На Дніпропетровщині проведений

обласний семінар з аграрного напрямку,

квітникарства та озеленення

 


19 березня 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН) для методистів, завідувачів відділами та керівників гуртка аграрного та квітково-дендрологічного напрямку закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої, професійної, та професійно-технічної освіти був проведений обласний семінар з аграрного напрямку, квітникарства та озеленення закладів освіти напряму за темою “Використання сучасних технологій при вирощуванні сільськогосподарських культур на НДЗД та догляді за тваринами в НДТК закладів освіти”.


Семінар проводився у змішаному (онлайн та відео) форматі з метою підвищення професійної компетентності педагогів в організації дослідницької роботи на навчально-дослідних земельних ділянках закладів освіти (далі – НДЗД), ознайомлення з сучасними технологіями при вирощуванні сільськогосподарських культур та використанням різних добавок, преміксів при догляді за тваринами в навчально-дослідних тваринницьких комплексах (далі - НДТК), активізації участі у профільних масових заходах всеукраїнського та обласного рівнів.


Для участі у заході зареєструвалися 105 педагогів закладів освіти з Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Нікопольської, Павлоградської, Покровської міських рад, Богданівської, Васильківської, Губининської, Зайцівської, Криничанської, Магдалинівської, Межівської, Могилівської, Обухівської, Петриківської, Слобожанської, Софіївської, Томаківської, Царичанської, Юр’ївської селищних та сільських рад, КЗО “ОЕНЦДУМ” та закладів професійної (професійно-технічної) освіти.


З вітальним словом до учасників семінару звернулася Крикун Галина Віталіївна, заступник директора з виховної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, яка ознайомила учасників семінару з інформацію щодо відзначення 100 річного ювілею екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти на Дніпропетровщині та в Україні, доповіла про випуск нової навчально-методичної літератури КЗО “ОЕНЦДУМ” за аграрним та екологічним напрямком та можливістю її використання педагогами в освітньому процесі.


Іванус Алла Василівна, методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвела підсумки участі закладів освіти області в організаційно-масових заходах за аграрним, лісівничим та квітково-дендрологічним напрямком за 2024 рік, надала рекомендації щодо активізації участі здобувачів освіти у профільних конкурсах та акціях у 2025 році, розглянула питання підготовки документації щодо роботи на НДЗД, визначила напрямки дослідницької роботи з юннатами, звернула увагу на впровадження Всеукраїнського конкурсу “Дитячий міні-город: від насінини до плодів” та Всеукраїнського конкурсу проєктів озеленення “Культура домівки”.


Шевченко Олександра Олександрівна, доцентка кафедри селекції та  насінництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету, ознайомила учасників семінару з установами, які займаються селекцією овочевих культур, з Державним реєстром сортів та гібридів придатних для поширення в Україні, ознайомила з ботанічною класифікацією, надала приклади овочевих культур з короткими рекомендаціями щодо використання їх на шкільних НДЗД, вмісту в них вітамінів, ферментів тощо.


З темою “Культури і технології для виробництва мікрозелені. Дослідницька робота юннатів по вирощуванню мікрогріну” виступила Котченко Марина Валентинівна, доцентка кафедри рослинництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету. Вона доповіла про новітній тренд світової кулінарії та здорового харчування – мікрозелень, зацікавила учасників семінару кількістю запропонованих для цього культур, розказала про вимоги вирощування, світловий та температурний режим, рекомендувала тематику досліджень для учнів при вирощуванні мікрозелені.


Янченко Тетяна Володимирівна, вчитель біології Володимирівського ліцею Межівської селищної ради, поділилась досвідом своєї роботи з учнями по проведенню дослідницької роботи з рослинництва.


Похил Олена Миколаївна, доцентка кафедри технології переробки продукції тваринництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету, ознайомила з перспективними напрями годівлі продуктивних тварин та птиці, надала характеристику кормових добавок, преміксів, звернула увагу на необхідність застосування їх в раціонах тварин та птиці НДТК.


Наприкінці семінару учасникам було запропоновано відео виступ керівника гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Лапіної Ольги Петрівни, в якому вона надала рекомендації з агротехніки вирощування батату різних сортів, ознайомила з цілющими властивостями цієї рослини, закликала спробувати виростити її в себе на ділянках.


За підсумками семінару всім учасникам було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату.


Мультимедійні матеріали доповідачів будуть розміщені на сайті КЗО “ОЕНЦДУМ” https://www.dneprunnat.dp.ua та доступні до перегляду.

 

Відеозапис за посиланням:

https://youtu.be/TWsNRDdjiHY


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1LVqaALbaZI7cDpM0AImvCPJdliK2zhMt?usp=sharing


Підготувала
методист КЗО “ОЕНЦДУМ”                           Алла ІВАНУС

До 100-річчя юннатівського руху
Відкрите засідання педагогічної ради на тему:
«30-річчя створення Міжшкільного екологічного музею:

музейна педагогіка крізь призму часу: від традицій до інновацій»


У рамках року Позашкілля, 100-річчя профільної екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти України в комунальному закладі «Дитячий екологічний центр» Кам'янської міської ради відбулося відкрите засідання педагогічної ради, присвячене 30-річчю Міжшкільного екологічного музею: «30-річчя створення Міжшкільного екологічного музею: музейна педагогіка крізь призму часу: від традицій до інновацій».


