Малюнки в стилі зенарт

 

Напрямок зенарт, а точніше ZIA (zentangle Inspired Art) – дослівно – “мистецтво, натхненне зентанглом”, представляє собою вид мистецтва, заснований на системі Зентангл (zentangle).


Зентангл – це форма мистецтва, створена та запатентована в 2006 році Ріком Робертс (Rick Roberts) та Марією Томас (Maria Thomas). Процес малювання в цьому стилі прирівнюється до “художньої медитації”. Власне назва “зентангл” (zentangle) чітко описує основні принципи – “zen” - дзен, медитація і “tangle” - клубок, або заплутувати. Класичний малюнок в стилі зентангл представляє собою паперовий квадрат розміром 9х9 см, або круг з діаметром 11,5 см заповнені сплутаними між собою візерунками (танглами). Тангли були розроблені авторами мистецького напрямку, їх учнями та послідовниками. “Тангл” - візерунок, який можна зобразити, зробивши декілька простих кроків. Саме сукупність танглів і складає кінцевий результат. Тангли відображають абстрактні фігури, рослинні орнаменти, фантастичні завитки та безліч інших. Інструктивні картки (покрокові інструкції) можна знайти в спеціалізованій літературі або на просторах мережі інтернет. Кожен тангл має назву та свого автора, що надав схему його створення. Але це не означає, що потрібно дотримуватися чіткості ліній і форм. Навіть у однієї людини не вйде двох однакових малюнків. В цьому і полягає свобода творчості в зентангл – створення безлічі варіантів, заснованих на одних і тих же візерунках.


Зазвичай використовуються для малювання лінери (капілярні ручки) та прості олівці. Спочатку зентангл був лише чорно-білим, будь-яке додавання кольору перетворює його на зенарт.


Зенарт – все, що засноване на мистецтві зентангл, але виходить за його рамки. Це і різноманітна форма (зображення звірів, птахів, з використанням танглів), і використання кольору, і зорбраження візерунків зентанглу на папері розмірами більшими, ніж стандартна картка.


Дуже схожий на зенарт стиль “пудлінг” (doodling) - від англ. “doodle” - несвідомі каракулі – створення дрібних малюнків різноманітних форм, не задумуючись над процесом малювання, часто при занятті зовсім іншими справами. Серед дудлів – друбні повтрювані малюнки тварин, предметів геометричних фігур і т.д.

 

    

 

  


Зенарт останнім часом широко застосовується в арттерапії. Розмальовки, створені в даному стилі цікаві не лише дітям, а і дорослим. Для розфарбовування візерунків потрібно затратити деякий час, при цьому бути зосередженим, або навпаки розслабленим – що і є процесом художньої медитації . Матеріалами для розфарбовування можуть слугувати будь-які художні засоби – кольорові олівці, фломастери, пастель. При цьому не обов’язково, щоб надані впізнаваним об’єктам кольори відповідали реальності. Часто це яскраві, на перший погляд непоєднувані кольори, яких нам не вистачає в реальному світі. Достатньо ввімкнути фантазію і передати свій настрій у кольорі.


Підготувала керівник гуртка Раковець О.С.