Меню

Документи

День Гідності та Свободи


21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.


До цієї пам’ятної дати у комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (директор Юрій Педан) проведено тематичний захід. У зв’язку з воєнним станом на території України захід проводиться дистанційно.


Вихованцям запропоновано ознайомитися з інформаційними матеріалами – історичними фактами та світлинами, поетичними творами, присвяченими мужності та єдності українського народу; а також майстер-класом “Янгол-охоронець” з паперових серветок за посиланнями:
https://drive.google.com/file/d/1fHMuurzuYiy4abJgwqAK6MoBSvtacKZv/view?usp=share_link

https://www.youtube.com/watch?v=ehXwLpsuo2o&t=7s


Революція Гідності залишила глибокий і незабутній слід в історії нашої держави, а її ідеали назавжди змінили та об’єднали український народ.


Шануємо минуле та виборюємо майбутнє!


Підготувала:
Ольга РАКОВЕЦЬ,
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”

В Дніпропетровській області пройшов конкурс юних натуралістів
за напрямом “Практична природоохоронна робота та екологія”


Пропаганда екологічної культури та народної екологічної спадщини, проведених конкретних практичних природоохоронних заходів по збереженню, оздоровленню та відновленню довкілля є пріоритетним напрямом роботи закладів освіти області.


Загальним підсумком проведення екологічної та природоохоронної роботи закладів освіти є участь в обласному конкурсі юних натуралістів за напрямом “Практична природоохоронна робота та екологія”, який традиційно проводиться комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) у вересні-жовтні кожного року.


В останні роки через карантинні обмеження щодо поширення коронавірусної хвороби COVID-19, а в 2022 році ще й через введення воєнного стану в Україні – конкурс проводиться заочно.


В 2022 році звітні матеріали юних екологів оцінювало журі, до складу якого входили фахівці КЗО “ОЕНЦДУМ” і департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, науковці Дніпровського державного аграрно-економічного університету і Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Окремо оцінювались роботи та їх захист (відео та аудіо формат, мультимедійні презентації).


Напрям проводився за 4 номінаціями (індивідуальні та колективні роботи): “Еколого-натуралістичний похід “Біощит”, “Синиця міська – Птах року 2022”, “Вчимося заповідувати” та “Живи, Земле!”.


За напрямом працювали учасники освітнього процесу закладів освіти з 18 об’єднаних територіальних громад (у тому числі з КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”). Всього до організаційного комітету було подано 50 звітних матеріалів.


У 2022 році обласне журі відмітило змістовність робіт за темами:
“Особливості життя та середовище існування жука-носорога”,
 “Ксилокопа фіолетова у біотопі території СЮН Покровського району м. Кривого Рогу”,
“Мурахи та їх роль в екосистемах міста Марганець”,
“Гніздівля ластівки міської у Тернівському районі Кривого Рогу”,
“Сучасний стан вікових дубів Тернівського району Кривого Рогу”,
“Стародавні дерева Нікополя”,
“Моніторингові дослідження фауни лускокрилих в зоні техногенно-порушених ділянок м. Марганець”,
“Чарівні куточки річки Саксагань”,
“Проблема забруднення ґрунтів при аварійних розливах кислот”, “Сортування побутових відходів в домашньому господарстві”, “Біля витоків пізнання народної медицини”,
 “Адаптації газонних трав до складу ґрунтів”,
“Екодружній спосіб життя врятує світ”,
“Біорізноманіття рослинності Широчанського степу в літній період” тощо.


Так, вихованці гуртка “Природа рідного краю” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, учні 8 та 9 класів закладу освіти “Марганецький ліцей № 6” Марганецької міської ради (керівник Басанська Владлена Дмитрівна, керівник гуртка), протягом польового сезону 2022 року здійснили 20 експедицій перевіреними стежками районів міста та біля своїх домівок у пошуках місцезнаходжень гнізд мурашок, провели інвентаризацію 14 мурашників, огородили їх, покращили умови існування мурашок у лісі (очистили територію навколо гнізд та освітлили мурашники), створили картосхеми розміщення комплексів мурашників на досліджуваних ділянках, взяли участь в конкурсі на кращу агітаційну листівку, виконали творчу роботу “Мурахи – санітари лісу”, підготували інформаційні виступи і презентації, залучили жителів м. Марганець до природоохоронної роботи, виготовивши 30 інформаційних буклетів, які розвісили на дошках оголошень.


Здобувачі освіти 5 класу комунального закладу освіти “Середня загальноосвітня школа № 62” Дніпровської міської ради (керівник: Поліщук Наталія Ігорівна, вчитель біології) провели систематичні спостереження протягом квітня-серпня за ластівкою міською на території садового товариства, що розташоване біля міста Підгороднє (гнізда розташувались всередині покинутих дачних будиночків та під стріхами), взяли участь у конкурсах дитячих творчих робіт на краще оповідання, вірш, малюнок, кросворд, казку, а також створювали та розповсюджували в межах мікрорайону агітаційні матеріали про ластівку міську.


