Меню

Документи

Нас не зламати!


Останнім часом на Дніпропетровську область почастішали ракетні, дронові, шахедні повітряні атаки від нашого “дружнього сусіда”.


Вже втретє потерпає від цих атак і наш заклад, обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді (КЗО “ОЕНЦДУМ”). Якщо перші два прильоти, епіцентр яких прийшовся на прилеглі території, не нанесли значних руйнувань будівлям нашої установи, хоча і спричинили певну матеріальну шкоду, то третій, що стався напередодні “чистого четверга”, став надзвичайно потужним і руйнівним для закладу.


Внаслідок вибуху шахеду, який прийшовся по самому центру території КЗО “ОЕНЦДУМ”, і подальшої сильної пожежі, була повністю зруйнована і згоріла будівля надвірної санітарної установки, вибиті вікна і двері в куточку живої природи, теплиці, в навчальних та адміністративних приміщеннях, понівечені гаражі та транспорт, пошкоджені водогін, електромережа, вольєри зоолого-тваринницького комплексу для утримання свійських птахів та дрібних ссавців, згоріли декілька унікальних рослин, були втрати і серед тварин.


Відкрита територія КЗО “ОЕНЦДУМ”, яку протягом багатьох років колектив закладу пестив, перетворюючи на прекрасну зелену оазу серед урбанізованих краєвидів великого промислового міста, за лічені хвилини вкрилася кілька сантиметровим шаром скла, глини, землі і металу.


Звичайно, першими реакціями на побачене стали біль, розпука, злість та лють на тих, хто навіть в кабінках санітарної установки дитячого освітнього закладу шукає НАТОвських найманців. Але слідом за цим прийшла впевненість в тому, що ні це, ні щось інше не зламає нас, а значить, треба братися до роботи і поки що самотужки наводити лад в нашому спільному домі, відшкодовувати те, що можливо зробити силами колективу.


Як і все в наш час, ця новина миттєво розлетілася інформаційним простором. Разом з висловленими співчуттями, багато хто пропонував свою фізичну допомогу. До прибирання наслідків повітряної атаки до колективу КЗО “ОЕНЦДУМ” долучилися вихованці закладу і батьки, працівники Донецького обласного еколого-натуралістичного центру, педагоги філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” (попри відстань у майже 100 км від обласного центру) і навіть бувші колеги з департаменту освіти і науки облдержадміністрації.


Спільними зусиллями у “страсну п’ятницю” вдалося виконати великий обсяг роботи: прибрати скло від пошкоджених вікон, зашити їх ОСБ плитами, прибрати згорілі рослини, розбитий шифер, підмести територію від величезної кількості бруду і сміття, і навіть провести трудову акцію по висадженню ожини і полуниці “100-річчю юннатівського руху – 100 ягідних рослин”, яку ініціювали педагоги філії “Шафран”.


Велика подяка всім, хто не залишився осторонь нашої біди і прийшов на допомогу у скрутний час.


Але попереду ще дуже багато роботи, яка потребує значних додаткових коштів, які на сьогодні КЗО “ОЕНЦДУМ” не має. Тому просимо, по можливості, долучитись до відновлення нашого закладу всіх небайдужих.


Реквізити КЗО “ОЕНЦДУМ”:
р/р  UA  628201720314261005302046900
ЄДРПОУ 02139966
Призначення: Благодійні внески, гранти та дарунки (на відновлення руйнувань, зазнаних внаслідок збройної агресії Російської Федерації).


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1VOJMcdbJ8KK6GwY9BC2cyahObSqKPhQm?usp=sharing

В Дніпропетровській області проведений
обласний етап Всеукраїнського конкурсу

“Земля – наш спільний дім”


В квітні 2025 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор – Юрій ПЕДАН) (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) в заочному форматі відбувся обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Земля – наш спільний дім” (далі – Конкурс), метою якого є підвищення рівня еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності учнівських колективів екологічної просвіти.


Традиційно до складу журі увійшли Юрій Педан (директор КЗО “ОЕНЦДУМ”), Павло Ломакін (голова громадської організації “Дніпропетровська обласна організація Українського товариства охорони природи”), Ірина Кирилова (представник громадськості), а також Інна Майборода (заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” з навчальної роботи).


На розгляд журі надіслано 13 виступів колективів екологічної просвіти від закладів освіти 5 міських, 3 селищних та 2 сільських громад області.


