Меню

Мережа

Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр був створений в грудні 1997 року. На цей час в центрі нараховується 20  гуртків. Всі вони працюють на базі екоцентру. Іх відвідує більше 300 дітей.
 
 
 
Штат центру складають: директор, методист, 5 ставок керівників гуртків та 4,5 ставки господарського персоналу. Весь  педагогічний склад колективу має вищу педагогічну освіту.

Екоцентр розташований в одній з частин будинку дошкільного дитячого закладу на І поверсі з окремим входом. Загальна площа  приміщення 245 м2, 5 класних кімнат. Площа прилеглої території - 2000 м2, земельної ділянки - 1500 м2.
 
 
     
Центр займає це приміщення з 1995 року. За цей термін зроблений косметичний ремонт у всьому приміщенні центру, територія  центру частково огорожена металевим парканом. Створений живий куточок, що має 3 акваріуми, 11 тераріумів, 7 скляних виварієв, 10 кліток для гризунів, вольєр для птахів. Екоцентр має комп`ютер з принтером і сканером. Бібліотека налічує більше 1500 книг еколого-біологічної тематики.

Гуртки працюють за напрямами :
- екологічний,
- зоологічний,
- ботанічний,
- туристично-краєзнавчий.

 

Центр координує в місті науково-дослідницьку роботу і начання дітей у Малій Академії Наук України.
Екоцентр – організатор і постійний учасник міських екологічних та природо- охоронних заходів. Центром щорічно проводяться  конкури екологічного малюнку, плакату, знаку, малюнку на асфальті, екскурсії, походи з вивчення природи радного краю для  дітей шкіл міста. НМЕНЦ організовує міські акції: “Чистий берег”, “Чистий пляж”, “Чистий куточок відпочинку”, “Зустрічаємо  пернатих друзів”, “Чиста річка”, “Пожовкле листя” та інші. На честь святкування Дня міста юннати демонструють натуралістичну виставку. НМЕНЦ щорічно ініціює відбірковий тур і міський фестиваль екологічних агітбригад, присвячених Дню Землі. В минулому році проведено міський конкурс юннатів, в якому прийняли участь більше 800 школярів міста. НМЕНЦ проводить міський тур обласного конкурсу “Школа – мій рідний дім”, його переможці – школи та ДДЗ презентують місто на обласному рівні. Для залучення дітей у гуртки екоцентр організує “День відкритих дверей” для дітей і дорослих Нікополя. В масових заходах, які проводить екоцентр за рік, беруть участь більше 2000 учнів міста.
 
 

Щорічно в екоцентрі проводяться засідання методичного об'єднання вчителів біології міста з проблем екологічного виховання.
 
Центр постійно надає теоритичну і практичну допомогу школам міста, дошкільним навчальним закладам у вигляді методичних розробок, лекцій, бесід, вікторин, організації екскурсій, походів у природу.

Велику увагу працівники центру приділяють пошуку та розвитку серед дітей творчих обдарованих особистостей. В НМЕНЦ діє осередок дитячого наукового товариства МАН України. Вихованці центру за період з 2000 по 2008 роки одержали 18 призових місць в обласному огляді-конкурсі робіт МАН в секціях екології, біології, біотехнології та психології. Майже всі випускники МАНУ стають студентами провідних вищих навчальних закладів нашої країни.
 
 

В Нікополі працюють два дитячих дошкільних заклади екологічного спрямування. Центр має з ними договори про співпрацю та плани спільних заходів з екологічного виховання. Постійно проводиться організаційна робота по залученню шкіл міста до природоохоронної та екологічної роботи.

В екоцентрі діє еколого-ботанічний музей. В його 5 відділах демонструється близько 400 природних експонатів. Це екологічні матеріали, гербарії рослин, колекції комах, молюсків, морських тварин, птахів та ссавців нашої країни. Музей щорічно відвідують більше 800 дітей дошкільного та шкільного віку. За останні 2 роки налагоджена робота по проведенню екскурсій в центрі для дітей шкіл Нікопольського району (6 селищ).

В НМЕНЦ створений живий куточок. Експозиція свійських тварин: карликових кролів, морських свинок, хом`яків, птахів, мешканців тераріумів і акваріумів не залишає байдужими жодну дитину чи дорослого.
 
