Знайомство з фазановими птахами з колекції зоокомплексу

КЗО “Обласний еколого-натуралістичний центр

дітей та учнівської молоді” ДОР


Фазанові птахи досить цікава родина декоративних птахів. Здавна їх утримують в зоопарках, домашніх фермах, вони виступають артистами цирку та просто радують нас своєю красою.


Розпочинаємо зі знайомства з золотим фазаном. Батьківщина – Центральний Китай. Живуть в бамбукових лісах. У Китаї люди відвіку полюють на золотих фазанів заради м’яса і гарного пір'я. У минулому золоті фазани експортувалися до багатьох інших країн як екзотичні птахи. Золотого фазана раніше називали золотою куркою. Золотий фазан може схрещуватися з діамантовим фазаном, в результаті на світ з'являється здатне до розмноження потомство. З гібридів золотого і срібного фазанів здатні розмножуватися тільки самці. Під час токування самці фазана видають шиплячі звуки, які нагадують свист покришки, що здувається. У зоокомплексі є декілька особин цього виду. Дуже просто розрізнити самця і самку – самка менш яскраво забарвлена, але все ж її пір’я має жовтуватий відтінок. У золотих фазанів розрізняють червону та жовту форму по характеру забарвлення грудного оперення. В колекції фазанарію представлена червона форма.

 


Найбільший серед декоративних фазанів – королівський фазан. Дикий вид Мешкає у гірських лісах Китаю. Є одним з національних символів Непалу. Найбільший з усіх фазанів. У дорослих птахів хвіст осягає 1,5 метрів. Самки значно менші за розміром, нагадують фазана звичайного. Добре акліматизований та може утримуватися по всі території України. Не терпить протягів та надмірної вологості. Даному виду фазанів не властива подружня вірність. Як тільки закінчується період залицяння і самка сідає у гніздо, самець готовий шукати іншу.


Окрасою зоокомплексу є павичі. Їх батьківщина – Індія, Шрі-Ланка. На батьківщині павичів оберігають. їхні природні вороги - це тигри та леопарди. Хвіст самця павича складається з 200 покривних плямистих пір’їн. Молоді самці та самки павича теж намагаються розпускати віялом свої хвости.


Індуси вірять, що павич криком закликає дощ. 3 Індії заборонено вивозити павине пір'я. Павич розкриває розкішний хвіст і, красуючись, проходжується перед самкою. Вітер заважає тримати хвіст рівно, тому здається, що павич ворушить ним.


Деякі з наших мешканців – народилися в неволі, тут у Центрі. Павичі, як і більшість фазанових мешкають великими сім’ями – на одного самця приходиться 3 самки. Молоді самці зовнішнім виглядом схожі на самок, бо ще не мають такого пишного пір'яного покриву над хвостом.


Найменші мешканці нашого пташника – банківські кури. Їх дикі родичі вважаються предками сучасних курей. Їх одомашнення ймовірно вперше відбулося в Китаї і Південно-Східній Азії близько 6000 року до н. е., у Індії — близько 3000 року до н. е. Звідси домашні кури, можливо, через Іран і Близький Схід поширилися до Європи. Банківські кури відображені на монетах 16 країн і є абсолютними лідерами серед окремих видів птахів, що зображуються на монетах. Гніздяться на землі, дуже обережні. В храмах Індії банківських півнів утримували як священних птахів, котрі повертають людям сонце.


Рід Широкохвостих фазанів представлений в нашій колекції 2-ма видами – сріблястим та непальським фазаном. Як і їх забарвлення протилежне – так різняться і їх характери. Сріблясті фазани досить доброзичливі до людини, хоча самці напрочуд забіякуваті, причому постійно нападають не лише на особин свого виду, але і на інших куриних птахів, що живуть по сусідству. В період токування самець буває особливо збудженим, постійно піднімає та опускає хохолок, розпускає крила, розчепірює хвіст, м’ясисті нарости на голій частині голови наповнюються кров’ю і стають ще яскравішими. Батьківщина - Південний Китай, Японія. Живуть в лісах та луках. Живляться рослинною їжею, комахами. Навесні птахи протяжно звучно посвистують, в інший час – лише глухо квокчуть. В Європу срібних фазанів завезли в XVII ст., вони швидко завоювали популярність.


Непальські фазани моногамні, тому зазвичай їх тримають парами. Досить агресивні не лише в період токування. Можуть нападати на птахів інших видів, тому їх зазвичай не утримують в великих групах з іншими фазанами. Дорослих птахів годують зерновими та зеленими кормами, а пташенятам необхідна і тваринна їжа (наприклад, личинки комах, варені яйця). Батьківщина – гірські ліси Індокитаю, М’янми та Південно-Західного Китаю. Завезений в Європу в 2-й пол. VIII ст., і досить витривалий та невибагливий птах.


Безсумнівно, краще один раз побачити, ніж 10 разів прочитати. Тож раді бачити всіх бажаючих на наших екскурсіях!


Підготувала керівник гуртка Раковець О.С.