Тематика цьогорічного Конкурсу – “Ми однієї сміливості!”, яку учасники намагалися розкрити у своїх виступах. Велику увагу команди колективів екологічної просвіти приділяли особливим аспектам: екологічним наслідкам воєнних дій – знищенню природних екосистем, забрудненню ґрунтів і вод, загибелі тварин, а також проблемам відновлення довкілля після бойових дій. Вони закликали берегти природу навіть у складних умовах воєнного часу, допомагати зруйнованим територіям, проводити екологічні акції підтримки, і тим самим показали, що любов до природи й турбота про неї залишаються важливими навіть під час війни. Виступи були змістовними, креативними, а також відображали результати природоохоронної роботи та популяризували рух за збереження довкілля.

 

  

 

 


Перемогу в Конкурсу здобули 8 колективів


Колектив “Екосвіт” Ліцею № 12 Павлоградської міської ради спільно з комунальним закладом позашкільної освіти “Еколого-натуралістичний центр” Павлоградської міської ради посів І місце (керівник Третяк Ю.А.). Цей колектив буде представляти Дніпропетровську область у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу “Земля – наш спільний дім”, який відбудеться у м. Київ. Організаторами фінального етапу Конкурсу є Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з комунальним закладом Київської обласної ради “Центр творчості дітей та юнацтва”.


Конкурс “Земля – наш спільний дім” має не лише освітнє, а й виховне, соціальне та практичне значення, допомагаючи виховати покоління, яке піклуватиметься про довкілля свідомо та відповідально. Загалом, це  потужний інструмент формування екологічної культури та активної життєвої позиції у молоді щодо екології.


Завідувач відділу організаційно-
масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”                                                Надія ШПІТЬКО

В Дніпропетровській області проведено обласний етап
Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості
на тему “Голос душі”


У березні 2025 поточного року з метою поповнення знань дітей про рослинний світ, формування основ екологічної культури та мислення, розвитку спостережливості, образної пам’яті, уваги, кмітливості, виховання любові до природи, бережливого ставлення до навколишнього середовища комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) було проведено обласний етап Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості на тему “Голос душі ”(далі – Конкурс).


У Конкурсі взяли участь учасники освітнього процесу закладів освіти з 22 об’єднаних територіальних громад області.


Конкурс проводився за номінаціями:
- “Природні об’єкти на тему “Голос душі” очима дітей”;
- “Екологічна сумка з мотивами природних об’єктів на тему “Голос душі”.


Всього до організаційного комітету було подано 118 робіт, а саме:
- кулони, сережки, браслети, намиста, поробки з природного та штучного матеріалів, у яких зображено красу місцевої флори;
- екологічні сумки з мотивами природних об’єктів, вироблені з тканини (з аплікаціями, вишивкою, малюванням тощо).


У роботах зроблені акценти на унікальності кожної рослини, її формі, кольорі, текстурі. У окремих роботах “голосом душі” були об’єкти, які символізуюсь волю та безпеку.


За результатами роботи журі визначено 70 переможців.


До Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України для участі у національному етапі Конкурсу були направлені 10 робіт, які за оцінками журі набрали найбільшу кількість балів:
- кольє “Танок метеликів”;
- віночок “Квітує мій край”;
- “Переможні барви” (прикраси для чарівної україночки);
- прикраса “Синій птах щастя”;
- прикраса “Ой, у лузі червона калина”;
- брошка “Берегиня”;
- еко-сумка “Солом’яна сумочка”;
- еко-сумка “Квітковий настрій”;
- торбинка мандрівника “Завжди пам’ятаю голос рідного краю!”;
- еко-сумка “Квітуча Україна”.


Фотозвіт за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/1QVPIpZ7qKFRsTkU5X0Obd6Z0oNDPFxDl?usp=sharing


Підготував:
завідувач відділу біології та екології     
КЗО “ОЕНЦДУМ”                                                                                     Денис ГРИГОР’ЄВ

Інформація
про підсумки проведення обласного (заочного) етапу
Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл”
у 2024- 2025 навчальному році


З метою збереження зелених насаджень у парках, скверах, лісопарках, проведення практичних заходів з їх благоустрою, створення нових об’єктів зеленого будівництва, вивчення історії паркового будівництва, формування екологічної культури здобувачів освіти з вересня 2024 року по березень 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) проводився обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл” (далі – Конкурс).


До організаційного комітету Конкурсу було подано 18 робіт здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 14 міських та сільських, селищних рад.


Представлені на Конкурс матеріали свідчать про активну діяльність учнів на місцях по оздоровленню довкілля, збереженню існуючих зелених насаджень, благоустрою парків, скверів, садів.