 
 
Колекція кімнатних рослин налічує більше 320 видів. На прилеглій земельній ділянці ростуть 14 видів декоративних чагарників та більше 150 видів трав`янистих рослин відкритого грунту.

На базі центру влітку вже дев'ятий рік працює оздоровчий екотабір “Степ”. За сезон його відвідує більше 150 дітей міста. З дітьми проводяться рухливі ігри, конкурси, вікторини, акції екологічного спрямування. Під час роботи табору організуються походи та екскурсії у парки міста, до краєзнавчого музею та історичних місць Нікополя. Діти відвідують міський пляж, де вони купаються, приймають сонячні ванни, з ними проводяться оздоровчі процедури. На пляжі відбуваються театралізовані свята “День Нептуна”, “Лагідне море”, конкурси на кращу скульптури з піска та інші. 
 
 

НМЕНЦ працює над створенням Червоної книги Нікопольщини. Юннатами при проведенні походів обстежено 17 природних ландшафтів, що охоплюють майже всю територію району. Зареєстровано 24 рідкісних видів рослин, 44 видів тварин. Завдяки цій роботі стало можливим укладення договорів про наукову співпрацю з Інститутом зоології НАН України та Дніпропетровським Національним Університетом.

Центр співпрацює з громадськими екологічними організаціями, які існують в місті: “Зелений світ”, “Громадянський дозор” і “Всеукраїнська екологічна ліга”. На належному рівні ведеться робота з засобами масової інформації. Постійно готуються статті для міських газет “Нікопольська правда” і “Репортер” та відеосюжети на каналах “ТВ Кварц” і “НМЦ”.

Юннати центру беруть участь в міжнародних наукових експериментах “Інституту якості води”, дослідницьких програмах агенції NASA “Насіння” і міжнародного фонду Мак-Артурів “Фауна міст”. Вихованець НМЕНЦ одержав ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі робіт з міжнародних дослідницьких експериментів в Києві.
 
 

НМЕНЦ приймає участь у Всеукраїнських масових заходах: акції “Зелений паросток майбутнього”, “Чиста Україна – чиста Земля”, “Всесвітній День Землі”, “Міжнародний  День  Довкілля” та “День захисту дітей”. Вихованці центру беруть активну участь в обласних турах конкурсів “Мій рідний край – моя земля”, “Парки – легені міст та сіл”, “Саду мого дивосвіт”, “Посади сад”, “Птах року”, “На кращу екологічну стежку”, “Пізнай свій рідний край”, “Флора України – компас у зеленому світі”, “Вчимося заповідувати”, “Первоцвіти України”, а також обласних конкурсах та акціях “Школа – мій рідний дім”, “Балки Придніпров”я очима дітей”, “На захист Чорного моря”, “Труд та турбота Вам, чий подвиг безсмертний”.
 
 

Гуртківці центру – учасники і щорічні переможці обласних екологічних та природоохоронних конкурсів. За період з 2000 по 2008 роки вони одержали 25 призових місць. 

В травні 2003 року на базі НМЕНЦ відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція директорів обласних, міських ЕНЦ та СЮН, громадських організацій та юннацького активу “Збережемо первоцвіти Придніпров`я”.

Центр фінансується за статтями фонду заработної платні працівників та витрат на відрядження, дуже рідко виділяються кошти на придбання призів для переможців міських екологічних конкурсів. Міський відділ освіти та міська влада надають постійну моральну підтримку різних напрямків розвитку екоцентру.
 
 

Викладацьким складом центру проводиться постійний пошук інноваційних форм екологічного виховання. Результатом спільного педагогічного процесу взаємодії педагогів та дітей забезпечується формування творчої особистості дитини з міцним фундаментом повноцінної екологічної культури, яка продовжує розвиватись все її життя. 

Для кращої реалізації задач, які поставлені перед позашкільною екологічною освітою потрібно розширювати матеріальну базу ЕНЦ, збільшувати фінансування на заохочення юннатів (призи для різноманітних конкурсів, літнє оздоровлення), забезпечувати педагогів методичними посібниками з позашкільного навчання та виховання.

 

Ми раді Вас бачити в Нікопольському міському еколого-натуралістичному центрі !!!
Наша адреса: м. Нікополь, вул. Станіславського, буд. 32, тел. 8-(05662)-2-22-63


Буклет №1

Буклет №2