Документи
у Всеукраїнському фестивалі “Україна – сад”
З метою залучення підростаючого покоління до дослідницької роботи і виробничої діяльності в галузі садівництва, надання юним садівникам консультативних порад, практичних знань, умінь та навичок профорієнтаційної діяльності, відродження садівництва в Україні, підвищення ефективності роботи на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках, садах з 15 по 16 жовтня 2024 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі - НЕНЦ) був проведений в змішаному форматі фінальний етап Всеукраїнського фестивалю “Україна – сад” (далі - Фестиваль).
Найкращі результати на заході презентували учасники з 12 областей.
Організатором проведення обласного етапу Фестивалю став комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН).
Учасники Фестивалю взяли участь у науково-практичній конференції ”Симиренківські читання” (онлайн), дистанційно представляли виставку-презентацію та науково-дослідницькі роботи садівничого напряму.
Від Дніпропетровської області у Фестивалі взяли участь:
- Назаренко Софія, вихованка гуртка “Юний дослідник” Веселівського ліцею Межівської селищної ради Дніпропетровської області (керівник Світлана МИХАЙЛЮК) з роботою “Дослідження пристосованості персика до умов навколишнього середовища”, посіла І місце.
- вихованці гуртка “Флористика” КЗО “ОЕНЦДУМ” (керівник Ольга ЛАПІНА) з роботою “Розмноження актинідії живцями різними способами”, посіли ІІІ місце.
- Калетнік Андрій, учень 9 класу Володимирівського ліцею Межівської селищної ради (керівник Тетяна ЯНЧЕНКО) з роботою “Урожайність та дегустаційна оцінка плодів сучасних сортів яблунь”, посів ІІІ місце.
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ” Алла ІВАНУС
Участь здобувачів освіти Дніпропетровської області у
Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв
закладів загальної середньої та позашкільної освіти
З метою участі здобувачів освіти у природоохоронній та дослідницько-експериментальній роботі в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі - НЕНЦ) спільно з Волинським обласним еколого-натуралістичним центром з 23 до 24 жовтня 2024 року було проведено фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти (далі – Зліт).
Організатором заходу в області виступив комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН).
Дніпропетровську область на всеукраїнському рівні представляла команда юних лісівників філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”, яка посіла І місце в обласному етапі Зльоту, у складі: Скобель Розалії, Петречко Андрія, Романюк Дарини, Надвернюк Владислави, здобувачів освіти Могилівського ліцею ім. І.М. Шишканя Могилівської сільської ради. Роботою учнівського лісництва керує Ніколаєнкова Ольга Віталіївна, керівник гуртка філії, за допомогою Курило Василя Леонідовича, лісничого філії “Петриківське лісове господарство” ДП “Ліси України” Східного лісового офісу.
Протягом року юні лісівники Могилівської громади долучались до навчального та виробничого процесу у лісовому розсаднику, проводили дослідницьку роботу та природоохоронні, просвітницькі акції.
Під час Зльоту юні лісівники презентували свою виставку, де продемонстрували свою діяльність та досягнення за звітний період. На виставці було представлено саджанці самшиту, ялівця козацького та бересклету, колекцію насіння, плодів лісових деревних та чагарникових порід, найкращі поробки з природного матеріалу, декоративні композиції “Дари лісу” і “Чарівний птах”, матеріали до конкурсів та акцій, тощо. Юні лісівники звітували про проведення Тижня лісу, Всеукраїнської декади екологічної освіти в навчальних закладах громади, акції “Годівничка”, про участь у всеукраїнських конкурсах “Парки – легені міст і сіл” та “День зустрічі птахів”, про функціонування екологічної стежки “Спадщина”, проведення оглядових екскурсій, виставок та конкурсів.
Вихованка учнівського лісництва “Шафран” Скобель Розалія представила науково-дослідницьку роботу за темою “Вирощування сіянців дуба звичайного з крапельним зрошуванням на базі філії “Петриківське лісове господарство” ДП “Ліси України” східного лісового офісу”.
Не зважаючи на онлайн формат участі у Зльоті команди учнівського лісництва “Шафран”, юні лісівники гідно презентували свою роботу на всеукраїнському рівні, отримали позитивні емоції в процесі підготовки до Зльоту, продемонстрували якісний рівень підготовлених мультимедійних матеріалів, мали змогу ознайомитись з досвідом роботи інших учнівських лісництв та отримали грамоту НЕНЦ за активну участь та високий рівень представленої лісогосподарської і дослідницької роботи.
