Меню

Документи

На вахті пам’яті
Педпрацівники ЦЕНТУМ Дніпровської райради провели заходи,

присвячені Дню Збройних Сил України


6 грудня, в День Збройних Сил України в Партизанській ЗОШ відбувся захід “На вахті пам’яті”. Його організували та провели для учнів 9-го, 10-го та 11-го класів школи педагоги КЗ “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Дніпровської районної ради Оксана Дем’янова та Олена Аулова.

 


Головною подією заходу став перегляд документального фільму “Іловайськ. Лицарі неба”, знятий творчою студією “12-й кадр” з міста Дніпро, та зустріч зі сценаристкою цього фільму – О. Ауловою.


На початку заходу старшокласники пригадали основні події останніх п’яти років, в ході яких відбулося становлення та зміцнення української армії, заснованої 6 грудня 1991 року. Говорили про героїзм, про перемоги та трагедії, однією з яких став Іловайський котел, 5-ти річчя якого відзначали в серпні цього року. Учні висловили слова подяки військовим, ветеранам, учасникам бойових дій за своє мирне життя, яке стало можливим тільки завдяки тому, що вони пішли воювати і зупинили війну на відстані 200 км від наших домівок, захистили і продовжують захищати наш спокій і добробут ціною власного спокою та добробуту, ціною власного здоров’я, а хто і ціною власного життя.


Саме про таких воїнів презентований школярам фільм “Іловайськ. Лицарі неба”. Він розповідає про бійців Дніпровського добровольчого полку “Дніпро 1”, які пройшли страшне пекло Іловайського котлу, і про тих, кому, на жаль, не пощастило вийти з нього живим.“Перш за все, це фільм-реквієм, фільм-посвята, розповідь про героїв,  “лицарів”, які пішли від нас на небо, – сказала одна з авторів фільму Олена Аулова. – По друге, це спроба розповісти правду про трагічні події серпня 2014 року, надаючи глядачам інформацію з уст їх очевидців, а також можливість ще раз доторкнутися до історії, бо ці події неодмінно увійдуть в її аннали”. До речі, наприкінці жовтня 2019 року знімальна група фільму отримала листа від Центрального Державного кінофотофоноархіву України з проханням передати фільм “Іловайськ. Лицарі неба” та ще три документальних стрічки студії “12-й кадр” на постійне зберігання з метою їх віднесення до Національного архівного фонду. Як було зазначено в листі, “студія 12-й кадр… створює документальний контент, який має бути збережений для наших сучасників і наступних поколінь, як важливий чинник формування національної ідентичності та історичної пам’яті”.

 


Потім Олена Аулова розповіла про роботу кіностудії “12-й кадр”, в арсеналі якої п’ять документальних стрічок, присвячених буремним подіям на Сході країни. Їх побачили глядачі Дніпра, Дніпропетровської, Донецької області та багатьох великих та малих міст України.


Напередодні 5-ї річниці Іловайських подій документальний фільм “Іловайськ. Лицарі неба” був показаний в 5-ти кінотеатрах Києва на прохання адміністрації цих кіно закладів. А в свій час, його презентували перед глядачами Італії, Іспанії та Португалії.Не дивлячись на досить складну тему фільму, розрахованого на дорослого глядача, старшокласники уважно, на одному диханні передивилися стрічку, по дорослому сприймаючи усі його події з розумінням та співчуттям.

 


Особливі емоції викликали сюжети-розповіді про зовсім молодих героїв, лише на декілька років старших за присутніх в класі школярів. Про це розповіли самі учні, коли після перегляду ділилися своїми враженнями.  


А 4 грудня фільм “Іловайськ. Лицарі неба” було показано в Будинку культури міста Підгородне.

 


Показ був організований спільними зусиллями педагогів ЦЕНТУМ, працівників клубу та директорки Підгородненського Історико-краєзнавчого музею Лариси Омельченко, яка й взяла на себе роль ведучої заходу.

 


Перед демонстрацією фільму відбулося покладання квітів до пам’ятника біля Музею.

 


Його подарував закладу автор монументу – учасник бойових дій на Сході Олександр Мойсеєнко.

 


Потім авторка фільму трохи розповіла про історію його створення та відповіла на запитання присутніх в залі глядачів,

 


серед яких була й мати одного з героїв фільму, загиблого в Іловайську бійця полку “Дніпро 1” Андрія Савчука, колишній мер Підгородного Галина Кузьменко

 


та відомий на Дніпропетровщині літературознавець і поет Костянтин Дуб.


Після перегляду почесні гості поділилися своїми міркуваннями щодо сучасних подій в Україні та виразили подяку організаторам заходу і свою впевненість в тому, що такі фільми потрібно показувати, бо вони є нагадуванням про те, що десь поруч триває війна, яку ми, на щастя, не відчуваємо. Але ціна цього спокою – це життя оцих хлопців й чоловіків, це горе, сльози та зламані долі їх родин, про що кожен з нас повинен завжди пам’ятати.


Аулова О.А., культорганізатор ЦЕНТУМ,
Дем’янова О.В., завідуюча оргмасовим відділом