А що ти знаєш про ясен

 

Слово ясен походить від слова ясно або світлий (листя ясенів добре проводять сонячне світло, саме тому ці дерева так назвали).


В Україні гарну, струнку дівчину здавна називали Ясочкою, ця назва походить саме від слова ясен.


У дібровах України на багатих свіжих і вологих ґрунтах разом з дубом зростає ясен звичайний з родини маслинових, до складу якої входить 30 родів і 600 видів, в тому числі такі на перший погляд різні породи, як олива, або маслина, бузок, жасмин та багато інших.


Рід ясена налічує 70 видів. В парки, ліси і захисні насадження інтродуковано 20 видів ясена. Серед наших вітчизняних видів найбільше поширення і значення мають ясен звичайний, високий, маньчжурський, носолистий, зігнутоплідний та інші.


Більшість представників роду ясена - дерева-велетні, розміри яких вражають уяву. Є серед них і реліктові види...

 


Ясен звичайний - одна з найцінніших деревних порід України, живе 200-250, зрідка до 350 років, з високо піднятою кроною, струнким стовбуром і великим непарно-перистим листям. Коріння сильно розгалужене і глибоке - адже воно повинно міцно тримати гіганта заввишки 35 - 40 м з товщиною стовбура 1,5-2 м. Кора на молодих гілках гладенька, зеленкуватого кольору, на стовбурах і старих гілках сіра.


Плоди ясена містять велику кількість жирів і білків, вони здавна вживалися людьми. У 18 столітті, в Англії консервували незрілі плоди, які служили приправою до овочевих і м’ясних страв. Солодкий сік ясена (виділяється навесні) використовується як замінник сахарози. З нього отримують Манніні, який використовується як замінник цукру в дієті хворих на цукровий діабет. Листя і кора ясена використовувалася людьми як ранозагоювальний, сечогінний і проносний засіб (ним же лікували радикуліти, хронічні захворювання дихальних шляхів). Настоянка з плодів ясена застосовується при варикозному розширенні вен.


Деревина ясена міцна і пружна, через це вона часто використовувалася для виготовлення бойових гармат і знарядь полювання (з нього робили кілки, бойові палиці, луки, списи, стріли, колісні ободи і спиці). З давніх часів з ясена виготовляли весла. У 1703 р., згідно з указом Петра І, порода ця була взята під охорону і її дозволялося рубати лише для потреб кораблебудування. Тепер з ясена роблять паркет, фанеру, музичні інструменти, різні сувеніри та художні вироби. Використовується вона в токарній і столярній справі, машино-, літако- і суднобудуванні та інших галузях народного господарства. На стовбурах ясена інколи утворюються нарости - капи з надзвичайно красивою текстурою. Саме з них виготовляють найцінніші сувеніри і художні вироби. Дуже красиві меблі зроблені з ясена або оздоблені ясеневим шпоном.


У 19 столітті з ясена робили карети і сани. Тепер з ясена виготовляють бейсбольні бити, киї для більярду, гоночні весла, високоякісні лижі. Для обробки музичних інструментів і меблевих гарнітурів використовується ясенова фанера.


Пилок ясена може викликати алергію (контактний дерматит).


Масове всихання ясена поширилося у Європі в останнє десятиріччя. Погіршився стан цієї породи і в Україні, де частка ясена у лісових насадженнях Державного агентства лісових ресурсів становить 2,4 %. Різні види ясена поширені також в лісах інших власників, у лісових смугах, паркових і міських насадженнях. У 2010 році у Шведському аграрному університеті було підтверджено молекулярними методами наявність у зразках з України збудника хвороби Hymenoscyphus pseudoalbidus, який негативно впливає на ріст та розвиток рослини.
Не будьмо байдужими. Оберігаймо наші дерева, адже проживаючи у степовій зоні, ми маємо дбати про них.

 

Джерела:

 

http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-yasen/

http://www.lesovod.org.ua/node/16080

http://dereva.at.ua/publ/enciklopedija_derev/listjani_dereva/jasen/5-1-0-2

 

Підготували:
керівники гуртків
КЗО “ДОЕННЦДУМ”
Крикун Г.В.
Кривуля І.Г.

 

 

 Загальний вигляд ясена

 

 

Лист, суцвiття та плiд ясена

 

 

Стовбур ясена

 

 

Ясен восени