Кішка – тварина ласкава та чепурна


Більшість людей люблять котів. Та як же не любити, цих вірних , відданих і корисних супутників людини. Придивіться до них уважніше. Пухнасте м᾽яке хутро, швидкі енергійні й граційні рухи. Тварина ласкава і ніжна, в той же час, якщо потрібно, хоробра, особливо, коли виникає потреба захистити свого господаря. У виявленні своїх почуттів кішка досить стримана, вона дуже прив᾽язується до господаря та дому. І саме за це ми любимо її за ті хвилини радості, які вона нам дарує, незважаючи на примхи та пустощі.


Звичайно, важко підрахувати, скільки котів живе на планеті. Проте відомо, що розселилися вони нерівномірно. У хорошого господаря кішка їсть регулярно, у поганого голодує, дичавіє, інколи переселяється в сад, на город чи у ліс.Там полює на мишей, руйнує пташині гнізда, може стати носієм збудників небезпечних захворювань, спільних для людини і тварин. Тому не можна викидати котів на вулицю. Це не тільки аморально. Бездомна тварина загрожує здоров’ю людини.


Звідки прийшли і походять коти? За даними Геродота (5 ст. до н.е.) єгиптяни вже мали приручених домашніх котів. Вони піднесли їх до рангу священних тварин, вважаючи, що між богом сонця Ра і котами існує невідомий і таємний зв᾽язок. Адже зіниця у них розширюється на все око й звужується до невеликої щілини. А вночі їх очі світяться, ніби випромінюючи те сонячне світло, що нагромадилося вдень. І коли в сім᾽ї єгиптянина вмирала кішка, всі члени її в знак трауру збривали собі брови. Трупи бальзамували і ховали на спеціальних котячих кладовищах.


Мабуть, культ кішки – явище зовсім не містичне, а практичне. Відомо, що Єгипет був хлібною країною. А де зерно,там і миші, заходи боротьби з якими й сьогодні недостатньо ефективні. Тому єдиним методом боротьби з цими грабіжниками була кішка. І не випадково за її вбивство суд фараонів засуджував винного до смертної кари без права апеляції.


В Європі ореол святості за кішкою зберігся. Правда, за її вбивство вже голів не знімали, а накладали штрафи, причому великі – вола чи вівцю. Ціна на котів була дуже висока. А німецькі феодали передавали їх у спадщину.

 


На сьогодні в світі зареєстровано дуже багато порід домашніх котів.

 

  

 

Серед них найстійкішою виявилася сіамська кішка, що з᾽явилася більш як 600 років тому в Сіамі (нині Таїланд). Короткошерста, середніх розмірів, мускулиста, міцної пропорційної будови тіла. Очі блакитні чи яскраво-жовті. Відносно довгі кінцівки ніби взуті в чорні чи шоколадного кольору «шкарпетки». Колись сіамська кішка жила тільки в палацах володарів країни і коштувала дуже дорого. Придбати її могли тільки найбагатші представники вищих верств населення.

 


Дещо про взаємини кішки й собаки. Ворожі зіткнення у них виявляються по-різному і часто винною в цьому буває людина, що нацьковує їх одне на одного. Кішка з собакою можуть стати друзями. І часто вона сама шукає такої дружби: супроводжує собаку на прогулянках, радо вітає кожного разу при зустрічі. Як будуть жити між собою собака і кішка залежить від господаря.


Кішка не просто нявчить, муркоче, кричить, вона говорить, вслухайтесь в її розмову. Легко вловити десятки різних інтонацій: на вулицю вона проситься одним нявчанням, з вулиці – іншим; їсти чи пити просить – знову по-іншому. Кошенятам вона також говорить багато про що і все по-різному. А повернувшись до них після «відрядження», виголошує цілу «промову», знову ж таки різними тонами. З сусідніми котами перемурується також по-своєму: з ким суворо і грізно, а з ким ввічливо. А з вами? – залежно від настрою й мети. Та не забувайте, що хоча вона й любить вас, все ж залишається завжди самобутньою, живе ніби сама по собі, а погані звички забуває непросто.


Підготувала:

Шпітько Надія Сергіївна,
керівник гуртка „Любителі свійських 

та декоративних тварин” КЗО „ДОЕНЦДУМ”