Історія
Могилівського учнівського лісництва
До 100 річчя Юннатівського руху


Учнівське лісництво - традиційна та дієва форма залучення учнівської молоді до охорони природи. Участь у роботі юних лісівників виховує дбайливе ставлення до природи, розширює і поглиблює знання у галузі природничих наук, дає практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві.


Ліс - чудова скарбниця природи нашого краю, чудовий підручник, який створила сама природа. Село Могилів розташоване в мальовничому куточку Приорілля. Над створенням зеленого золота краю довгі роки трудяться лісівники Царичанського лісництва (нині філія “Петриківське лісове господарство” державного підприємства “Ліси України” східного лісового офісу). Природні байрачні та заплавні ліси, рукотворні соснові і дубові насадження Приорілля - окраса нашого краю.


Засновником шкільного лісництва став вчитель біології та географії Могилівської середньої школи Вівташ Олексій Панасович та педагогічний колектив школи, де він працював.


Учнівське лісництво створене у 1970 році на базі Царичанського лісництва з спеціалістами якого співпрацювали не одне покоління педагогів та учнів Могилівського ліцею ім. І.М. Шишканя. До складу лісництва входили учні 6-10-х класів, роботою в лісництві були охоплені 70% усіх учнів школи. За юними лісівниками було закріплено 20 га лісу та 2 га лісового розсадника. Роботою Могилівського учнівського лісництва керувала рада лісництва, до складу якої входив лісничий Царичанського лісництва, директор школи, вчитель біології та юний лісничий.


Для кращого вивчення теоретичних основ лісознавства та проведення практичних робіт на базі Царичанського лісництва був створений навчальний клас лісівників, де проводилися заняття для юних лісівників. На території закріпленого лісу юні лісівники вивчали рослинний і тваринний світ екосистеми лісу, проводили фенологічні спостереження, опікувалися охороною лісів від шкідників і пожеж. Юні лісівники були надійними помічниками дорослих лісівників: збирали цвіт і плоди лікарських рослин, заготовлювали корм і підгодовували птахів і тварин взимку, виготовляли годівнички і будиночки для птахів. Важливою місією юних лісівників був обхід ділянок 20 га закріпленого лісу, де стежили за чистотою та приймали участь в прибиранні лісу, виявляли хвороби та шкідників лісу, а в посушливі періоди слідкували за пожежонебезпекою лісу.
Значних успіхів у розвитку Могилівського шкільного лісництва було досягнуто, коли роботу з дітьми очолила вчитель біології Назаренко Тамара Володимирівна. З 1987 по 2017 роки учні стали учасниками багатьох природоохоронних операцій “Пролісок”, “Конвалія”, “Тюльпан”, “Каштан”, “Майбутнє лісу у твоїх руках”; обласних та всеукраїнських акціях: “Ліси для нащадків”, “Дерево життя”, “Посади дерево”, “Парки – легені міст і сіл”, “Новорічна композиція”, “Мій рідний край, моя земля”, “Смітник”, “Первоцвіт”, ”Відтворимо ліси для майбутнього”.


Члени учнівського лісництва довгі роки були учасниками агітбригади “Біловідчанка”, приймали участь в природоохоронних акціях, конкурсах, веломарафонах, проводили роботу з екологічної просвіти дітей і дорослих села Могилів і сіл Царичанського району. В шкільному лісництві діти навчались не тільки любити природу, а й думати про майбутнє нашого краю, його зеленого багатства і про збереження краси і природних ресурсів.


У шкільному лісництві діяли загони лісових дозорців, які разом з лісівниками охороняли зелені насадження від пошкоджень та витоптувань, стежили, щоб в лісі не смітили, не залишали вогнища, охороняли ліс від пожеж, організовували трудові десанти по прибиранню сміття та сухостою в лісі та на прибережних смугах річки Оріль та озера Біловід, упорядковували лісосмуги поблизу автомагістралі та іншою практичною роботою по збереженню довкілля.
З метою охорони і відновлення лікарських рослин лісу в 1994 році на базі Царичанського лісництва створено заказник лікарських рослин площею 1 га. На території заказника виявлено 20 видів лікарських рослин, із них 8 -первоцвіти, що занесені до Червоної книги України і потребують охорони.


З 1993 року у шкільному лісництві працювали два гуртки: “Юний лісівник” та “Юні друзі природи”. У весняно-літній період гуртківці доглядали за сіянцями сосни звичайної, сосни кримської, клена гостролистого, які вирощували для штучного лісорозведення, проводять пізнавальні та наукові дослідження.


