Ніжні півонії


Півонії - улюблені садові квіти, і це не дивно. Пишне і яскраве цвітіння триває зазвичай два-три тижні, але у різних сортів настає в різний час. Тому цвітіння добре підібраної колекції може тривати до трьох місяців. Починаючи з перших чисел травня і закінчуючи останньою декадою липня ваш сад буде наповнений яскравими фарбами і чудовим ароматом.


На зиму листки цих квітів повністю відмирають і підлягають обрізці, тому рослини чудово зимують під снігом. Єдине, чого вони не люблять, так це сезонного вимокання та свіжої органіки. І те і інше може привести до загибелі квітки.


Півонії розрізняються за кольором, розміром і формою квітки, можуть бути простими та махровими. Вони володіють богатим спектром ароматів, у більшості сильно вираженим і надзвичайно приємним. Листя даних квіток ажурні, орнаментальны, декоративні вже ранньою весною: ще в порожньому саду, до цвітіння, вони виділяються червоними і фіолетовими відтінками. Їх привабливість зберігається і влітку, після цвітіння - обрізані кущі чудово тримають форму. А восени з настанням холодів листя півоній знову набувають червонуваті, бронзові і фіолетові відтінки.


Останнім часом фаворитом заслужено є деревовидні півонії. Умови їх культивування дещо відрізняються від тримання в саду трав'янистих півоній. Колекцію деревовидних півоній необхідно розміщувати на злегка затінених в полуденний час і добре захищена від вітру ділянках, так як їх зимостійкість і загальна стійкість на вентильованих місцях помітно знижується.

 


Вирощування півоній


При правильній агротехніці та подальшому догляді, півонії можуть рости на одному місці більше 20 років, при цьому кожен рік обдаровуючи дачну ділянку своїм чудовим цвітінням. Це дає нам стимул створити для півоній хороші умови і забезпечити квітам гідний догляд.

 


Грунт для півоній


Півонарій може бути розташований практично на будь-якому ґрунті, але більшу перевагу віддаємо суглинкам, чистим і окультурених. Не переносять півонії тільки заболочені і дуже сирі грунту. Слід звернути увагу і на рівень ґрунтових вод, який повинен бути на відстані не менше 50-70 см від поверхні ґрунту. Якщо ж рівень ґрунтових вод ближче, то півонії можна висаджувати на штучних грядках більшої висоти, або ж влаштовувати навколо півонарія спеціальні дренажні канави. Ігнорування подібних фактів і дій веде до загнивання кореневої системи та загибелі рослин.


Місце розташування півоній в саду


Висаджувати квіти потрібно на сонячних місцях, так як ці рослини дуже світлолюбні, але, можливо і вирощування в півтіні. Будьте уважні при виборі місця, так як кількість сонця регулює цвітіння півоній і його інтенсивність.


Бажано визначати місце для посадки півоній в декількох метрах від дерев або чагарників, так як їм потрібна повна свобода, а ось нестача вологи чи поживних речовин, за рахунок розвитку рядом інших великих рослин, може позначитися на зростанні і цвітінні. Також, місце посадки півоній повинно бути добре захищене від вітрів і різких протягів.


Підготовка до посадки півоній


Схема посадки півоній дуже проста, а самі роботи не заберуть у вас багато часу і сил, але слід провести ретельну підготовку перед посадкою півонарія, так як від цього залежить зростання рослини, його розвиток, цвітіння і тривалість життя.


Насамперед готуємо ями під посадку. Зробити це слід за місяць-півтора до висадки, щоб земля всередині добре осіла. Ями копаються на відстані 80-100 см один від одного, глибиною 60-70 см, діаметром 55-70 см. Правильна схема посадки півоній допоможе не тільки самим рослинам у розвитку, але й у догляді за квітами.


Тепер, коли ями готові, необхідно внести в них спеціальну суміш - компост, торф і перепрілий гній з домішками 150 г сульфату калію, 350 г кісткового борошна і 170-200 г суперфосфату, якщо ґрунти глинисті, можна додати 140-170 г гашеного вапна (подрібненого). Весь подібний склад перемішується з верхнім шаром землі, знятим заздалегідь, і утрамбовується. В результаті отримуємо приблизно половину ями живильної суміші, яка і стане запасом потрібної кількості поживних речовин на майбутнє.

 


Посадка півоній


Найкращим часом для посадки півоній вважається період з середини серпня і до кінця вересня. Якщо посадити півонії в даний час, то до зимових холодів рослина встигне прижитися і розвинути кореневу систему, а це дуже важливо.


Далі, підготовлений посадковий матеріал висаджують в заздалегідь викопані за схемою ями, і регулюють глибину посадки. Потрібно помістити посадковий матеріал в ґрунт так, щоб бруньки відновлення йшли в грунт не більше ніж на 3-4 см, при умови вирощування на суглинках, і не більше ніж на 5-6 см на пісковиках.


Не варто при посадці утрамбовувати ґрунт навколо нового куща, щоб не поламати молоді корені, а також, не змінити поглиблення куща в ґрунт, що може позначитися на його розвитку і цвітінні в майбутньому.


Матеріал підготувала:
керівник гуртка “Юні квітникарі”
Положій Л.В.