Юннат - це на все життя

 


Фото. Нездійминога з Юрієм Федоровичем


Серед відомих людей, які творили історію юннатівського руху в Царичанському районі з повоєнних часів ІІ Світової війни, був Заслужений вчитель України, Відмінник народної освіти, вчитель-методист та вчитель біології, старожил села Бабайківка Михайло Савович Нездійминога. Саме в цей час з відбудовою країни в школах активізується робота з створення навчально-дослідних ділянок, закладаються шкілки плодових і декоративних дерев, будуються у навчальних закладах парники і теплиці.


Михайло Савович цього ювілейного для юннатів року святкував би своє століття, але на жаль, зовсім трохи до нього не дожив.


Народився він у мальовничому приорільському селі Бабайківка. В його житті було і голодне дитинство, і фашистські концтабори, і важкі повоєнні роки - та ніякі труднощі не зламали цю сильну духом людину, знану далеко за межами району.


Після війни Михайло Савович розпочав свою активну педагогічну діяльність. Працював вчителем біології у місцевій школі, долучаючи школярів до дослідницької роботи. Саме тоді вперше в історії школи були закладені навчально-дослідні земельні ділянки. На цих ділянках невтомно працювали учні, займалися сортовивченням кукурудзи та цукрового буряка. Був створений колекційний відділ, на якому вирощувалися рідкісні для нашої місцевості рослини. Багато зусиль було покладено в заснування шкільного саду. Вчитель приділяв увагу навіть зовнішньому вигляду дослідних ділянок, кожна з яких була обсаджена квітами, а вхід прикрашали гіпсові вази, виготовлені власними руками. 79 випускників Бабайківської школи закінчили сільськогосподарські вузи саме завдяки невтомній праці Михайла Савовича.


30 років поспіль (1950-1980 р.р.) він очолював роботу районного методичного об’єднання вчителів біології і хімії та юннатівський рух в районі, виховав когорту вчителів біології, які продовжують його справу.


Юннатівська робота Царичанського району, згадує Михайло Савович, завжди була на надзвичайно високому рівні: юннати постійно завойовували призові місця на обласних конкурсах, приймали участь у виставці досягнень народного господарства на всесоюзному рівні, мали державні нагороди.


Колишній учитель часто навідував рідну школу, цікавився юннатівською роботою учнів, брав участь у закладенні не одної алеї випускників. У 2011 році Михайло Савович, як почесний гість, взяв участь в обласному семінарі для методистів та керівників гуртків позашкільних еколого-натуралістичних закладів, вразивши учасників семінару свіжістю ідей, глибиною біологічних знань та зарядив всіх своєю життєвою енергією.


Михайло Савович Нездійминога – це людина з великої літери, з тих, хто творив історію нашої області, хто залишив добрий слід в серцях не одного покоління юних натуралістів.


Сапай Наталія Іванівна,
вчитель біології Бабайківського ліцею