Ті, що ковзають по хвилях

 

 

По хвилях Тихого океану бігають клопи-водомірки, зовсім як на наших ставках. Вчені різних країн з цікавістю спостерігають за дивовижним життям цих дивних істот, що живуть у відкритому морі. Серед мільйонів видів комах в них немає конкурентів на просторах Світового океану.

 


Морські водомірки – комахи невеликі,зазвичай вони меньші ніж прісноводні. Тіло їх вкрите мілкими волосками, що не змочуються водою, тому водомірки і тримаються на воді. Хоч і при необхідності можуть пірнати. Можливо так вони рятуються від ударів хвиль. А личинки водомірок зовні дуже схожі на дорослих, пірнають неперевершено. Вони почувають себе під водою таксамо впевнено, як на поверхні.


На коротеньких передніх ніжках морські водомірки мають шипи, це хапальні ноги. Довгі задні ноги – руль комахи. Вони визначають напрямок руху водомірки. А вкриті щитинками середні ноги – свого роду весла. Завдяки їм водоміркаі пливе по воді, і стрибає.

 

   

 

Зліва на право: медуза, фізалія, парусник велел та порпіт


Усі водомірки – хижаки. Але, якщо водомірка прісноводна, яку ми зустрічаємо на наших ставках харчується різною водяною дрібнотою, то морська вибирає здобич в тисячу разів більшу за себе. Вони запускають хоботки в тіло медуз, плаваючих по поверхні, нападають на ярко забарвлених фізалій, на витончені парусники велел, на дивовижних порпіт.


Морські водомірки – істоти стадні. Особливо багато їх там, де по поверхні океану плавають будь-які дерев’яні обломки або пір’я морських птахів. Водомірки використовують їх для відкладки яєць. Іноді на плаваючому пір’і альбатроса можна знайти декілька сотень яєць цих комах на різних стадіях розвитку.


Як змогли ці водомірки в далекому минулому залишити прісні водойма?


Виявляється, труднощі при цьому полягали не в зміні харчування і не в небезпеці життя серед величезних хвиль. Самим складним бар’єром виявилась перебудова біології розмноження – необхідність відшукувати яке небудь місце, де відкладати яйця та щоб вони змогли пристосуватися до морської води, яка постійно їх омиває. І по своїй біології морські водомірки чітко діляться на тих, які тримаються біля суші і відкладають яйця на виступаючі з води скелі та коралові рифи, та тих, що розірвали усілякий зв’язок із сушею. Вони шукають для своїх нащадків плаваючі на воді предмети.


Дуже цікаве географічне положення морських водомірок. Тридцять вісім видів із тридцяти дев’яти мешкають у Тихому та Індійському океанах, і тільки один вид живе і в цих океанах, і в Атлантиці.


Із водомірок вийшли б хороші спортсмени. Комахи нагадують ковзанорів, які змагаються на льодяних доріжках. Коли дивишся на їх поривчасті рухи по воді, якось мимоволі про це думаєш.

 

Підготівала:

Шпітько Надія Сергіївна
керівник гуртка „Любителі свійських

та декоративних тварин”

КЗО „ДОЕНЦДУМ”