Меню

Документи

В Дніпропетровській області пройшов конкурс юних натуралістів
за напрямом “Практична природоохоронна робота та екологія”


Пропаганда екологічної культури та народної екологічної спадщини, проведених конкретних практичних природоохоронних заходів по збереженню, оздоровленню та відновленню довкілля є пріоритетним напрямом роботи закладів освіти області.


Загальним підсумком проведення екологічної та природоохоронної роботи закладів освіти є участь в обласному конкурсі юних натуралістів за напрямом “Практична природоохоронна робота та екологія”, який традиційно проводиться комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) у вересні-жовтні кожного року.


В останні роки через карантинні обмеження щодо поширення коронавірусної хвороби COVID-19, а в 2022 році ще й через введення воєнного стану в Україні – конкурс проводиться заочно.


В 2022 році звітні матеріали юних екологів оцінювало журі, до складу якого входили фахівці КЗО “ОЕНЦДУМ” і департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, науковці Дніпровського державного аграрно-економічного університету і Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Окремо оцінювались роботи та їх захист (відео та аудіо формат, мультимедійні презентації).


Напрям проводився за 4 номінаціями (індивідуальні та колективні роботи): “Еколого-натуралістичний похід “Біощит”, “Синиця міська – Птах року 2022”, “Вчимося заповідувати” та “Живи, Земле!”.


За напрямом працювали учасники освітнього процесу закладів освіти з 18 об’єднаних територіальних громад (у тому числі з КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”). Всього до організаційного комітету було подано 50 звітних матеріалів.


У 2022 році обласне журі відмітило змістовність робіт за темами:
“Особливості життя та середовище існування жука-носорога”,
 “Ксилокопа фіолетова у біотопі території СЮН Покровського району м. Кривого Рогу”,
“Мурахи та їх роль в екосистемах міста Марганець”,
“Гніздівля ластівки міської у Тернівському районі Кривого Рогу”,
“Сучасний стан вікових дубів Тернівського району Кривого Рогу”,
“Стародавні дерева Нікополя”,
“Моніторингові дослідження фауни лускокрилих в зоні техногенно-порушених ділянок м. Марганець”,
“Чарівні куточки річки Саксагань”,
“Проблема забруднення ґрунтів при аварійних розливах кислот”, “Сортування побутових відходів в домашньому господарстві”, “Біля витоків пізнання народної медицини”,
 “Адаптації газонних трав до складу ґрунтів”,
“Екодружній спосіб життя врятує світ”,
“Біорізноманіття рослинності Широчанського степу в літній період” тощо.


Так, вихованці гуртка “Природа рідного краю” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, учні 8 та 9 класів закладу освіти “Марганецький ліцей № 6” Марганецької міської ради (керівник Басанська Владлена Дмитрівна, керівник гуртка), протягом польового сезону 2022 року здійснили 20 експедицій перевіреними стежками районів міста та біля своїх домівок у пошуках місцезнаходжень гнізд мурашок, провели інвентаризацію 14 мурашників, огородили їх, покращили умови існування мурашок у лісі (очистили територію навколо гнізд та освітлили мурашники), створили картосхеми розміщення комплексів мурашників на досліджуваних ділянках, взяли участь в конкурсі на кращу агітаційну листівку, виконали творчу роботу “Мурахи – санітари лісу”, підготували інформаційні виступи і презентації, залучили жителів м. Марганець до природоохоронної роботи, виготовивши 30 інформаційних буклетів, які розвісили на дошках оголошень.


Здобувачі освіти 5 класу комунального закладу освіти “Середня загальноосвітня школа № 62” Дніпровської міської ради (керівник: Поліщук Наталія Ігорівна, вчитель біології) провели систематичні спостереження протягом квітня-серпня за ластівкою міською на території садового товариства, що розташоване біля міста Підгороднє (гнізда розташувались всередині покинутих дачних будиночків та під стріхами), взяли участь у конкурсах дитячих творчих робіт на краще оповідання, вірш, малюнок, кросворд, казку, а також створювали та розповсюджували в межах мікрорайону агітаційні матеріали про ластівку міську.


Узагальнення відомостей про вікові дуби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, зібрані раніш юннатами СЮН та проведення спостережень у поточному році у своїх звітних матеріалах відобразив Павленко Віталій, вихованець гуртка “Юні екологи” комунального позашкільного навчального закладу “Станція юних натуралістів Тернівського району” Криворізької міської ради, учень 5 класу закладу освіти “Криворізька гімназія № 27” Криворізької міської ради (керівник: Пархоменко Наталія Новомирівна, керівник гуртка). У звітних матеріалах міститься інформація про життєвий стан, обміри охвату стовбурів, орієнтовний вік та місцезростання 13 вікових дубів в парку Веселі Терни і 11 вікових дубів на мікрорайоні рудника Тернівського.


Найкращі звітні роботи юних екологів направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді для участі у всеукраїнських профільних заходах: еколого-натуралістичному поході “Біощит”, конкурсах  “Ластівка міська – птах року 2022” та “Вчимося заповідувати”.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/12SQnY9DFBL1sCD1tuLrARBadG8Od2iGC?usp=share_link


Григор’єв Д.В., завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”