До 100-річчя юннатівського руху в Україні
Павлоград натуралістичний: миті історії


Частина 5


У 90-ті роки на станції значно посилилася науково-дослідна робота з обдарованими дітьми. Юннати стали постійними учасниками та призерами Всеукраїнських та обласних заходів, таких як “Дотик природи”, “Саду мого дивосвіт”, “Парки – легені міст та сіл”, “Дослідницький марафон”, “Птах року” та інших, де вони демонстрували свої знання, творчі здібності та дослідницькі навички.


У 1993 році розпочалася плідна співпраця станції з Малою академією наук (МАН). Першим манівцем став вихованець гуртка “Юні зоологи” Бригадиренко Віктор, який під керівництвом Зайцевої Людмили Степанівни розпочав науково-дослідну роботу в напрямі “Зоологія. Комахи”. Сьогодні Бригадиренко В.В. – кандидат біологічних наук, доцент Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, де він викладає дисципліни “Зоологія”, “Екологія”, “Ентомологія”, “Паразитологія”, “Інформаційні технології в екології”. Він є відповідальним редактором індексованих у Web of Science наукових журналів “Biosystems Diversity”, “Regulatory Mechanisms in Biosystems”, заступником головного редактора журналу “Ukrainian Journal of Ecology”; членом редколегії наукового журналу “Питання степового лісознавства та лісової рекультивації земель”. Його успішна наукова кар'єра є яскравим прикладом того, як СЮН сприяє розвитку наукового потенціалу молоді та виховує майбутніх вчених.


Робота з обдарованими дітьми на Станції юних натуралістів (СЮН) у Павлограді набула особливого розмаху з 1996 по 2002 рік, коли до її керівництва долучився Старіков Геннадій Васильович. Випускник факультету мисливствознавства Іркутського університету, професійний педагог, науковець, кандидат природничих наук відразу набув популярності серед талановитої молоді, яка мала за мету зв’язати своє життя з еколого-біологічними науками. Як ніхто він спонукав вивчати природу і поважати її закони, відчувати себе значимою частиною нашої планети.


Генадій Васильович працював директором Станції юннатів по 1999 рік  та керівником гуртків “Юні екологи” та “Юні орнітологи”  по 2002 р. Основним напрямком роботи з дітьми була участь  юннатів його гуртків в Малій академії наук. За період його роботи на Станції юннатів він випустив близько 30 учнів МАН. Разом з вихованкою Оксаною Приймак вивчали “Екологічний стан р. Гніздка в районі м. Павлограда”. Тепер Оксана кандидат біологічних наук і викладач в сільськогосподарській академії. Свою долю з екологією та біологією також пов’язали і Яковенко Оксана, учениця Павлоградської школи № 2, Синько Вікторія учениця ЗШ №8, Приймак Катерина, учениця ЗШ № 19 та ін.


Основними  напрямками його роботи були орнітологія та екологія, рибоводство та зоологія. Генадій Васильович активно популяризував позашкільну освіту в місцевих засобах масової інформації. За роки його директорства був налагоджений тісний зв’язок з біологами всіх 20 шкіл міста. Як наслідок  - проведення міських виїзних семінарів для вчителів-біологів до природних заказників з метою вивчення рослинного та тваринного світу.


Старіков Г.В. налагодив тісний зв’язок з Павлоградською екологічною спілкою ім.Варняка, спілкою охорони природи, Павлоградською районною організацією Українського товариства мисливців та рибалок, Павлоградським історико-краєзнавчим музеєм.


Заступник директора Станції юних натуралістів (СЮН) Буряк Валентина Миколаївна – досвідчений педагог, відзначений званням “Відмінник освіти”. Її багаторічна праця присвячена розвитку юннатівського руху та вихованню екологічно свідомого покоління. Під її керівництвом вихованці СЮН протягом багатьох років є незмінними призерами обласних змагань та зльотів юних натуралістів, а також обласних та Всеукраїнських конкурсів та акцій екологічного спрямування.


Юні академіки, які займаються науково-дослідницькою роботою під керівництвом Валентини Миколаївни, є активними учасниками:
- Міжнародних науково-освітніх програм, де вони мають можливість обмінюватися досвідом з ровесниками з інших країн та долучатися до міжнародних дослідницьких проектів.
- Міжнародного симпозіуму “Дотик природи”, який є престижною науковою платформою для обговорення актуальних проблем екології та охорони довкілля.
- Всеукраїнських зборів юних екологів, де вони мають можливість презентувати свої наукові досягнення, брати участь у дискусіях та майстер-класах, а також налагоджувати контакти з іншими юними дослідниками.


Валентина Миколаївна Буряк є не лише талановитим педагогом, але й наставником, який надихає юних натуралістів на наукові пошуки та екологічну діяльність. Її відданість справі та високий професіоналізм сприяють розвитку юннатівського руху в Павлограді та вихованню майбутніх науковців та екологів.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1rdbGhVpxBl4HKr-YD5yQTU-LNmLMy1aq?usp=sharing


Далі буде


Підготувала:
Директор комунального закладу                                          Катерина КИРИЧЕНКО

позашкільної освіти “Еколого-натуралістичний
центр” Павлоградської міської ради