В ювілеї взяли участь почесні гості: керівники департаменту освіти та департаменту екології та природних ресурсів Кам'янської міської ради, Центру Крові "Біофарма Плазма" в м. Кам'янське, КУ "Центр молодіжних ініціатив" КМР, голова Фонду розвитку Кам'янського, депутати та члени виконавчого комітету Кам’янської міської ради, завідувач та представники кафедри екології та охорони навколишнього середовища Дніпровського державного технічного університету, ветерани педагогічної праці, які стояли у витоків створення Міжшкільного екологічного музею, керівники музеїв закладів освіти міста.


Відкрила засідання Лариса Долина, директор КЗ «Дитячий екологічний центр» КМР, голова педагогічної ради, яка привітала почесних гостей гостей і членів ради з урочистою подією, підкреслила, що Міжшкільний екологічний музей – єдиний у Дніпропетровській області, Україні, який розкриває екологічні проблеми Кам'янського та регіону, має звання "Народний" та "Зразковий" МОН України. Відзначила важливість та значення музею для екологічної освіти і виховання дітей та молоді у сучасних реаліях воєнного часу, відновила історію та досягнення, розкрила сутність музейної педагогіки, форми та методи роботи, зупинилася на проблемних питаннях, перспективах його розвитку та планах на майбутнє.


Під час засідання відбувалися включення відеопривітань, які з нагоди 30-річчя музею надійшли на адресу педагогічного колективу ДЕЦ від Юрія Педана, директора КЗО "Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді" (https://www.facebook.com/share/p/164oFwaxpv/), Олександра Міхно, директора Педагогічного музею України, доктора педагогічних наук (https://www.facebook.com/share/p/15ycm8mA9Z/), Олексія Караманова, доктора педагогічних наук, професора кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи, завідувача науково-навчальної лабораторії музейної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка (https://www.facebook.com/share/p/19cQ3vYiHk/), Центру БО «БФ «ЯМаріуполь» https://www.facebook.com/share/p/14r97gC5om/ Колективу Вугледарського міського відділу культури і туризму КУЛЬТУРНИЙ ХАБ ВУГЛЕДАР-ВОЛНОВАХА https://www.facebook.com/share/p/12F8ouh33Qu/


Приємною подією стало вручення від Фонду розвитку Кам'янського, ГО "Бджола" та депутатів міської ради телевізору, за допомогою якого Міжшкільний екологічний музей у подальшому покращить форми роботи з дітьми та молоддю та запровадить нові.


По завершенню виступу Лариса Долина запросила членів педагогічної ради і гостей до оглядової екскурсії «30 кроків у світ природи» та взяти участь у музейному практикумі за двома інтерактивами: «Від зернятка пшениці до паляниці», «У пошуках геологічних скарбів».


У завершальній частині педагогічної ради були розглянуті питання: «Тематика екскурсій в Міжшкільному екологічному музеї з урахуванням нових навчальних програм НУШ» та «Методи покращення соціального благополуччя дітей та молоді через екологічні музейні практики», члени ради обмінялися думками, досвідом та ідеями створення нових планів на майбутнє.


Зворушливим моментом під час засідання ради стало нагородження подяками ветеранів педагогічної праці КЗ «Дитячий екологічний центр» КМР, які стояли у витоків створення Міжшкільного екологічного музею, зробили вагомий внесок у його розвиток.


Приємною несподіванкою для працівників центру став подарунок – оберіг, який підготували ветерани і який займе почесне місце у музеї, символізуючи зв’язок поколінь, традиції та тяглість педагогічної спадщини.


Педагогічна рада, присвячена 30-річчю Міжшкільного екологічного музею, була не лише професійно корисною, а й наповнено приємними моментами, щирими емоціями та натхненням до подальшої педагогічної діяльності, розвитку музейної справи.


Більше інформації про відкрите засідання педагогічної ради "30-річчя створення Міжшкільного екологічного музею: музейна педагогіка крізь призму часу: від традицій до інновацій" за посиланнями:
https://www.facebook.com/share/p/15puof4L2j/ 
https://www.facebook.com/share/p/161xVvLnyW/
https://www.facebook.com/share/p/14SxdKCrQc/


Привітання від кафедри екології та охорони навколишнього середовища Дніпровського державного технічного університету за посиланнями:
https://www.facebook.com/share/p/1EP6TcekLT/


Фотографії заходу за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1vYo42EeZoiIMM8zcp5qS4PU5UoD4SzTD?usp=sharing 

На Дніпропетровщині
проведено обласний круглий стіл
за темою “Залучення здобувачів освіти

до наукової діяльності,
реалізації екологічних проєктів

та збереження біорізноманіття
у співпраці з різними секторами суспільства”


26 лютого 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для методистів та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти був проведений обласний круглий стіл за темою “Залучення здобувачів освіти до наукової діяльності, реалізації екологічних проєктів та збереження біорізноманіття у співпраці з різними секторами суспільства”. З урахуванням безпекової ситуації захід проводився у змішаному (онлайн та відео) форматі.


