Як зберегти зрізані квіти ?


Краса природи – квіти! Буває так, що нам подарували букет, а наступного ранку пелюстки вже зів’яли чи взагалі осипались. Як же зробити так, щоб краса квітів чарувала нас якнайдовше?


Для кожної квітки є свій секрет, ми поговоримо про найвідоміші.


Гілочки хризантем, бузку та троянд розщеплюють знизу за допомогою ножа та вставляють шматочок сірника в ущелину, яка утворилася – тоді рослина у вазі буде краще всмоктувати воду.


Перед тим як поставити зрізані квіти у воду – підріжте їх стебла гострим ножем. З нижньої частини стебел (тієї, яка буде під водою) зріжте усі листочки (в троянди і шипи). У рослин з м’яким стеблом роблять довгий косий зріз, що дозволить квітам краще вбирати воду. Найкраще ставити квіти у воду кімнатної температури (не холодну й не теплу), лише коли хочете, щоб квіти розкрились швидше – у теплу воду.


Регулярно перевіряйте квіти і підливайте свіжу воду. Особливо це важливо в спеку або в будинках з центральним опаленням, оскільки вода не тільки поглинається рослинами, але і випаровується.


Рослини, які мають на стеблі декілька квіток, проживуть довше, якщо ви будете видаляти сухі. Завдяки цьому бутони зможуть повністю розкритись.


Квіти з довгими тичинками житимуть довше, якщо тичинки видалити. Висмикніть їх пальцями, або відріжте їх гострими ножицями. Завдяки цьому пелюстки не будуть забруднені пилком.


Додайте у воду дезинфікуючі та консервуючі засоби (деревне вугілля, таблетку активованого вугілля, сіль, цукор, нашатирний спирт). Троянди і гвоздики люблять підсолоджену воду. Якщо у вас букет із жоржин чи хризантем – розчиніть у воді для них аспірин (півтаблетки на 3 л води).


Уникайте переносити квіти з холодного повітря в тепле: раптова зміна температури може призвести до того, що квіти швидко зів’януть. Якщо ви заносите квіти з вулиці в теплий будинок, обов’язково поступово “привчить” їх до підвищення температури, залишаючи їх спочатку у вестибюлі, де прохолодніше. Тільки після цього можна приступити до обробки стебел спеціальними методами, щоб підвищити їх водовбирні властивості. Також, якщо хочете, аби букет зрізаних квітів довше милував око – не ставте вазу із ним на місце, куди падають прямі сонячні промені. Також, пришвидшити в’янення квітів може їхнє сусідство із тацею з фруктами.


На ніч можна обприскати букет водою з пульверизатора і накрити поліетиленовим пакетиком. Якщо ж сталося так, що дорогий вам букет зів’янув (наприклад, ви весь день носили його з собою, а прийшовши додому зрозуміли, що вже не маєте що ставити у вазу) – спробуйте «оживити» його за таким рецептом: поновіть зрізи на стеблах гострим ножем та покладіть квіти на 15-20 хвилин у ТЕПЛУ ванну. Після цього поставте квіти у вазу з водою кімнатної температури.


Дуже часто в букетах використовуються квіти і зелень чагарників, обробка яких трохи відрізняється від обробки квітів з трав'янистим стеблом. Так, гілки, зрізані з великих кущів, мають жорстке, покрите корою стебло. Якщо гілки вже оброблені флористом, то вам залишається лише забезпечити їх водою. Але якщо гілки все ж вимагають обробки, то перед тим як поставити у вазу, необхідно їх косо підрізати, видаляючи нижні відростки. В нижній частині стебла зробіть надріз і зніміть кору, потім треба розщіпнути низ стебла на дві-три частини або роздробити молотком 2,5 см стебла, щоб збільшити поверхню всмоктування.


Нестійкі стебла маку, резеди, маргариток, жоржин і інших схожих квітів необхідно потримати кілька секунд над полум'ям свічки (нижню частину) або опустити їх на 2-3 хвилини в невелику кількість дуже гарячої води. Інші види рослин, наприклад молочай або деякі папороті, також потребують такої обробки. У молочаю на зрізі виділяється молочний сік. Він забруднює воду і позбавляє квіти необхідних поживних речовин, через що вони швидко в’януть. В цьому випадку швидке припікання зрізів припинить виділення і забруднення води. Вода в той же час буде надходити в стебло.


Зрізані тюльпани досить швидко в’януть, проте якщо опустити стебла квітів в гарячу воду, вони швидко повернуть первісну свіжість. Попередньо необхідно оновити зрізи на стеблах і щільно обернути папером, що сприяє не тільки поверненню свіжості, але і розпрямленню стебел у тюльпанів. Залиште їх у воді на стільки часу, скільки знадобитися для повного відновлення квітки.


