Весняна сесія для учнів обласної Природничої школи учнівської молоді
Шановні здобувачі освіти обласної Природничої школи!
Весняна сесія обласної Природничої школи відбудеться у дистанційному форматі з 25 по 27 березня 2025 року.
План проведення сесії з посиланнями для проведення занять науковцями вишів по секціях: екології, біології, хімії, флористики та зеленої архітектури, сучасних біотехнологій, аграрних наук, ветеринарії і зоотехнії, психології розміщено за Посиланням.
Просимо здобувачів освіти для участі у весяній сесії Природничої школи зареєструватися за спеціальною інтерактивною формою за посиланням: https://forms.gle/hzP2H356NNzJqBe56
За підсумками проведення весняної сесії необхідно щомісячно виконувати контрольні тести по секціях.
Тести за березень та квітень розміщено за посиланням:
http://dneprunnat.dp.ua/ru/robota-z-obdarovannoyu-moloddyu/2038-452test02-04
Дані для спілкування з науковими керівниками секцій ви можете одержати за посиланням:
http://dneprunnat.dp.ua/ru/robota-z-obdarovannoyu-moloddyu/1696-oblshifo2023
Бажаємо вам плідного, змістовного навчання!
Шановні учасники обласного семінару з аграрного напряму!
Обласний семінар за темою “Використання сучасних технологій при вирощуванні сільськогосподарських культур на НДЗД та догляді за тваринами в НДТК закладів освіти” буде проведений у змішаному (онлайн та відео) форматі 19 березня 2025 року.
До участі у семінарі запрошуються методисти та керівники гуртка аграрного, квітково-дендрологічного напрямку закладів позашкільної освіти, викладачі природничих дисциплін, відповідальні за роботу на навчально-дослідних земельний ділянках закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти.
Початок 10.00. Підключення за 15 хвилин.
Підключення до семінару відбудеться за посиланням:
https://surl.li/kefzle
Ідентифікатор зустрічі: 364 210 086 062
Код доступу: 2TV9wt2U
З планом проведення семінару ви можете ознайомитись за Посиланням.
За підсумками семінару учасникам будуть надаватись сертифікати.
Реєстрація та питання для отримання сертифікатів знаходяться у спеціальній інтерактивній формі за посиланням:
https://forms.gle/4zda6fiEME8gErSt7
Вона буде активна до 21 березня поточного року.
Додаткова інформація:
організаційні питання за тел. (097)-47-02-436, контактна особа – Алла ІВАНУС, методист з сільськогосподарського напряму;
технічні питання за тел. (097)-41-70-079, контактна особа Денис ГРИГОР’ЄВ, завідувач відділу біології та екології.
Інформація про виховні заходи
до Дня українського добровольця
від комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді”
14 березня в Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави момент без повісток чи примусу, добровільно “поставили на паузу” своє попереднє життя й узяли до рук зброю, щоб захистити Україну.
Новий виток розвитку добровольчому руху надав Закон України “Про основи національного спротиву”, що був ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього Закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.
День українського добровольця — нове, але дуже важливе свято, яке було створене на честь всіх тих, хто 14 березня 2014 року встав на захист України. Цей день було встановлено для того, щоб пам'ятати, через що довелося вже пройти нашій країні і через що вона проходить прямо зараз. А ще дата нагадує про героїзм захисників та захисниць незалежності рідної Батьківщини.
2014 і 2022 роки показали, що воїни доброї волі в Україні – непоодинокі. Добровольчий рух – один з феноменів українського суспільства. Одна з наших суперсил.
У важкі моменти добровольці підтримали та посилили українську армію.
У військо масово йшли найкращі. Люди, які мали досягнення та перспективи у цивільному житті, залишали бізнес і родини, наукові досягнення, успішну карʼєру в різних сферах і навіть своє життя в інших країнах та добровільно йшли на поле бою, щоб захистити Україну. Вони ризикували та ризикують життям заради нас. Чимало з них уже віддали свої життя.
Шана і памʼять – це найменше, чим можемо їм віддячити!
День українського добровольця встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” провели низку заходів, присвячених відзначенню Дня українського добровольця.
В гуртках проведено:
- виховні бесіди до Дня українського добровольця;
- урок мужності “Доброволець – це поклик серця”;
- проведено зустріч з добровольцем;
- взято участь у церемонії нагородження державними відзнаками воїна ЗСУ;
- проведено майстер клас по виготовленню оберегів з соломи “Птахи миру” для українських воїнів.