Узагальнення відомостей про вікові дуби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, зібрані раніш юннатами СЮН та проведення спостережень у поточному році у своїх звітних матеріалах відобразив Павленко Віталій, вихованець гуртка “Юні екологи” комунального позашкільного навчального закладу “Станція юних натуралістів Тернівського району” Криворізької міської ради, учень 5 класу закладу освіти “Криворізька гімназія № 27” Криворізької міської ради (керівник: Пархоменко Наталія Новомирівна, керівник гуртка). У звітних матеріалах міститься інформація про життєвий стан, обміри охвату стовбурів, орієнтовний вік та місцезростання 13 вікових дубів в парку Веселі Терни і 11 вікових дубів на мікрорайоні рудника Тернівського.


Найкращі звітні роботи юних екологів направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді для участі у всеукраїнських профільних заходах: еколого-натуралістичному поході “Біощит”, конкурсах  “Ластівка міська – птах року 2022” та “Вчимося заповідувати”.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/12SQnY9DFBL1sCD1tuLrARBadG8Od2iGC?usp=share_link


Григор’єв Д.В., завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”

11 листопада в Центрально-Міському районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області  небайдужі мешканці зібралися, аби облагородити колишній парк “Мінеральних вод”. Передала криворіжцям саджанці Станція юних натуралістів Тернівського району. Загалом висаджували клени, вишню та шовковицю.


11 листопада Станція юних натуралістів Тернівського району передала більше 100 дерев клену місцевим мешканцям житлового масиву “Карачуни”, що в Центрально-Міському районі Кривого Рогу. Саджанці роздають в рамках акції “Від Тернів до Інгульця” влаштовують вже третій рік. Спочатку передавали закладам освіти, пізніше почали звертатися самі мешканці. За весь час вже висадили по місту понад 3000 дерев – клени, берези, липу, каштани, горобина та інші. Деревця на станції юних натуралістів вирощують власноруч, а також обмінюються з іншими містами України. Наприклад, Кривий Ріг передав Хмельницькій області клени, а натомість отримав берези.


“Мешканцям не відмовляємо. Ось сьогодні до нас звернулися містяни і зазначили, що хочуть висадити 100 кленів. Ми вирішили допомогти. Ми й надалі будемо всім допомагати, адже незабаром буде наша перемога. А нам у свою чергу, в майбутньому, треба буде озеленяти не тільки наше місто, а й Херсонську область”, - зазначив директор станції юних натуралістів Тернівського району Криворізької міськради Андрій Цуренков.


Співорганізатор акції з висадки рослин в парку мінеральних вод розповідає, що жителі громади вже не вперше збираються, або облагородити місцевість. Два тижні тому вони заклали вишневий сад на честь захисників України. А до сьогоднішньої акції приготувалися заздалегідь: викопали лунки, привезли воду.


“Передати саджанці повинні були ще у лютому, але почалося повномасштабне вторгнення і думали, що доведеться окопи копати. Але наразі ситуація стабілізувалась на фронті, тому ми вирішили продовжити висадку дерев”, - зазначив Віктор.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1GPyYJIOacfYTvGPSaOygc2pFzsRk0gQe?usp=share_link

 

В Дніпропетровській області пройшов конкурс юних натуралістів
за напрямом “Квітникарство та озеленення”


Одним з головних напрямів роботи закладів освіти області є проведення організаційно-масових заходів та практичних дій по озелененню та благоустрою територій освітніх установ, а також парків, скверів, інших зон відпочинку в населених пунктах області.


Загальним підсумком проведення дослідницької роботи закладів освіти з квітникарства в закритому і відкритому ґрунті, з озеленення та ландшафтного дизайну є участь в обласному конкурсі юних натуралістів за напрямом “Квітникарство та озеленення”, який традиційно проводиться комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді ”Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) у вересні-жовтні кожного року.


В останні роки через карантинні обмеження щодо поширення коронавірусної хвороби COVID-19, а в 2022 році ще й через введення воєнного стану в Україні - конкурс проводиться заочно.


В 2022 році роботи юних квітникарів журі, до складу якого входили фахівці КЗО “ОЕНЦДУМ” та науковці Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, оцінювали за номінаціями:
“Ландшафтний дизайн” (проєкти з озеленення);
“Досліджуємо кращий сорт” (дослідницька робота з квітникарства);
“Квітковий розмай” (робота з внутрішнього озеленення).