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ” Алла ІВАНУС
Керівник гуртка філії
КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” Ольга НІКОЛАЄНКОВА
Фото 1. Підготовка науково-дослідницької роботи
Фото 2. Презентація виставки
Інформація
про участь вихованців комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
в пізнавальному квесті “Скарби дендропарку”
Восени 2024 року, з метою розширення знань вихованців про дендрофлору рідного міста та знайомство з колекцією деревних і чагарникових рослин комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН), було проведено пізнавальний квест “Скарби дендропарку”.
Всі бажаючі юннати мали змогу дослідити зразки листя та гілочок деревних рослин з колекції КЗО “ОЕНЦДУМ”, впізнати їх за основними морфологічними ознаками. На наступному етапі учасникам пропонувалося відшукати деревну чи чагарникову рослину, вивчити зразок, порівняти зі зразком та сфотографувати.
Під час пошуків юннати виявили кмітливість та спостережливість, ділилися своїми знаннями про впізнані рослини та змагалися у спритності.
Такі квести допомагають дітям розвивати уважність, вміння аналізувати деталі та характеристики природних об’єктів, сприяють розвитку командної роботи та підвищують фізичну активність.
Фото про проведений квест можна переглянути за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1AU8QloQJqVfoVNd2T7M40bFZFoj9iB3Z?usp=sharing
Дякуємо Збройним силам України за можливість навчати і навчатись, зацікавленим педагогам, батькам та дітям за участь у квесті.
Підготувала
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Ольга РАКОВЕЦЬ
На Дніпропетровщині проведений
щорічний обласний конкурс “Лелека”
З метою розширення знань учнівської молоді про стан білого лелеки в Дніпропетровській області, активізації громадської позиції молоді щодо збереження природи рідного краю у жовтні 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) було проведено щорічний обласний конкурс “Лелека” (далі – Конкурс).
Цей Конкурс, який було започатковано КЗО “ОЕНЦДУМ” за сприяння Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” і по сьогоднішній день не втрачає своєї актуальності.
На розгляд журі Конкурсу в поточному році було надіслано 24 звітні матеріали як від окремих здобувачів освіти, так і від гуртків, об’єднань та колективів закладів освіти з 14 територіальних громад, КЗО “ОЕНЦДУМ” та комунального закладу “Нікопольський фаховий педагогічний коледж” Дніпропетровської обласної ради”.
Конкурс проводився за номінаціями: “Наукові дослідження” (10 учасників) та “Еколого-просвітницька діяльність” (14 учасників).
В рамках Конкурсу юні орнітологи та педагоги здійснювали на місцях:
- аналіз багаторічних досліджень;
- тривалі спостереження за успішністю гніздування білого лелеки;
- фенологічні спостереження із зазначенням змін у природі та особливостями життєдіяльності лелек;
- детальні дослідження харчового раціону птахів;
- створення агітаційних плакатів, буклетів та інфографіки про життя лелек;
- створення просвітницьких презентацій та патріотичних стікерів “Лелека – символ України”;
- розповсюдження агітаційних матеріалів (у тому числі відео звернень) у соціальних мережах і серед населення про білого лелеку;
- проведення конкурсів на кращий малюнок, вірш, поробку, аплікацію, а також організовували співпрацю з Канівським природним заповідником.
Підвівши підсумки, журі Конкурсу визначило переможцями учасників з Гречаноподівської та Першотравневської сільських рад; Васильківської, Криничанської, Межівської, Царичанської та Обухівської селищних рад; Дніпровської, Криворізької, Кам’янської та Марганецької міських рад; КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/17ump2DqxsSKVtIccmw-RjlMywbkbXPW4?usp=sharing
Григор’єв Денис, завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”
В Дніпропетровській області проведена осіння сесія
для слухачів обласної Природничої школи учнівської молоді
Наприкінці жовтня 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) була проведена осіння сесія обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) по секціях: психології, хімії, флористики та зеленої архітектури, біології та екології, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії.
Освітній процес у Школі під час проведення осінньої сесії відбувався дистанційно на базі Дніпровського національного університету ім. О.Гончара (ДНУ ім. Олеся. Гончара), Українського державного університету науки і технологій навчально-наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет” (УДУНТ ННІ “УДХТУ”), Дніпровського державного аграрно - економічного університету (ДДАЕУ) та Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту.