Українські добровольці – це символ звитяги, самопожертви та героїзму.
Тримаймо стрій. Підтримуймо та пам’ятаймо всіх тих, хто захищає нас.
Підготувала
Заст. директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Наталя САНЬКО
До Всесвітнього дня мови та до дня народження Т.Г.Шевченка
Інформація від комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
Міжнародний день рідної мови – це важливе свято, яке щороку 21 лютого відзначають у всьому світі. Це не лише нагода вшанувати рідну мову, а й привернути увагу до її збереження, розвитку та популяризації.
Рідна мова для Тараса Шевченка була не просто мовою спілкування, не тільки для написання геніальних творів. Вона для нього стала мовою-зброєю, за допомогою якої він розповідав про скривджених українців, закликаючи їх до боротьби з гнобителями.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” провели низку заходів, присвячених значенню Всесвітнього дня рідної мови та творчості Тараса Григоровича Шевченка.
В гуртках проведено:
- виховні бесіди, поетичні читання та пізнавальні ігри за матеріалами - https://drive.google.com/file/d/1UNkJImHmRbvTZvgIYXSaPwSW13dYyVrm/view?usp=sharing
- Знайомство з цікавими фактами з життя Т.Г.Шевченка - https://youtu.be/4WRluCvhvHU
- Пізнавальну вікторину - https://forms.gle/uGDFjSJDA17pWxZ96
Вивчаємо та шануємо рідну мову та творчість Великого Кобзаря. Пам’ятаючи історію – виборюємо майбутнє!
Підготувала
керівник гуртка КЗО“ОЕНЦДУМ” Ірина КРИВУЛЯ
Вітаємо переможців Дніпропетровщини
Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських
проєктів еколого-натуралістичного напряму
(для вікової категорії від 16 до 23 років)
у 2024/2025 навчальному році
З 04 по 06 березня 2025 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі НЕНЦ) проводився фінальний етап Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму (для вікової категорії від 16 до 23 років (далі-Конкурс) в змішаному форматі.
Конкурс проходив за підтримки Національної академії наук України, Державного департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку України, Державного підприємства “Український інститут інтелектуальної власності”, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного технічного університету України “Київський політехнічний університет імені Ігоря Сікорського”, низки академічних установ НАН і НААН України.
Конкурс включав захист наукових проєктів та проходив за наступними категоріями: “Екологічно безпечні технології та прикладна екологія”, “Ресурси енергозбереження”, “Науки про Землю”, “Сільськогосподарське дослідництво та винахідництво”, “Медицина та охорона здоров’я”, “Біологія”, “Фізика”, “Інженерні науки”, “Комп’ютерні науки та штучний інтелект”.
Організатором участі учнівської делегації від Дніпропетровської області у фінальному етапі Конкурсу виступив комунальній заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”(далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан).
Від Дніпропетровської області у фінальному етапі Конкурсу брали участь 20 здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти з Дніпровської, Кам’янської, Марганецької, Нікопольської, Павлоградської міських рад та Обухівської селищної ради.
Всі учасники Конкурсу показали високий рівень підготовки і захисту своїх наукових проєктів, 12 учнів посіли призові місця.
Нагороджена дипломом І ступеня НЕНЦ Дьоміна Евеліна Русланівна, вихованка гуртка “Основи агрохімії” комунального позашкільного навчального закладу “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, здобувачка освіти 11 класу Обухівського ліцею Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Тема проєкту “Перспективний метод біотрансформації нафтопродуктів природними сорбуючими матеріалами” (в категорії “Екологічно безпечні технології та прикладна екологія”).
Дипломами ІІ ступеня НЕНЦ були нагороджені здобувачі освіти:
Сомова Аделіна Дмитрівна, вихованка гуртка “Біологія тварин з основами екології”, комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, здобувачка освіти 11 класу Марганецького ліцею № 9.
Тема проєкту “Моніторинг популяції та пошук місцезнаходжень гнізд лелеки білого у місті Марганець Дніпропетровської області” (в категорії “Біологія”).
Тимощук Дар’я Вікторівна, вихованка гуртка ”Охорона довкілля та раціональне природокористування” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, здобувачка освіти ІІ курсу Марганецького фахового коледжу НТУ “Дніпровська політехніка”.
Тема проєкту “Поширеність і шкідливість короїдів scolytinae лісових біоценозів міста Марганець”, (в категорії “Екологічно безпечні технології та прикладна екологія”).
