Лінивець – чемпіон з повільності

 


Лінивці – чемпіони з повільності серед тварин, живуть у вологих лісах Південної Америки – від півночі Аргентини й Уругваю до Гондурасу й Нікарагуа. Лінивців поділяють на два роди: трипалі, або “ай”, і двопалі – “унау”.

 

 

Сучасні лінивці завбільшки з велику кішку: довжина тварини до 70 см, а вага 4-7 кг. Лінивці надзвичайно мляві істоти. В основному вони висять спиною вниз, зачепившись кігтями за гілки дерев. Тримаються так міцно, що навіть людині дуже важко їх відчепити.

 

 

Цікаво, що лінивець може спокійно висіти, тримаючись однією лапою. Тоді як у всіх ссавців хутро спрямоване від спини до черева, у цих тварин воно має зворотний напрямок – від черева до спини. Пояснюється це тим, що лінивець весь час висить на дереві черевом догори, живе ніби “навиворіт”. Якби шерсть лежала інакше, то за великих тропічних злив він змокав би “до рубця”. У густій шерсті вирує життя. У хутрі розвиваються міні-водорості. Ними живиться гусінь, яка перетворюється на лялечок, з яких вилітають метелики. Ці метелики відкладають яйця і знову утворюється гусінь… Від тих водоростей, що ніби мохом вкривають хутро лінивця, він має зеленкуватий колір.

 

У висячому положенні лінивець пересувається зі швидкістю 2 м за хвилину. Навіть коли поспішає – швидкість цієї тварини становить 4 м за хвилину. Лінивці неквапно перелазять з дерева на дерево, їдять, сплять, народжують і годують малят у висячому положенні. Вдень вони сплять 15 -18 годин, а вночі живляться молодими пагонами, бруньками та плодами дерев.

 

На землю ледача тваринка спускається дуже рідко: щоб перейти з дерева на дерево, або випорожнитися (раз у 8-10 днів), щоб не забруднювати дерево, на якому живе.

 

Самка раз на рік народжує одне дитинча, яке ліниве від народження. Малятко обхоплює маму чіпкими лапками і висить так весь час, доки не підросте. Тоді матуся дозволяє йому самостійно висіти на дереві біля неї.

 

Тривалість життя лінивців 30-40 років. Неволю лінивці зносять погано. Трипалий лінивець харчується лише листям і пагонами дерев одного виду, що ростуть на його батьківщині. Двопалий лінивець не такий вередливий. Він охоче їсть банани, яблука, рис, хліб і моркву. Але особливого захоплення у глядачів не викликає. Весь день він висить у кутку клітки непорушний, сумний та мовчазний.

 

Взагалі він поводиться так, як і на волі. Коли цілий день висиш на самоті, то немає ні тем для розмов ні співрозмовників.


Підготувала:
керівник гуртка
Стасенко А.В.