СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЮННАТІВСЬКОГО РУХУ НА ВЕРХНЬОДНІПРОВЩИНІ

Юлія Ядерна директор Верхньодніпровського районного ЕНЦ

Через школу юннатівський руху Верхньодніпровщини більш як за 85 років пройшли тисячі хлопчиків та дівчаток.

Для багатьох з них вона стала визначальною в її подальшій долі. Але і тим, хто не став біологом, зоологом, ботаніком або лісником чи садоводом, юннатівство допомогло на все життя зберегти любов, бережне й дбайливе ставлення до праці та до людей праці.

Юннатівський рух в районі бере свій початок з 1934р; перші ж витоки насадження та догляд за садами з школах району сягають у далекий 1949 рік - при Посуньківській школі закладено сад площею 2,5 га, де учні не лише доглядали плодові дерева, а й проводили досліди по штучному запиленню яблунь.

1949 -1965 рр. За ініціативою Марка Озерного, майстра високих врожаїв кукурудзи, при Мишуринрізькій СШ створено ланку „Озернят". Рух юних кукурудзоводів поширився по всій області. Ланка переросла в учнівську бригаду. В районі працювало 9 бригад, 8 733 учні обробляли землю на площі 143 га.

1972 р. При Мишуринрізькій неповній середній школі створено шкільне лісництво, 30 учнів якого доглядали ліс на площі 143 га.

1979 р. Юннати Дніпровокам’янської, Правобережнянської, Любомирівської та Першотравенської середніх шкіл започаткували обласну операцію „Піонерська ферма - кролівництво", 17 шкіл кролеферм вирощували 1653 кролів. Щорічно здавали до 3 тисяч кролів та до 25 тисяч кролешкірок зі шкільних кролеферм та вирощених на дому.

1981 р. За почином учнів Мишуринрізької, Водянської СШ та Верхньодніпровської восьмирічної школи оголошено обласну операцію «Колгоспним садам - турботу юних», 12 шкіл району взяли шефство над 383,3 га. садів, працювало 36 ланок юних садоводів - 350 учнів. Учні знищували комах  шкідників, боролися з бур’янами, обкопували дерева, обробляли вапном стовбури плодових дерев, формували крону. І як наслідок, зібрали і здали на приймальні пункти держави 350 т. фруктів.

2000 р. І місце у Всеукраїнському конкурсі «На кращу пришкільну дослідницьку земельну ділянку» - Мишуринрізька НСЗШ.

2000 р. II місце у Всеукраїнському конкурсі « На краще шкільне лісництво» - Мишуринрізька НСЗШ.

В районі створено «Золоту книгу» районної освітянської еліти з біологічного напрямку; букет «10 добрих справ» юннатів районну за напрямками:

  • «Шляхами Озерного» (пришкільна земельна ділянка) та «Свята спадщина» (екологія рідного краю).

    Верхньодніпровщина - край балок і байраків