Савчук Дмитро Іванович, вихованець гуртка “Юні екологи” комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, здобувач освіти 9 класу комунального закладу “Науковий ліцей імені Анатолія Лигуна” Кам’янської міської ради.
Тема проєкту “Дослідження обсягів, морфологічного складу та умов поводження з побутовим сміттям на прикладі міського парку відпочинку м. Кам’янське” (в категорії “Екологічно безпечні технології та прикладна екологія”).
Вітаємо переможців і бажаємо подальших успіхів і натхнення.
Підготувала
Методист з наукової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ” Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Інформація про проведення обласного етапу
Всеукраїнського юнацького фестивалю
“В об’єктиві натураліста – 2025”
В лютому 2025 року в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій ПЕДАН) (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”) відбувся обласний етап Всеукраїнського юнацького фестивалю “В об’єктиві натураліста – 2025” (далі - Фестиваль), метою якого є виховання у здобувачів освіти любові до рідного краю, розвитку навику спілкування мовою візуального мистецтва та пошуку нових форм і методів формування навичок природоохоронної та просвітницької діяльності.
Фестиваль проводився за наступними номінаціями:
- “Фото”, “Анімація”;
- “Слайд-шоу”;
- “Відео”.
Усього на розгляд журі Фестивалю було надіслано 244 роботи здобувачів освіти закладів освіти з 12 міських, 9 селищних та 6 сільських територіальних громад області, а також КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
Переможцями Фестивалю стали 77 здобувачів освіти Дніпропетровщини. Ті учасники, які посіли І місця продовжують боротися за перемогу у фінальному етапі Фестивалю у Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (м. Київ).
Традиційно до складу журі увійшли Юрій Педан (директор КЗО “ОЕНЦДУМ”), Павло Ломакін (голова громадської організації “Дніпропетровська обласна організація українського товариства охорони природи”), Петро Чегорка (головний редактор обласного еколого-краєзнавчого часопису “Свята справа”, голова обласного осередку Українського товариства охорони птахів), які відмітили, що в цьому році загальний рівень надісланих робіт був значно вищий.
Учасники приділили увагу патріотичному змісту робіт, що говорить про національну свідомість маленьких українців великої держави.
Але в номінації “Фото”, нажаль, кількість переможців зменшилась, у зв’язку з погіршенням безпекової ситуації в області та можливістю виходів в природу для отримання цікавих кадрів.
Фестиваль має важливе значення, оскільки сприяє формуванню екологічної свідомості серед молоді, привертаючи увагу до краси та вразливості природи.
Чекаємо в наступному році ще більше оригінальних робіт. Працюємо заради Перемоги!
Посилання на фотороботи переможців: https://youtu.be/6xUPZznsFkU
Завідувач відділу організаційно-
масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО
Вітаємо переможців Дніпропетровщини
Всеукраїнського науково-технічного конкурсу “Eкo-Техно Україна” -
національного етапу Міжнародної науково-технічної виставки
Regeneron ISEF-2025
З метою виявлення й підтримки учнівської молоді, обдарованої в різних сферах науки і техніки, інтеграції в міжнародний освітній простір, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі НЕНЦ МОН України) спільно з Національним технічним університетом України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського” наприкінці лютого 2025 року проведено ІІ етап науково-технічного конкурсу “Eкo-Техно Україна” - національний етап Міжнародної науково-технічної виставки Regeneron ISEF - 2025 (далі - Конкурс). Конкурс проводився в змішаному форматі в 11 категоріях природничих наук.
Організатором участі учнівської делегації від Дніпропетровської області у фінальному етапі Конкурсу виступив комунальній заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан).
Від Дніпропетровської області у фінальному етапі Конкурсу брали участь 20 здобувачів освіти закладів загальної середньої та професійно - технічної освіти з Дніпровської, Криворізької, Кам’янської та Апостіловської міських територіальних громад.
Всі учасники Конкурсу показали високий рівень підготовки при проведенні захисту своїх наукових проєктів, 13 з них стали переможцями Конкурсу.
Дипломом I ступеня нагороджено учасників конкурсу “Еко-Техно Україна 2025” нагороджено 4 здобувачів освіти:
Лазурська Вікторія Дмитрівна, учениця 10 класу комунального закладу освіти “Науковий медичний ліцей “Дніпро” Дніпропетровської обласної ради.
