Меню

Мережа

Реалізація Концептуальної моделі районного освітнього округу в рамках регіональної Концепції неперервної екологічної освіти та виховання учнів у період оновлення і модернізації змісту освіти та переходу до профільного навчання

ерхньодніпровська районна станція юних натуралістів (рай СЮН) створена в листопаді 1969 року (наказ Верхньодніпровського районного відділу освіти від 10.11.1969р., № 30).

В 1993 році район перейменовано у районний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді(рай ЕНЦ), (наказ відділу освіти Верхньодніпровської райдержадміністрації від 22.03.1993р.,№29).
Першим директором,з 1969 р.по 1971 р.,була Кривенька Раїса Іванівна – самовідданий вчитель, педагог, умілий організатор роботи з дітьми.
З 1971 р. по 1974 р. керівником рай СЮН працював Гречин Василь Климович – вмілий організатор навчально-виховного процесу з позакласної роботи,натураліст-фотолюбитель.
З 1974 р. по 1978 р. заклад очолювала Долгополова Лариса Олександрівна – конструктивний, знаючий свою справу біолог, яка цілеспрямовано формувала учнів як гармонійно розвинену особистість, виховувала інтелектуальні і практичні вміння та навички шанобливого ставлення до природи.
 
З 1978 директором рай ЕНЦ працює Ядерна Юлія Василівна – самовідданий і цілеспрямований ентузіаст навчально-виховної,організаційно-масової,дослідницько-наукової позакласної та позашкільної еколого-натуралістичної роботи,автор роботи Концепції неперервної екологічної освіти і виховання у районі та Цільового проекту «Позакласна та позашкільна еколого-натуралістична робота у рамках Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля». На даний час Ядерна Ю.В. має відзнаки відмінника освіти України, Софії Русової; почесні грамоти МОН УкраЇни, ГУОН, НЕНЦ, ОблЕНЦ.


«Абсолютно зрозуміло, що без якісної
педагогічної освіти нічого не буде.
Не буде ні вчителя, ні учня, ні посад….,
ні науки, ні майбутнього
для нашої держави»
С. М. Ніколаєнко.

 

Одним із основних завдань освіти є підвищення ефективності еколого-натуралістичного, трудового навчання вихованців, рівня їх практичної і морально-психологічної підготовки до самостійного життя, формування усвідомленої потреби у праці.
Психолого-педагогічний процес спрямований на засвоєння людиною основ природокористування, формування відповідних переконань і практичних навичок, вироблення певних ціннісних орієнтацій активної життєвої позиції – все це і являє собою еколого-натуралістичне, трудове виховання і навчання.
Верхньодніпровський районний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді забезпечує еколого-натуралістичну освіту і виховання підростаючого покоління науковими знаннями про природу, її багатогранне значення для суспільства і кожної людини зокрема.
Ключова роль в екологічному вихованні молоді району належить саме еколого-натуралістичному центру, як організаційного, інструктивно-методичного закладу, де чітко прослідковується шлях становлення юннатівського руху в районі з 1934 року і по сьогоднішній день, а саме його роль у формуванні нових життєвих стратегій.
За цей час через школу юннатівського руху на Верхньодніпровщині пройшли тисячі хлопчиків та дівчаток. Для багатьох з них вона допомогла на все життя зберегти любов і дбайливе ставлення до праці та до людей праці, адже несуть вони у своїй душі девіз:

 

“Збери усе дбайливо, що зростив!”

 

РайЕНЦ працює за районною Концепцією неперервної екологічної освіти і виховання учнівської молоді та районним Цільовим проектом “Позакласна та позашкільна еколого-натуралістична робота у рамках Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля”.


Створено:

 ПОРТФОЛІО Верхньодніпровського районного еколого-натуралістичного центру з часу заснування (листопад 1969 року). Це цілеспрямована, систематична добірка документів про діяльність закладу від минулого до сучасного.
 “ЗОЛОТА КНИГА” районної освітянської еліти з біологічного напряму (позакласна та позашкільна робота), де викладені досягнення педагогічних та учнівських колективів району – призерів обласних та всеукраїнських натуралістичних та природоохоронних акцій – заходів, які прославили рідну Верхньодніпровщину.