Мета проведення круглого столу - підвищення професійної компетентності педагогів в організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.


До заходу долучилися понад 90 педагогічних працівників закладів освіти з: Верхньодніпровської, Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Жовтоводської, Нікопольської, Шахтарської, Покровської, Самарівської та Павлоградської міської ради; Обухівської, Томаківської, Слобожанської, Губиниської, Магдалинівської, Криничанської, Межівської, Юр’ївської, Царичанської, Червоногригорівської та Васильківської селищної ради; Нивотрудівської, Зайцівської, Вербківської, Гречаноподівської та Могилівської (філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран)” сільської ради; КЗО “ОЕНЦДУМ”; закладів професійної (професійно-технічної) освіти “Західно-Донбаський професійний ліцей”, “Дніпровський центр професійно-технічної освіти”, “Професійно-технічне училище № 2”, “Дніпровській регіональний центр професійно-технічної освіти”, “Кам’янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту”, “Нікопольський професійний ліцей”, “Професійний ліцей м. Шахтарське”, “Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів”; а також відділів освіти Верхньодніпровської та Павлоградської міської ради.


З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася Інна Майборода, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона ознайомила учасників з циклограмою звітності щодо участі в організаційно-масовій та методичній діяльності за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти у 2025 році, звернула увагу на результативність співпраці закладу з науковцями, представниками приватних установ та громадських організацій екологічного спрямування, презентувала навчально-методичну продукцію природоохоронного змісту, видану КЗО “ОЕНЦДУМ” впродовж останніх років.


Денис Григор’єв, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2024 рік, звернув увагу на заходи, яким необхідно приділити більше уваги в поточному році, представив учасникам заходу джерела отримання інформації на сайтах dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua щодо участі у масових заходах (організаційні листи, підсумкові накази, сертифікати і грамоти, звіти та матеріали доповідачів проведених обласних заходів за минулі роки), провів анкетування учасників, а також ознайомив з термінами надання звітних матеріалів у 2025 році.


З темою “Гідроекологічні зміни Каховського водосховища: дослідницька діяльність в зоні бойових дій” виступила Анна Євтушенко, керівник гуртка комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”. Вона представила можливості здійснення досліджень водосховища системами дистанційного зондування “Google Earth Pro”, “Copernicus”, “Browser Sentinel-Hub” та “Dynamic World”; ознайомила з локальним збором та аналізом даних і вивченням екологічних параметрів води та ґрунту в умовно “безпечних” місцях, а також презентувала результати дослідницьких робіт вихованців при співпраці з “WaterNet”.


Юрій Третьяков, директор комунального закладу “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр”, поділився своїми спостереженнями та думками щодо проблеми відновлення плавнів Каховського водосховища.


Питання координації та змісту роботи Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки “Дитячий екологічний парламент” на 2025 рік розкрила Оксана Кізенко, методист комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, член наглядової ради Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки ДЕП.


Катерина Колесникова, кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка еколого-освітнього сектору природного заповідника “Дніпровсько-Орільський” виступила з темою “Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський”: унікальна екосистема та можливості для співпраці”. У своїй доповіді вона представила інформацію про сучасний стан заповідника, про можливість знайти наукового керівника для проведення дослідницької роботи серед наукових співробітників заповідника, про комплексні дослідження зі створення наукових обґрунтувань щодо розширення існуючих та створення нових заповідних об’єктів за участю наукових співробітників заповідника, а також детально розповіла про співпрацю заповідника та закладів освіти у сфері освітньої діяльності.


Тему “Окремі аспекти птахів як об’єкта досліджень юннатів на прикладі вивчення білого лелеки” розкрив Олександр Пономаренко, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету Дніпровського національного університету ім. О.Гончара. У своїй доповіді він висвітлив інформацію про етапи розробки та затвердження положення про проведення щорічного конкурсу “Лелека”, про важливість виявлення аварійних лелечих гнізд і надання інформації до структурних підрозділів Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” (перенесення гнізд вже сприяло збереженню життя більше 200 особин білого лелеки), а також про деталі проведення моніторингових досліджень за білим лелекою та вивченням його кормових територій.


Ірина Розумна, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”, вчитель географії Гречаноподівського ліцею Гречаноподівської сільської ради, поділилася інформацію про моніторингові спостереження за білим лелекою у 10 населених пунктах Гречаноподівської ОТГ, які почались ще до 2010 року в рамках співпраці з Канівським природним заповідником. У своїй доповіді вона зазначила цікаві дослідження поведінки лелек, а також результативність вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ”, учнів Гречаноподівського ліцею в щорічному обласному конкурсі “Лелека”.


Учасникам семінару було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. Список педагогічних працівників, які отримають сертифікати, буде затверджений наказом КЗО “ОЕНЦДУМ”.


Відеозапис круглого столу за посиланням: https://youtu.be/Ib2x1p_bpgE


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1vXaNNEfszE5FwL_9wOwColng68F2M1JK?usp=sharing


Підготував:
Григор’єв Денис,
завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”