Чи знайоме вам макаронне дерево?


Всі ви бачили це дерево, але мало хто знає його справжню назву. Дуже часто ми захоплюємося білими ароматними квітами, довгими плодами, величезними (порівняно з іншими деревами) листками.


І називається ця красуня – катальпа. Катальпа - дуже красиве і ефектне листопадне дерево висотою від 5 до 30 м, яке дивує нас з ранньої весни і до пізньої осені. Її батьківщина - південно-східна частина Північної Америки, де вона в достатку росте по берегах річок. У 18 столітті катальпа була завезена в Європу, а сьогодні широко поширена також і в Росії, Китаї, Індії та Японії.


Катальпа - реліктове дерево, воно прикрашало нашу планету ще в третинному періоді. Рід вперше описав у другій половині вісімнадцятого століття італійський ботанік Скополі.


У індіанців майя дерево було овіяне легендами і казками, вважалося деревом щастя. Назва “катальпа” походить від індіанського племені Catawba. Катальпа була священним деревом цього племені. Згідно з переказами, ароматні білі квіти символізували дівчаток в племені, а довгі тонкі плоди, зібрані в пучок, символізували голови хлопчиків з косичками. Ставши чоловіками, вони ставали захисниками, і тоді серцеподібні великі листи катальп нагадували серця загиблих воїнів.


Є легенда, що це дерево слонів і мавп - слонячі вуха і мавпячі хвости за примхою Будди з’єдналися в цьому своєрідному дереві. Дійсно, місцеві жителі називають катальпу Фаргеза деревом мавпячих хвостів, а катальпу яйцеподібну - деревом слонячих вух. А європейці жартівливо називають катальпу деревом шнурків і макаронних деревом.


Катальпа - індіанська назва мальовничих листопадних, рідко вічнозелених дерев сімейства бігнонієві, з округлою кроною, що дає багато тіні; з супротивними, іноді кільчастим, серцеподібними, дуже великими листками (30 х 17 см) на довгих черешках.


Великі круглі в формі сердечок листки катальпи виділяють її з загальної маси дерев протягом усього сезону. Цвіте рослина протягом 3 - 4 тижнів, починаючи з середини червня.


У період цвітіння катальпа покривається великими квітами, зібраними у суцвіття, квіти трохи схожі на квіти орхідеї, та ще виділяють яблучний аромат. Воронкоподібні, до 7 см завдовжки, білі або кремові квітки з хвилястим краєм, всередині з двома жовтими смужками з великими темними плямами і та численними пурпурово-коричневими точками в зіві, зібрані у великі прямостоячі суцвіття – волоть. Кожне суцвіття має до 50 квіток.


Восени катальпа практично не жовтіє і скидає зелене листя при зниженні температури нижче нульової позначки.


Плід, що з’являється восени - довга, що звисає, схожа на стручок, коробочка довжиною до 40 см, наповнена масою летючого насіння. Плоди залишаються висіти на гілках майже всю зиму, надаючи дереву досить оригінальний вигляд і викликаючи цікавість перехожих. Звисаючі довгі плоди часом нагадують макарони, звідси і назва у катальпи - макаронне дерево.


За інтернет-ресурсами:
http://shkolazhizni.ru/plants/articles/72691/

http://www.liveinternet.ru/users/ninapr/post284158037/


Підготувала:
керівник гуртка Крикун Г.В.

 


 

Катальпа, плоди

 


Квітуча катальпа

 


Карликова бегонієподібна катальпа

 


Квітуюче дерево катальпи


КАТАЛЬПА...
Связкой белых колокольцев
Вновь цветёт катальпа,
И листвою машет солнцу,
Рукоплещет залпом:
Сердцевидные ладони
Так встречают лето,
И листва от счастья тонет
В переливах света.
Но как только падать станут
Листья, словно капли,
То катальпы все восстанут,
Обнажая сабли.
Остроносыми плодами
С ветром будут биться...
С обнажёнными садами
Не сумев смириться.


Натали САМОНИЙ, 2012 г.