Участь дітей у діяльності шкільного лісництва впливає на вибір ними професії, бо у школі є багаторічний досвід дружби з лісом і свої традиції. Багато випускників Могилівського учнівського лісництва реалізували себе у лісовому господарстві. Великий вклад в роботу шкільного лісництва внесли Манько Олександр Іванович, який довгі роки був лісничим Царичанського лісництва та згодом очолював Дніпродзержинський лісгосп, та його син - Манько Ярослав. Династію лісівників Манько продовжив і син Ярослава Олександровича - Владислав. Ще одна династія лісівників Царичанського лісництва – династія Козачка Івана Максимовича, який близько 40 років працює в лісництві, продовжив син Дмитро, який працював після отримання професії лісівника в Чугуєві.


У 2001 році учнівське лісництво Могилівської школи нагороджене почесною грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за здобуте І місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв. На Всеукраїнській виставці вихованка гуртка юних лісівників, Погоріла Людмила, представила буклет “Робота Могилівського лісництва”, щоденники спостережень дослідницьких робіт та яскравий фотоальбом.


У 2002 році конкурсна робота Погорілої Людмили в рамках Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл” відмічена Грамотами Дніпропетровської держадміністрації та комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”). Робота Могилівського учнівського лісництва була відзначена грамотами КЗО “ОЕНЦДУМ” у 2003, 2004, 2008 роках в рамках обласного етапу Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв.


Важливе місце у роботі шкільного лісництва належить дослідницько-експериментальній роботі, спрямованій на вивчення видових особливостей різних порід дерев, які використовуються в лісовому господарстві, визначення найбільш пристосованих деревних рослин для умов степового Приорілля.


З 2005 року юні лісівники працювали над темою: “Визначення забрудненості атмосфери за станом приросту дерев (сосни звичайної) за останні роки в різних екологічних умовах”. Члени шкільного лісництва в цей період активно приймали участь в операції “Жолудь”, в акціях “Дерево життя”, “Первоцвіти Дніпропетровщини” та інших. За результатами роботи гуртківці неодноразово посідали призові місця на обласному зльоті юних натуралістів в напрямку “Дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства” та на Всеукраїнських масових природоохоронних заходах.


Відновило свою роботу учнівське лісництво на базі філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” (далі Філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”) та Могилівського ліцею ім. І.М. Шишканя у 2018 році. Очолила учнівське лісництво керівник гуртка Філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” Ніколаєнкова Ольга Віталіївна. Наставники учнівського лісництва - лісничий Курило Василь Леонідович та лісівники господарства - допомагають в організації роботи учнівського лісництва, проводять з вихованцями практичні роботи на території лісового розсадника, допомагають вихованцям у виборі майбутньої професії. Дослідницька робота проводиться на площі 0,2 га лісового розсадника відведеного учнівському лісництву, де вирощується посадковий матеріал – сосна і дуб звичайні, ялівець козацький, самшит вічнозелений, одночасно закладаються досліди та ведеться спостереження.


За цей період юннати неодноразово ставали призерами всеукраїнських і обласних конкурсів: “Ліси для нащадків”, “Юннатівський зеленбуд”, “Ландшафтний дизайн”, “Парки - легені міст і сіл”, “Птах року”, “Найщедріша годівничка”, “Зоологічна галерея”, “Виставковий павільйон”.


Традиційними для вихованців лісництва стало проведення природоохоронних масових заходів: “Тиждень лісу”, Всеукраїнської декади екологічної освіти, “День зустрічі птахів”, “День Землі”. Щорічно у вересні проводиться “Тиждень лісу”, коли вихованці вітають своїх наставників з Днем лісівника, проводиться посвята в юні лісівники, відбуваються цікаві екскурсії, конкурси, вікторини, квести, ігри та інші активності.


Учнівське лісництво Могилівського ліцею має 55-річну історію, багаторічні традиції, які продовжуються і наповнюються новим змістом.


Юні лісівники вірять у щасливе майбутнє нашого краю, які разом з наставниками стоять на варті захисту лісових багатств Дніпропетровщини та України.

 


Вчитель біології Назаренко Т.М.   

 

 

Засновник шкільного лісництва Вівташ О.П.


Підготувала
Керівник гуртка
Філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”                                        Ольга НІКОЛАЄНКОВА