Участь в конкурсі взяли 24 здобувача освіти закладів освіти з 16 територіальних громад. Незважаючи на нестабільну ситуацію у регіоні, постійні обстріли деяких територіальних громад, вимкнення електроенергії, діти підготували та презентували свої роботи. Учасники представили на розгляд журі свою діяльність по створенню в освітніх закладах комфортного середовища з використанням кімнатних квітів, ландшафтних композицій, з постановки різноманітних дослідів, як в закритому, так і в відкритому ґрунті.


Цікаву роботу в номінації “Ландшафтний дизайн” представили вихованці комунального закладу “Нiкопольський мiський еколого-натуралiстичний центр” (керівник Кокнаєв Сергій. Олексійович), здобувачі освіти комунального закладу “Нікопольський фаховий педагогічний коледж” Дніпропетровської обласної ради”. Вони презентували на розгляд журі проєкт зі створення рокарію (кам’янистого саду) “Острови серед моря”. Протягом 2020-2022 року юннатами було висаджено різноманітні хвойні рослини (ялівці, туї, сосни), створено кам’яні “острови”, які укріплені рослинами різноманітних седумів та вербейника. Частина рослин була вирощена самостійно юннатами закладу шляхом живцювання. Проект та результат роботи можна побачити на фото 1-3.


В номінації “Досліджуємо кращий сорт” вихованка комунального закладу “Марганецький міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”, учениця 9 класу комунального закладу “Ліцей № 9” Марганецької міської ради, Сомова Аделіна провела дослідження та представила актуальну та дуже цікаву роботу про вплив перекису водню (Н2О2) на ріст і розвиток Рhalaenopsis (орхідеї) (керівник Басанська Владлена Дмитрівна). Систематично проводилось обприскування рослин дослідної групи розчином перекису водню. Як з’ясувалось, обробка орхідей продовжує період цвітіння рослин майже на тиждень та покращує загальний вигляд рослини. Але треба бути обережним: занадто часте обприскування може істотно розслабити імунну систему орхідеї та зменшиться її захист. Дослідні рослини на фото 4-5.


Чугунова Софія, учениця 11 класу комунального закладу “Нікопольський природничо-математичний ліцей № 26”, вихованка гуртка “Юні квітникарі” комунального закладу “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр” Нікопольської міської ради (керівник Захарченко Ольга  Василівна), представила змістовну роботу в номінації “Квітковий розмай”. Вона освоїла оригінальну японську техніку посадки рослин та детально розглянула етапи створення композиції в техніці кокедама, результат можна побачити на фото 6-8.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1ejKQcvNOtRQE6MBpe2W_UFtjeOcLpCJm?usp=share_link


Підготували: керівники гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тараненко Маргарита та Положій Лідія

Інформація про участь закладів освіти Дніпропетровщини
в обласному етапі Всеукраїнської акції “День юного натураліста”


Щороку у вересні з метою залучення здобувачів освіти до практичної природоохоронної роботи та інших біологічних напрямів, підвищення іміджу позашкільної еколого-натуралістичної освіти комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”)
(директор Юрій ПЕДАН) в закладах освіти проводиться обласний етап Всеукраїнської акції “День юного натураліста”.


В цьому році, не дивлячись на тяжку ситуацію в країні та введення воєнного стану, заклади освіти області взяли активну участь в заході. Журі розглянуло 48 звітів учасників з 11 міських, 8 селищних та 4 сільських територіальних громад.


Традиційно найактивнішими організаторами та учасниками акції в своїх громадах були профільні заклади позашкільної освіти, які надіслали цікаві та змістовні звіти, а саме:
- комунальний позашкільний навчальний заклад “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Обухівської селищної ради;
- комунальний позашкільний навчальний заклад “Станція юних натуралістів” м. Павлограда;
- комунальний заклад “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради”;
- комунальний заклад “Дитячий екологічний центр ” Кам'янської міської ради;
- КЗО “ОЕНЦДУМ” та філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”;
- комунальний позашкільний навчальний заклад “Станція юних натуралістів Покровського району” Криворізької міської ради;
- комунальний позашкільний навчальний заклад “Станція юних натуралістів Тернівського району” Криворізької міської ради.


Колективи закладів освіти проявили креативність та організували цікаві та змістовні заходи: онлайн-зустрічі з юннатами, флешмоби, челенджі, віртуальні екскурсії, майстер-класи, фото-виставки, виховні години спілкування, поетичні конкурси, природоохоронні заходи.


На території закладів освіти проходили трудові акції з висадження квітів, кущів та дерев, збір урожаю овочевих та плодових культур, лікарських трав для виготовлення фіточаю.


В ході підведення підсумків заходу було обрано 7 переможців, роботи яких направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (м. Київ) для участі у Всеукраїнському етапі акції.


Завідувач відділу організаційно-масової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО

 


Кращі роботи учасників

 


Переможці обласного етапу Всеукраїнської акції День юного натураліста