підсумками семінару всім учасникам було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату.
Мультимедійні матеріали доповідачів будуть розміщені на сайті КЗО “ОЕНЦДУМ” https://www.dneprunnat.dp.ua та доступні до перегляду.
Відеозапис за посиланням:
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1LVqaALbaZI7cDpM0AImvCPJdliK2zhMt?usp=sharing
Підготувала
методист КЗО “ОЕНЦДУМ” Алла ІВАНУС