 

ЗАКЛАД ОБРАВ ДІЄВУ, ОПТИМАЛЬНУ ФОРМУ – ЦЕ ТІСНА СПІВПРАЦЯ ІЗ ЗАГАЛЬНООСВІТНІМИ, ДОШКІЛЬНИМИ ТА ІНШИМИ ПОЗАШКІЛЬНИМИ НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ РАЙОНУ.
Мета педагогічної діяльності позакласної та позашкільної роботи:
формування екологічної культури, як форми регуляції взаємодії людини і природи.

Кредо :
Увійди у природу другом
Торкнися краси природи серцем!
Яке поширюється як серед педагогів – однодумців, так і дітей та учнівської молоді.

Пріоритет Центру – це робота у рамках Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля”, спираючись на історичні витоки юннатівського руху на Верхньодніпровщині:
 “Свята спадщина” - зелене вбрання довкілля – екологія.
 “Шляхами знатного кукурудзовода Марка Озерного” - збережемо природу, вона дарує нам життя : продуктивна сільськогосподарська праця.
Знайомлячись з багатою історією юннатівського руху на Верхньодніпровщині, детально розроблено і систематизовано добірку документів центру починаючи з 1938 року.

Для успішної роботи з педагогами, учнівською молоддю розроблено Координаційну схему зв’язку районного еколого – натуралістичного центру із закладами та установами міста і району:
а) Інструктивно-методична робота:
 семінари, круглі столи для керівників гуртків, вчителів біології, валеології, довкілля, трудового навчання;
 методичні рекомендації, інструктивно-методичні листи для керівників гуртків,вихователів позашкільних установ, вчителів загальноосвітніх навчальних закладів;
 накази відділу освіти, районного еколого – натуралістичного центру - організаційні, підсумкові;
 методичні рекомендації для педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл, позашкільних закладів, вчителів, населення;
 взаємодія з навчально - виховними закладами району.
б) Організаційно-массова робота:
  участь у Міжнародних акціях, проектах;
 участь у Всеукраїнських конкурсах, акціях, виставах;
 організація, проведення та участь в обласних, районних конкурсах, акціях, святах, змаганнях;
 районний еколого-натуралістичний фестиваль-конференція;
 екскурсії, походи юннатів еколого – натуралістичного центру та загальноосвітніх навчальних закладів;
 спільні заходи з Держлісгоспом, історико-краєзнавчим музеєм, районною дитячою бібліотекою для дітей, Українським товариством охорони природи.

Так, юннати району брали участь в українсько – американському експерименті “Вчителі та учні досліджують астророслини”, у світовій (міжнародній) освітній акції “Збережемо птахів – збережемо дерева – збережемо Землю” (завдання Українського Товариства охорони Природи). А також щорічно проводимо спостереження за прольотом птахів – “Річна програма спостереження за птахами”, “Білі лебеді”, марафон “Біль Чорнобиля”, Міжнародний проект “Моніторинг біорізноманіття в Україні”, Всеукраїнській експедиції “Моя Батьківщина – Україна”, Всеукраїнському проекті “Урбанізоване довкілля”.
Юні натуралісти району є учасниками Всеукраїнських конкурсів “Юний дослідник” та “Юний селекціонер”, “Сади України”. Викладачі-науковці Хіміко – технологічного та Аграрного університетів м. Дніпропетровська розробили завдання по озонуванню овочевих та польових культур, над якими із задоволенням працюють юннати району.

Кращі школи:
 КЗ «Верхньодніровська СЗШ №1»;
 КЗ «Верхівцевський НВК «СЗШ № 1- ДНЗ»;
 КЗ «Новомиколаївська СЗШ №1 І-ІІІ ст.»;
 КЗ «Новомиколаївська СЗШ №2 І-ІІІ ст.»;
 КЗ «ВодянськаСЗШ І-ІІІ ст.»;
 КЗ «Боровківська СЗШ І-ІІІ ст.»;
 КЗ «Любомирівська СЗШ І-ІІІ ст.»;
 КЗО «Верхньодніровськийнавчально – реабілітаційний центр» ДОР» (ВНРЦ).

