Леопард або пантера

 

 

Раніше сперечалися: леопард або пантера – два різних звіря або ні? Вчені довели, що один звір. Те, що пантера чорна, – звичайне явище меланізму. Іноді чорна пантера народжується у плямистого леопарда, чия шкура нагадує гру сонця в листві.

 

 

Білий леопард


Однак, як ні чорна пантера, зазвичай леопардові плями на ній все ж таки є, вони злегка помітні в нічній тьмі її хутра. Народжуються, але дуже рідко леопарди-альбіноси і так звані флавісти: для цих немов не вистачило у природи чорної фарби – плями бляклі, охристі, в найкращому випадку шоколадні. Але і нормально плямисті леопарди мають різні плями. У африканських плямі дрібні, у азійських – більш крупні. Фоновий тон у кавказьких і середньоазіатських – пісочно-сіруватий, у далекосхідних – рудувато-жовтий. Дуже яскраві, соковиті відтінки в забарвлені леопардів густих тропічних лісів. Лісові леопарди найкрупніші в своєму роді. А найменші – сомалійські леопарди.


Тобто, пантера, або леопард, – називайте як бажаєте.


Це, напевно, найкрасивіші тварини Африки та Азії. Яскраві, як спалах. Чорні, як тінь під луною. Зуби в них білосніжні. Причому ікла з лезом десять сантиметрів, та гострі.

 

 

Чорний леопард або пантера


Тим, в кого шкура чорна, вигідно триматись в густіших лісах - і тримаються. У плямистих леопардів багатше вибір місць, але загалом і ті і інші любителі різноманітного пейзажу: щоб скелі були зі зручними ущелинами та печерами, щоб поруч височіли важко прохідні ліси або зарослі чагарниками ущелини і, головне, щоб поблизу була річка або струмок. Остання умова дотримується обов’язково, але не через любов до купання – в воду, особливо холодну, леопарда можливо затягти тільки силою, – а з міркувань більш практичних: адже різні копитні ходять до водопою.


У своїй «вотчині» леопард – як сумлінний ревізор. Ніякими уторованими маршрутами не користується, з’являється то тут, то там, добре розуміє перевагу фактору несподіваності. Якщо сусід, ненароком або спеціально, пожалує на частування, яке йому ніхто не пропанував, зустріч буде спекотна.


У леопардів самець та самка не тільки в шлюбний період, але й в інший час нерідко мешкають поруч. Але батько з леопарда, м’яко кажучи, недолугий. Буває, що він не проти з’їсти своїх діток. Самка тому в таємниці від нього будує лігво.


Діти ростуть всім гарні: пухнасті, плямисті, грайливі. Один в них не достаток – ненажери. Нарешті виросли, вага кожного від 20 до 80 кілограмів. Таку ж вагу можуть затягти на дерево. Мають звички, не люблять воду та дощ: ховаються, якщо з неба капає (тигр гуляє і в дощ). Свій послід, як кішки, заривають, а тигри і леви – ні. Вміють спати на деревах, ховаючись в листві так, що їх не помітно. Правда, інколи хвіст забувають прибрати – висить він попереджуючи про небезпеку. Сплять вдень, полюють по ночам (африканські леопарди звичай часто порушують).


Чудовий слух і зір. Нюх дуже слабкий. Дивовижні майстри підкрадатись! Вони ніколи не наступлять на сухий листочок, ні на гілочку, яка може хруснути.


Леопард, якщо не голодний, не скривдить й козеняти, але є в нього слабкість, котра ставить його на шлях ворожнечі з людиною. Собак не любить і полює на них, як тільки вдається. Був випадок: уніс леопард собаку прямо з під столу на веранді на очах у людей!

 


В гірських лісах Непалу, Сиккиму, усього Південного Китаю та Індокитаю, також на Тайвані, Суматрі, Калімантані живуть леопарди особливого роду – димчасті. Окрашені вони дуже красиво: чорний мармуровий малюнок по яскраво-жовтому або жовто-сірому фоні. Зростом з невеликого леопарда (вага – 20 кілограмів).


Багато було суперечок, до якого роду віднести цих леопардів; нарешті вирішили, виокремити в особливий рід. Річ в тому, що димчасті леопарди поєднують в своїй анатомії деякі риси великих, так і маленьких кішок, займає проміжне положення між ними. Наприклад, зіниця в них не кругла, як у великих кішок. Крім того, й гортань побудована як у малих кішок, тому хоча великий зростом димчасті леопарди, здатні муркотіти, як маленькі кішки.


Про їх спосіб життя відомо мало, тому що проводять його в густих лісах, де вони живуть, майже не злізаючи з дерев, полюють ночами на великих птахів.

 


Мармурова кішка мешкає в тих же лісах, що й димчастий леопард: це мініатюрна копія! Має таке ж забарвлення, така ж довгохвоста, близька до нього й за походженням, але майже вдвічі менші розміри й полює ночами не стільки на птахів, скільки за маленькими тваринками, жабами та ящірками.


Матеріали підготувала:

Мізін Валерія Вікторівна, 
керівник гуртка «Юні зоологи»

КЗО „ДОЕНЦДУМ”