Троянда. Перш за все зрізають із стебла шипи, а також всі зайві листя. Найчастіше у куплених троянд шипи вже видалені. Деякі сорти троянд шипів не мають. Перед тим як поставити їх у вазу, косо подрежте стебло, потім розщепіть низ стебла на дві-три частини або роздробіть його молотком, щоб збільшити поверхню всмоктування. У воді або вологому моху троянди зберігають свою свіжість до десяти днів. Якщо троянди починають швидко в’янути, поновіть зрізи на стеблах і опустіть їх в дуже гарячу воду. Поліпшити вигляд троянд можна, обережно видаляючи всі пошкоджені або засохлі пелюстки. Троянди також можна помістити у ванну з водою на цілу ніч – щоб довше вони залишались свіжими та привабливими, не забудьте поновтит зрізи. Ці квіти відрізняються несумісністю, примхливою “вдачею”. Тому не варто ставити їх в одну вазу з іншими квітами.


Стебла гербери погано зберігаються у воді, тому вазу, де будуть стояти гербери, попередньо ретельно промивають, а у воду додають дезинфікуючі засоби і добрива для зрізаних квітів.


Щоб подовжити життя бузку, видаліть з пагонів все листя, тому що воно випаровує необхідну квітам вологу. Використовуйте добрива для зрізаних квітів і частіше міняйте у вазі воду для стимуляції рясного цвітіння. Якщо стебла попередньо оброблені, квіти стоятимуть у воді до двох тижнів.


Дельфініуми стоять у воді від восьми до дванадцяти днів. Дельфініум, маючи порожнисте стебло, краще “п’є” воду, якщо в основу стебла вставити маленький ватний тампон. Цей засіб можна використовувати і для інших квітів, що мають порожнисте стебло. Щоб вода у вазі не псувалася, завжди видаляйте листя з нижньої частини стебел і додайте у воду добрива для зрізаних квітів – це продовжить їхнє життя. Крім того, дельфініум чудово піддається сушці.


Півонії зазвичай зрізають в стадії бутона. Квіти повільно розкриваються і в кінці другого тижня в’януть. Щоб запобігти швидкому опадання пелюсток, півонії необхідно помістити на двадцять чотири години в сухе прохолодне місце. Півонії добре піддаються сушці, якщо їх підвісити в добре провітрюване тепле місце. Висушені квіти півоній можна використовувати для складання зимових букетів.


У зрізаних фрезій спочатку розпускаються квіти, які розташовані на верхівці суцвіття, а потім бутони, які розташовані нижче. По мірі старіння сухі квіти видаляють. Квіти довше зберігаються у вазі, якщо у воду додати трохи цукру.


Іноді стебла лютиків можуть бути трохи м’якуватими і вигнутими, однак при правильній попередній підготовці квіти стоять у вазі до двох тижнів. Майте на увазі: вони добре піддаються сушці, але висушені стебла доводиться зміцнювати дротом.


Нарциси, куплені найчастіше в бутонах, на світлі і в теплі дуже швидко розпускаються і стоять у воді до двох тижнів. Після обрізки стебла починають виділяти молочний сік, який псує воду. Саме тому воду у вазі з нарцисами слід міняти щодня.


Довговічність в зрізі зробила хризантеми настільки популярними, що деякі стали вважати їх майже банальними. У воді хризантеми стоять до двох тижнів. Не забудьте видалити з нижньої частини стебел все листя.


Стебла айстр – короткі з невеликими листочками, які слід видалити. Уважно стежте за станом води і по можливості частіше її міняйте. У зрізку айстри стоятимуть до двох тижнів.


Лілії зберігають свіжість до десяти днів у вазі з водою. Тичинки з пилком можна видалити з квітки, щоб пилок не забруднив одяг або меблі. По мірі старіння нижні квітки на стеблі потрібно видаляти.


У зрізі гвоздики залишаються свіжими до трьох тижнів. Вони відрізняються несумісністю, примхливою “вдачею”. Тому не ставте їх в одну вазу з іншими квітами.


Квіти повинні стояти в світлому приміщенні, але не під прямими сонячними променями. Небажано, щоб в кімнаті були протяги. Важливу роль відіграє і температура в приміщенні: при температурі 18-19 градусів С квіти стоять довше, ніж при температурі 22 градусів С. На ніч рекомендовано ставити квіти в більш прохолодне місце (від +10 до +15 градусів С) або щільно загорнути в папір і занурити у відро з водою. Деякі квіти не рекомедуется ставити разом в одну вазу, наприклад троянди і гвоздики. Запашний горошок теж може зашкодити своїм сусідам у вазі. Прискоренню в’янення сприяють конвалії, нарциси, резеда. Гілочки герані, туї, навпаки, допомагають довше зберегти квіти свіжими.


Підготувала
керівник гуртка
комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр
дітей та учнівської молоді”
Дніпропетровської обласної ради

Крикун Г.В.

 


Хризантеми

 


Троянда

 


Тюльпани

 


Півонії

 


Способи збереження свіжості зрізаних квітів.