Сесія проводилася в дистанційному режимі за окремим розкладом роботи кожної секції відповідно до плану, узгодженого науково-методичною радою Природничої школи.
До участі в сесії долучилися 10 науковців вишів та понад 130 здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійно-технічної та позашкільної освіти з міських рад: Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Павлоградської, Нікопольської та сільських та селищних об’єднаних територіальних громад Китайгородської, Лозуватської, Могилівської, Межівської, Піщанської, Обухівської, Солонянської, Томаківської, Слобожанської, Царичанської і філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
Учні секції біології прослухали лекцію по темі “Фізіологічні механізми стресу. Роль стресу у розвитку адаптації та компенсації”, яка є дуже актуальною для сьогодення в воєнний стан в зв’язку з довготривалими сиренами та запуском різних видів ракет і дронів по містам і селищам області. А головне, що вони отримали необхідні навички подолання та виходу із стресу як допомога собі і своїм рідним (викладачка Хоменко Олена Миколаївна, доцент кафедри фізіології та біохімії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара).
Із захопленням і цікавістю майбутні біологи розглядали тему “Біологічні ритми та їхній вплив на фізіологію організмів”, яку прочитала Мізін Валерія Вікторівна, викладачка кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту.
Юні екологи знайомилися з наукою екологією, вивчали теми: “Екологічні фактори та їх класифікація”, “Життя у воді. Особливості водного середовища та його мешканців” (відео лекцію підготовлено Лісовець Оленою Іванівною., доцентом кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології ДНУ ім. Олеся Гончара).
Майбутні ветеринари та зоотехніки прослухали лекції: “Структура служби ветеринарної медицини України”, що дуже було в нагоді учням, які мріють в майбутньому присвятити себе ветеринарній справі. По темі “Особливості утримання свійських тварин” відбувся діалог між слухачами Школи та викладачем Зажарським В.В., завідувачем кафедрою інфекційних хвороб тварин ДДАЕУ, так як багато учнів живуть в сільській місцевості і мають власну худобу і їх дуже цікавили питання раціону годівлі тварин і догляду за ними.
Юні аграрії отримали знання по темі “Фітопродукція: сучасні тренди та технології” (викладач Котченко М.В., доцент кафедри рослинництва ДДАЕУ), де вони вивчали закон землеробства, що вимагає повернення в ґрунт всіх біологічно важливих елементів живлення, винесених урожаєм чи втрачених іншими шляхами.
Майбутні психологи мали можливість розглянути питання щодо значення психології в житті людини, виникнення перших науково-психологічних знань. За словами відомого німецького психолога Германа Еббінгауза, психологія як система знань має тривале минуле, але дуже коротку історію як наука. З захопленням учні брали участь в обговорені теми “Емоційно-вольова сфера особистості” і зробили висновок, що кожна емоція людини має зовнішній прояв чи то радість, чи сум (викладачка Лазаренко В. І., доцент кафедри соціальної психології та психології ДНУ імені Олеся Гончара).
Яскрава презентаційна лекція була підготовлена для флористів по озелененню та ландшафтному дизайну “Закони побудови ландшафтних композицій” “Пейзажні парки-зразки садово-паркового мистецтва” (викладачка Зайцева І.О., професор кафедри фізіології рослин та інтродукції ДНУ).
Слухачі секції сучасних біотехнологій знайомились з основними напрямками біотехнології, спрямуванням біотехнологічної промисловості. Розглядали роль біотехнології в сільському господарстві, медицині, в отриманні харчових продуктів, веденні розробки корисних копалин, вирішенні проблеми енергоресурсів (викладачка Гармаш С.М., доцент кафедри біотехнології та безпеки життєдіяльності УДУНТ ННІ “УДХТУ”),
Учні секції хімії вивчали освітній матеріал по темах: “Кристалічний стан речовини”, “Водневі та міжмолекулярні зв’язки” (викладачка Плясовська К.А., доцент кафедри фізичної, неорганічної та органічної хімії ДНУ імені Олеся Гончара).
Здобувачам освіти Школи було рекомендовано підтримувати спілкування з науковими керівниками через електрону пошту та мобільний зв’язок, а також були надані контрольні тести за напрямком навчання по секціях, які учні мають виконувати щомісячно для подальшої роботи, які також розміщені на головній сторінці сайту КЗО “ОЕНЦДУМ.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1B6RCc3Zfii371hRBf7y_SFmAigh6zhGT?usp=sharing
Методист з наукової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тетяна КОНДРАТЬЄВА