Юні лісівники Могилівського ліцею імені І.М. Шишканя Могилівської сільської ради, вихованці філії “Шафран” КЗО “ОЕНЦДУМ”, вирощували посадковий матеріал плодово-декоративних дерев, кущів, квітів для благоустрою парку селища Могилів, провели дослідження видового складу деревних та чагарникових порід паркової зони села Могилів.


Члени гуртка “Основи екологічного моніторингу” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Марганецької міської ради підготували науково-дослідницьку роботу “Поширеність і шкідливість короїдів Scolytinae паркових біоценозів міста Марганець”. Проблема поширення короїдів у паркових біоценозах міста є актуальною, оскільки їхня діяльність призводить до масового всихання дерев, втрати біорізноманіття та зниження якості екосистемних послуг. Вихованці ЕНЦ провели оцінку рівня шкідливості короїдів для деревних насаджень та розробили рекомендації щодо моніторингу та боротьби з короїдами в паркових зонах міста Марганець.


Учні Горянівської гімназії, вихованці гуртка “Юні квітникарі” комунального позашкільного навчального закладу “Центр еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді” Обухівської селищної ради Дніпровського району на честь героїв ЗСУ селища Обухівка, які загинули під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, заклали вербову алею “Героям слава і вічна пам’ять!”.


Значна кількість робіт учасників Конкурсу базується на місцевому матеріалі і спрямована на вивчення історії зеленого будівництва і садово-паркового мистецтва. Так, вихованці комунального закладу позашкільної освіти “Еколого- натуралістичний центр” Павлоградської міської ради вивчали вікові дуби - ботанічні і історичні пам`ятники природи у Дитячому парку м. Павлограда і визначали видовий склад деревних насаджень за оцінкою життєвого стану дерева за шкалою Н.П. Красинського та за шкалою В.А. Алексєєва.


Змістовно з використанням історичних подій відобразили історію зеленого будівництва і садово-паркового мистецтва в Україні вихованці гуртка “Біологія людини засобами STEM-освіти” комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам'янської міської ради.


Під час проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Парки – легені міст і сіл” здобувачі освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти:
- проаналізували екологічні фактори, які впливають на оздоровлення довкілля;
- дослідили існуючі зелені насадження, благоустрій паркових зон, садів та клумб на території закладів освіти;
- оволоділи навичками спостереження за рослинами та вивчали методику вирощування і правила посадки саджанців плодових дерев;
- вирощували в шкільних розсадниках та теплицях найбільш популярні плодові дерева та декоративні квіти і висаджували в саду і на прилеглій територій закладів освіти.


Методист комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр                                         Тетяна КОНДРАТЬЄВА
дітей та учнівської молоді”

Весна крокує. Квітують первоцвіти

 


З настанням весни природа починає прокидатися від довгої зимової сплячки. Однією з найбільш зворушливих і підбадьорливих ознак цього пробудження є первоцвіти. Ці скромні квіти першими розпускаються, приносять із собою радість та надію.


Першоцвіти, такі як проліски, підсніжники, крокуси, пшінка, ряст, анемони, символізують новий старт. Їхні яскраві, але ніжні пелюстки розквітають під снігом і холодним вітром, показуючи нам, що життя завжди знаходить шлях. Вони вражають своєю різноманітністю форм і кольорів, надаючи весняному ландшафту яскравих та життєрадісних відтінків.


Ці рослини часто ростуть у лісах, на галявинах та у гірських районах. Їм не потрібні ідеальні умови – їх можна знайти на схилах, де земля ще зберігає зимову прохолоду. У нас в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан) квітує до 20 видів первоцвітів, деякі з них можна побачити на фото за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1qv-xgo_cVDTN0DZ7q4l3czL9WV08rXMJ?usp=sharing


На жаль, багато видів первоцвітів знаходяться під загрозою зникнення через військові дії, порушення місць зростання, розвитку міст та нерозумного збору квітів, коли винищують або пошкоджують цибулини, які заховані під верхнім шаром ґрунту.


Кожен з нас може зробити свій внесок у їх збереження. Дбайливе ставлення до природи, а також участь в акціях з озеленення та захисту навколишнього середовища допоможуть зберегти ці чудові рослини для майбутніх поколінь.


Першоцвіти – це не просто рослини, це символ весни та оновлення. Вони вчать нас цінувати кожну мить, залишатися стійкими у скрутні часи і радіти кожному проблиску світла. Насолоджуйтесь їхньою красою і бережіть природу, щоб і далі вона могла радувати нас своїми чудесами.


Підготувала:
керівник гуртка
комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний

центр дітей та учнівської молоді”                                           Ольга ЛАПІНА