Тема: “Вплив органічних речовин на взаємодію личинок Tenebrio molitor із Gregarina polymorpha” в категорії“ Науки про тварин” (ANIM);
Чумаков Ігор Олександрович, учень 11 класу Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради, вихованець Природничої школи учнівської молоді КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Тема: “Вплив токсичного забруднення водойм міддю на захисні метаболічні системи в організмі риб” в категорії “Біохімія” (БХМ);
Маслак Тимур Олександрович, учень 10 класу Дніпровського ліцею №139 Дніпровської міської ради.
Тема: “Використання мікрофлюїдного електроду на основі манган (ІV) оксиду для вимірювання стану антиокидантної системи в біологічній рідині ” в категорії “Біомедичні та медичні науки” (БМЕД);
Банник Мирослава Геннадіївна, учениця 10 класу комунального закладу освіти “Науковий медичний ліцей “Дніпро” Дніпропетровської обласної ради.
Тема: “Вплив антимікробних речовин із витягів лікарських рослин на мікроорганізми” в категорії “Мікробіологія” (MCRO).
Командний проєкт: Шаповала Максима Леонідовича і Бланевської Варвари Артемівни, учнів 9 класу Дніпровського наукового хіміко -екологічного ліцею Дніпровської міської ради.
Тема проєкту: “Хімічний Лего” – “Intelligent” протикорозійний ПШГ пігмент: таргетні конструювання речовини і вибір методу синтезу, та визначення впливу умов отримання на властивості” в категорії “Хімія” (CHEM).
Цей проєкт визнано соціально значущим та актуальним для України і нагороджено дипломом та сертифікатом від Президентського Фонду Леоніда Кучми “Україна” (еквівалент 10 тисячам гривень).
Курилко Олександра Євгенівна, учениця 11 класу Дніпровського ліцею № 97 отримала нагороду за найкращий проєкт міжнародного значення: “Stemінструменти для екологічного моніторингу: визначення індексів DVI та NDVI” (EAEV).
За результатами проведення суперфіналу конкурсу “Еко-Техно Україна” наступним переможцям надано право представляти власні проєкти на Міжнародному конкурсі WORD INNOVATIVESCIENCE PROJECT OLYMPIAD (WISPO) 2025 (Indonesia):
- Чумакову Ігорю Олександровичу, учню 11 класу Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради;
- Тункіній Ганні Андріївні, учениці 10 класу Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради;
- Шаповалу Максиму Леонідовичу, учню 9 класу Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради;
- Бланевській Варварі Артемівні, учениці 9 класу Дніпровського наукового хіміко- екологічного ліцею Дніпровської міської ради.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1A77gvyp5oYEtaxKKkDc2OrJBgha4tDst?usp=sharing
Методист з наукової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ” Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Інформація про проведення заходів
до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Саме в цей день у 2014 році в Сімферополі відбувся масовий мітинг. Він був організований Меджлісом кримськотатарського народу.
За 11 років окупації боротьба змінила свої форми, але не припинилася. Картинку добровільного “приєднання” Криму до росії зламав кримськотатарський спротив. Нині 132 представники корінного народу перебувають за ґратами через політично мотивовані справи. Опір окупації триває — у Криму діють партизанські рухи “Жовта стрічка”, “Зла мавка” та “Атеш”.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” и (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) підготували інформаційні матеріали для вихованців з метою формування в учнівської молоді громадянської свідомості, патріотизму, розуміння важливості збереження територіальної цілісності України, а також поширення правдивої інформації про події 2014 року. Особлива увага приділялася ролі кримськотатарського народу у спротиві окупації та необхідності підтримки тих, хто продовжує боротьбу за права людини в Криму.
Підготували презентацію з інформаційними матеріалами: https://drive.google.com/file/d/1VXQdXIPwPudvdsV23jxqhGhBOlwBDeFP/view?usp=sharing
Підібрали документальний відеофільм “Мій Крим” на прикладі історій представників трьох корінних народів України — кримли, кримчаків та караїмів, ілюструє факти вкраденої росіянами у різні роки мультикультурності, як складової української ідентичності. Разом з героями фільму пройдіть шлях через роки забуття та геноциду, де відтворюється відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати свої традиції та знову і знову віднаходити своє місце у світі - https://www.youtube.com/watch?v=t4Vc3Lro4fw
Україна ніколи не відмовиться від мети повернути до свого складу Крим, адже це ключовий елемент безпеки та миру в Європі. Спротив триває!
Підготувала
зав. відділу організаційно масовоїроботи
КЗО“ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО