Лірохвіст – неперевершений майстер співу!

 

Лірохвіст – птах з вражаючими творчими навичками. По-перше, у лірохвоста „музичний” хвіст – у формі старовинного струнного інструменту ліри. По-друге, лірохвости-самці володіють особливим музичним даром наслідування.


Своєю незвичайною назвою цей птах зобов’язаний перш за все своєму хвосту, що має форму ліри - старовинного музичного інструменту. Крайні кермові пір’я вигнуті, нагадують основу ліри, а численні тонкі сріблясті пір'я між ними – її струни. Довжина хвоста великого лірохвоста – найбільшого представника родини, досягає 80 сантиметрів і майже в два рази перевищує розміри його тіла.

 

 

 

Великий лірохвіст


Однак птах-ліра названий так не тільки за зовнішній вигляд, але й за винятково різноманітний пісенний репертуар. Взагалі-то власної пісні як такої у лірохвоста немає, але цю прогалину птах з лишком заповнює неповторною майстерністю звуконаслідування. У його „аранжуванні” пісні інших птахів, а також різноманітні звуки, як, наприклад, тріск мотоцикла, гавкіт собаки, бекання ягняти або хрипкий регіт австралійського зимородка перетворюються на дивну пісню, за яку лірохвіст заслужено вважається „зіркою лісової естради”. Але співають, як і у більшості птахів, тільки лірохвости-самці, і не цілий рік, а лише під час шлюбних ігор. Коли в Австралії настає зима (за нашим календарем це період з травня по липень), самець споруджує на території своєї ділянки кілька „танцювальних майданчиків”. Це невеликі за площею, близько одного квадратного метра, зовсім голі клаптики землі. Лірохвіст ретельно видаляє з них всю рослинність, сухе листя й гілочки, а посередині робить горбок з ґрунту та опалого листя, на якому і токує. У одного самця шість-вісім таких майданчиків, але серед них є улюблені, які він утримує в ідеальній чистоті.

 

 

Лірохвіст готує майданчик для токування


Людина стрімко наступає на ліс, вирубує величезні простори під посіви, і лірохвоста зараз можна побачити тільки в національних парках і заповідниках. Одним з таких місць, де можна спостерігати цю унікальну птицю, – Шербрукський національний парк, що знаходиться в сорока кілометрах на схід від Мельбурна.


Раннім липневим ранком крик самця-лірохвоста злітає з пагорбів і запрошує всіх бажаючих на побачення з дикою природою. Любителів птахів в Австралії багато і кожну неділю до сьомої ранку парк наповнюється численними відвідувачами. Птахів знімають, але головне – намагаються записати на диктофони їхні пісні.


У густій рослинності, що покриває землю, птах протоптує вузькі стежки, які абсолютно непомітні для недосвідченого ока. За такої мережі замаскованих коридорів він стрімко перебігає від одного майданчика до іншого, залишаючись при цьому абсолютно невидимим. Взагалі лірохвіст - наземний птах, літає рідко і воліє планувати з одного дерева на інше. Ніч, проте, проводить на гілках. Там, нагорі, він у цілковитій безпеці від бродячих собак і котів.


Його день починається відразу ж після світанку. Самець злітає зі свого сідала, сідає на улюблену гілку і гордо оповіщає весь ліс про своє пробудженні. Розбурхане фанфарами його голосу відлуння розноситься по ще сонним пагорбам і ярам. Блискучий імітатор всіх птахів Шербрукського ліса – лірохвіст співає спочатку хвилин п'ятнадцять, виконуючи своєрідну прелюдію до довгого концерту, який він представить потім з апломбом тенора Ла Скала. Потім він планує на землю і починає займатися своїми майданчиками. З разючою ретельністю і турботою очищає горбок від кожного листочка, гілочки і шматочків кори, які впали на нього за ніч. Потім переходить до другого горбку, третього і так до останнього.

 

 

 

Птах-ліра зранку очищує майданчик від листя


Привівши в порядок горбок, самець зазвичай закінчує роботу короткою піснею. Після цього він шукає собі корм, енергійно розриваючи лісову підстилку довгими, як граблі, лапами. Харчується різними черв'яками, комахами та равликами. Підкріпившись, лірохвіст починає виставу. Токує він не при будь-якій погоді. При сильному дощі, вітрі він співати нізащо не буде, так само як і під прямим сонячним промінням. Однак дуже любить похмуру погоду і навіть дрібний дощ, під яким його шовковисте пір’я набуває незабутній блиск.


З близької відстані лірохвіст виглядає не таким яскравим, яким здається здалеку. У нього великі блакитні очі, сіра шия і темно-сірі груди. Крила коричнево-землистих відтінків, складений хвіст, знизу відрізняється білизною, зверху також коричневий. Токуючи лірохвіст підпускає обережного спостерігача майже впритул.


Відчувши наближення самки, самець весь перетворюється. Шия випрямляється, витягнувшись як перископ підводного човна. Очі уважно вивчають околиці. Негайно ж він видає трель, повернувшись в напрямку, подруги. Сцена готова, героїня чекає своєї черги за лаштунками, з удаваною байдужістю спостерігаючи за діями свого партнера. Чим більш байдужою вона хоче здаватися, тим з більшим старанням намагається самець залучити її до гри. Він встає на середину горбка, трохи відхиляється назад, нібито переводячи подих, і видає першу трель, немов кидаючи виклик супернику. Потім починає свою мелодійну пісню-наслідування.

 

 

Співаючий лірохвіст


Неначе потривожений легким вітерцем, його хвіст трохи колишеться, потім птах витонченим рухом розгортає його, утворивши подобу віяла. Виблискуючи тонким сріблястим пір'ячком, дуже схожим на ажурні листя папороті, навколо арени. Довгі ноги нагадують стебла рослин, а коричневе пір’я, здається, бере свої фарби у м'якої землі горбка. Ритмічно перестрибуючи з ноги на ногу, самець продовжує танець. Швидко ляскаючи крилами, він як би акомпанує своїй пісні.

 

 

Неперевершений птах-ліра


Гніздо лірохвіст будує завжди крите, з бічним входом і розташовує його зазвичай на землі, рідше на гілках дерева або чагарнику, на невеликій висоті. Самка відкладає лише одне яйце, яке насиджує 45-50 днів. Самець не бере участі ні в насиджуванні, ні у вирощуванні пташеня. Той вилуплюється з яйця голим, але через кілька днів покривається довгим чорним пухом. Мати вигодовує його дрібними комахами і черв’яками. Мине чимало часу, поки він перетвориться на витонченого красеня, гідного продовжувача роду віртуозних співаків.

 

Матеріали підготувала
керівник гуртка „Юні зоологи”
комунального закладу освіти
„Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді“ Мізін В.В.