Кращі вчителі біології:
 Трофімович О.І.;
 ЛисичнаЛ.А.;
 Ясик Н.Ф.;
 Литвиненко Т.С.;
 Лукашевич Г.В.;
 Лар М.А.;
 Костогриз Т.В.;
 Євпраксина О.Л..

Кращі юннати:
 Слухачі обласної хіміко – біологічної школи та переможці (І-ІІ місця) обласних еколого-натуралістичних зльотів та змагань: Кановська Катерина, Рибалко Ірина, Пігурнова Марія;
 Переможці обласних натуралістичних змагань: ЗиіївськаЄлезавета, Чернявська Світлана, Щербаков Раймонд;
 Переможці обласних конкурсів «Юні майстри народних ремесел»: Меренкова Анастасія, Юртин Дар’я, Буря Єлизавета, Толста Анастасія, Колісник Вадим;
 Кращі юннати району: Фартушна Дар’я, Перетятько Андрій, Лукашевич Сергій, Рибальченко Ігор,Запара Аліна, Рац Ірина, Луковська Юлія, Кайстра Віктор,Девятко Ольга, Добровольська Олександра, Сауляк Валерія, Гайдучик Віталій,Гуржій Сергій, Маршалко Анатолій.

Директор Раенц Ю.В. Ядерна посіла ІІ місце на обласному рівні у Всеукраїнському конксі майстерності педагогічних працівників „Джерело творчості” у номінації „Кращий директор позашкільного закладу” (2013 рік).
Керівник гуртка Захарук-Чайченко М.А. посіла ІІІ місце в обласному конкурсі педагогічної майстерності „Кращий керівник творчого учнівського об’єднання еколого-натуралістичного профілю” (2012 рік).

Програма розвитку закладу передбачає забезпечення доступності позашкільної освіти:
1. Розширення сфери діяльності районного еколого–натуралістичного центру і загальноосвітніх навчальних закладів району по створенню та функціонуванню:
 абінетів біології згідно вимог положення “Про кабінет біології”;
 алів, кімнат з питань вивчення та збереження природи рідного краю і бережливого ставлення до хліба;
 пришкільних навчально – дослідних земельних ділянок згідно вимог положення “Про шкільну земельну ділянку”.
2. Створення банку даних про:
 Зелений паспорт навчального закладу;
 набір зелених рослин у кабінеті біології школи згідно вимог «Про кабінет біології»;
 Районнийдослідницько – освітній проект:
а) Визначні дослідники – краєзнавціСічеславщини (Верхньодніпровщини);
б) Вивчення природи рідного краю – Верхньодніпровщини.

Верхньодніпровський районний еколого-натуралістичний центр проводить велику просвітницьку роботу. Так, на його базі проведено обласний семінар – практикум в 2007 році для директорів районних (міських) еколого–натуралістичних центрів. Тема: „Рольеколого – натуралістичного позашкільного закладу у формуванні екологічної культури особистості”. А також районний семінар – практикум для вчителів біології та природознавства „Вплив екологічного виховання на формування інноваційної особистості у період оновлення освіти” (2011 рік). Планується обласний науково-практичний семінар у 2013 році на тему: «Формування інноваційної особистості на засадах екологічної культури та шанобливого ставлення до Хліба – пріоритетне завдання роботи Верхньодніпровського районного еколого-натуралістичного центру дітей та учнівської молоді».

Результатом такої багатогранної, дієвої, цілеспрямованої, продуктивної роботи на перспективу є:
 Вивчення та поширення перспективного педагогічного досвіду еколого – натуралістичної роботи в районі;
 участь юних натуралістів району у Міжнародних, Всеукраїнських, обласних, районних заходах з еколого-натуралістичного напрямку про що свідчать грамоти, дипломи, подяки;
 впровадження власних методичних розробок вчителів біології та керівників гуртків у позашкільній діяльності.

Аналіз становлення і розвитку позашкільної роботи з дітьми Верхньодніпровського району свідчить про наявність прогресивних досягнень і позитивний вплив на творчий розвиток особистості. У процесі свого історичного розвитку Верхньодніпровський районний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді набув певного досвіду, престижу і сформувався як невід’ємна частина цілісної системи позашкільної освіти Дніпропетровщини.
 

Адреса райцентру: 51600, м. Верхньодніпровськ, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська область, пл. Щербицького, 3.
Тел. 3-11-58