Таємниця народження


Відтворення собі подібних – це мабуть, головне, що характеризує життя на Землі. Адже немає таких рослин, грибів або тварин, які б не мали можливості продовжувати свій рід. Якщо ж потомство якого-небудь виду не зможе зупинити смертність, то такий вид буде приречений на вимирання.

 

Для виживання необхідно, щоб потомство не просто відновлювало, а перевищувало втрати тварин старшого покоління.


Усі види мають різні стратегії розмноження. Одні відтворюють максимальну кількість нащадків, із яких виживає невелика частина.


Інші народжують небагато діток, але оточують їх особливою турботою. Батьки дбайливо доглядають дитинчат і охороняють їх від зазіхання хижаків.


Є тварини, у яких турбота про потомство забезпечується виключно за рахунок інших видів, так званий “гніздовий паразитизм”.
Найтриваліше дитинство має людське дитя, яке досить довго потребує опіки батьків.

 

Гелада

 


У самки соски на грудях настільки зближені, що малюк може смоктати одночасно обидва. Така особливість не зустрічається більше в жодного ссавця.


Блакитна синиця

 


Яйця насиджує тільки самка протягом 12-14 днів. Дорослим пташенятам батьки приносять корм до 300 разів на день.


Шерстокрил

 


Самка народжує тільки одне маля, яке весь час носить із собою, навіть у польоті.


Слон

 


Самки з молодняком тримаються стадами, а дорослі самці живуть окремо. Самка народжує тільки одну “крихітку” вагою близько 100 кг! Довгі роки безтурботного дитинства слоненята заповнені іграми з однолітками і знайомством з навколишнім світом. Малюком опікується не тільки слониха-мати, але й інші самки. Самка, що підросла, зазвичай залишається жити з матір’ю, а самця рано чи пізно виганяють зі стада назавжди. Слоненята завжди знаходяться під наглядом матусь, бабусь, тітоньок.


Заєць-русак

 


Мати лишає новонароджених зайченят у затишному місці й відвідує малят раз на 3 дні, щоб нагодувати дуже жирним молоком.


У двотижневому віці зайчики починають самостійно живитися травою.


Чорноморська мідія

 


Плодючість мідій дуже велика. Деякі самки за сезон викидають сотні мільйонів крихітних яєць!


З них з’являються плаваючі личинки, які швидко заселяють великі простори. Потім вони осідають і перетворюються на дорослих молюсків.


Єхидна

 


Самка відкладає одне яйце, яке виношує у спеціальній сумці. Інкубація триває до 11 днів. Недорозвинене сліпе маля живиться густим жовтуватим молоком, яке виступає на животі матері у спеціальних зонах.


Макак-крабоїд

 


Самка народжує одне маля, яке міцно чіпляється за шерсть матері. Через кілька тижнів після пологів мати занурюється разом із дитинчам у воду і навіть пірнає за здобиччю.


Гоацин

 


На крилах пташеняти гоацина є по одному рухливому пальцю з пазуром, яким малеча чіпляється за гілки, ніби палкою. Оскільки пташенята добре плавають і навіть пірнають, то в момент небезпеки хоробро вистрибують із гнізда прямісінько у воду. Коли небезпека минає, малята спритно видряпуються назад до своїх гнізд.


Підготувала
керівник гуртка Радзіковська Л.О.