Серпокрилець - рекордсмен швидкості

 


Серпокрилець чорний має довжину тіла 16-18 см, крила – 15-18 см, розмах крил 40 м, вагу – 35-50 г. Колір у нього бурувато-чорний, у старих птахів із слабким зеленкуватим відливом. Влітку пір'я суттєво вигоряє, тому забарвлення оперення світлішає. Дзьоб та ноги чорні. На лапах всі чотири пальці спрямовані вперед. Цей птах мешкає всюди в Європі і Азії, окрім її тундрової частини. Також серпокрилець живе у Північно-Західній Африці , селиться до озера Байкал, півострова Ляодунь (Китай). Полюбляє кам’яні забудови, але живе також у лісах. Доволі часто мешкає поряд з людиною.


Линяння у серпокрильця відбувається 1 раз на рік.


Чорні серпокрильці прилітають із зимівель в травні, невеликими зграями. Зазвичай їх приліт пов'язаний з ходою циклонів – вони йдуть за ними. Після прильоту серпокрилець чорний починає будівництво гнізда. Це триває близько 8 днів. У гніздо відкладається 2-3 яйця. Протягом року цей птах робить 1 кладку.


Висиджують пташенят самець і самка протягом 11-16 днів. Серпокрильці перебувають у гнізді досить довго й відлітають з нього на 38-39 день, а інколи у зв’язку з природними умовами й на 56. Відразу після вильоту з гнізда вони можуть літати й самостійно ловити здобич. Згідно з останніми дослідженнями за допомогою мініатюрних акселерометра та логера виявлено, що серпокрильці здатні безперервно перебувати в польоті без посадки на землю 10 місяців. Серпокрилець чорний може розвивати швидкість 111,6 км/год. у горизонтальному польоті й навіть прямуючи вгору. Інші птахи, наприклад соколи-сапсани, летять швидше під час падінь, натомість політ серпокрильця є найшвидшим.


Підготувала:
керівник гуртка

Стасенко А.В.