Ящірка, що ходить по воді

 


Шоломоносний василіск (міжнародне наукове назва Basiliscus plumifrons) це дивовижна ящірка, що мешкає в Центральній Америці.


Загальна довжина сягає 60-80 см. Хвіст василіска становить майже дві третини довжини його тіла. Спостерігається статевий диморфізм — самці більші за самиць. Свою назву цей василіск отримав через своє яскраво-зеленого забарвлення і відмітного гребеня, який починається на голові і закінчується на хвості. Гребінь на голові у самців більше, ніж у самок.


Полюбляє вологі тропічні ліси. Віддає перевагу заростям по берегах річок. Це чудові плавці, здатні залишатися під водою протягом півгодини. Вони також добре і швидко бігають, іноді розвиваючи швидкість по суходолу до 11 км на годину. Має здатність бігати по воді, утримуючи своє тіло на поверхні швидко чергуючи ударами задніх лап.


Харчується зеленю, овочами, фруктами, комахами, зокрема земляними хробаками, цвіркунами, личинками борошняного хрущака, а також равликами, дрібними жабами.


Це яйцекладна ящірка. Статева зрілість настає у 1,5-2 роки. Шоломоносний василіск розмножується при високій вологості (близько 80%) і при середній температурі 26,6 C. Самиця відкладає 9-18 яєць. За сезон буває 4-5 кладки. Через 8-10 тижнів з'являються молоді василіски.Тривалість життя 7 років.


За легендами василіск міг вилупитися лише з яйця, знесеного у дні собачої зірки Сіріуса семирічним старим чорним півнем. Яйце, яке мало незвичну сферичну форму, повинна була висидіти жаба у гною. Так, у середньовічному трактаті XII ст. Хільдегарда Бінгенського зустрічається такий опис василіска:


Коли одного разу жаба відчула себе вагітною, вона побачила яйце змії, сіла на нього для висиджування, очікуючи, що на світ з’являться її власні дитинчата. Останні загинули; однак вона продовжувала сидіти на зміїному яйці, поки в ньому не заворушилося життя, на яке в той же час подіяла сила райського змія … Гадюченя розбило шкаралупу, вийшло з нього і відразу ж немов би видихнуло сильний струмінь вогню він вбиває все, що зустрічається у нього на шляху.

 

Саме тому за стародавніми міфами та переказами чудовисько мало вигляд крилатого змія з головою півня. На середньовічних гравюрах та ілюстраціях книг василіска часто зображували у вигляді потвори, яка мала півнячий гребінь, схожий на діадему (звідси й назва — «маленький цар») або ж просто біла відмітина, лебедині або кажанові крила, драконячий хвіст та пташині лапи.


Підготувала:

керівник гуртка

Стасенко А.В.