В Дніпропетровському облЕНЦ реалізується проєкт
“Дружній простір позашкільної освіти дітям війни”
Впродовж всього часу існування закладу колектив Дніпропетровського обласного еколого-натуралістичного центру дітей та учнівської молоді (директор Юрій Педан) прикладав багато зусиль для проведення практичних заходів з благоустрою та озеленення території.
Завдяки плідній співпраці з природно-заповідними установами України: заповідниками, ботанічними садами, громадськими екологічними організаціями, розплідниками та обміну із закладами позашкільної освіти в різних областях країни в тепличному комплексі та на території Дніпропетровського обласного ЕНЦ вдалося зібрати унікальну колекцію квітково-декоративних, чагарникових та деревних рослин, яка на сьогодні налічує майже 300 видів.
Також в куточку живої природи та в зоолого-тваринницькому комплексі закладу мешкають понад 18 видів свійських та декоративних птахів, плазунів та дрібних ссавців, серед яких павичі, золоті та лимонні фазани, шиншили, червоновухі черепахи, папуги Крамера, дегу.
Протягом багатьох років ці та інші компоненти екологічної стежки на території облЕНЦ стали унікальної базою для проведення тематичних еколого-просвітницьких екскурсій для учнів та вихованців закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної та вищої освіти, педагогів, представників громадських організацій, батьківської громадськості та інших верств населення міста та області.
З початку введення воєнного стану ця діяльність проводиться через реалізацію міжобласного (у співробітництві з Тернопільським обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді) проєкту “Дружній простір позашкільної освіти дітям війни”.
В рамках проєкту, спрямованого на дітей різних вікових та соціальних категорій та їх батьків, зокрема внутрішньо переміщених родин, педагоги закладу проводять ознайомлюючі тематичні екскурсії “Подорож в країну Юннатію”, в ході яких учасники мають можливість безпосередньо спілкуватись з природою, брати участь майстер-класах, вікторинах, у сеансах анімалотерапії, сільванотерапії, гарденотерапії, які в значній мірі сприяють психологічному розвантаженню і дітей, і дорослих у воєнний час.
Проведені в 2024 році екскурсії та майстер-класи для юннатів в рамках реалізації міжобласного проєкту “Дружній простір позашкільної освіти дітям війни” представлені у відеоролику, з яким можна ознайомитися за покликанням https://youtu.be/4TAS1716TfM
Інформація щодо заходів
присвячених пам’ятній даті
“1000 днів від початку повномасштабного вторгнення”,
які проведено у комунальному закладі освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
19 листопада 2024 року, виповнилося 1000 днів від повномасштабного вторгнення військ рф в Україну, яке стало продовженням окупації Автономної республіки Крим в лютому 2014 року та захоплення частини Донецької і Луганської областей навесні того ж року.
В гуртках комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН) було оформлено тематичну фотовиставку “1000 днів незламності”. Проведено тематичні виховні бесіди, підготовлено інформаційні матеріали, що розміщені за посиланням https://terabox.com/s/1E0Z4brWomORsGAwCEOGEzQ
Обговорили мужність та стійкість українського народу, єднання українців у непростій боротьбі, особливості формування та відстоювання української державності, видатних борців за свободу та незалежність України.
Дякуємо Збройним силам України за можливість жити у вільній країні, навчатися та навчати.
З вірою у перемогу та з надією у світле майбутнє незалежної України.
Підготувала
Керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Ольга РАКОВЕЦЬ
Звіт про проведені інформаційні заходи
до дня вшанування пам’яті жертв Голодоморів
Щороку в четверту суботу листопада світ відзначає пам’ять жертв Голодоморів. Українці у ХХ сторіччі пережили три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Цей день пам’яті – унікальна нагода всім: дітям, батькам, політикам, громадським діячам, замислитися над цією трагедією, над геноцидом українського народу.
Голодомор 1932-1933 рр. - одна з найстрахітливіших сторінок у новітній історії українського народу. Роки державної незалежності України стали часом складного усвідомлення причин перебігу та наслідків національної катастрофи українців. 28 листопада 2006 року Верховна Рада України визнала Голодомор 1932-1933 рр. геноцидом українського народу.
З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору в гуртках комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН) та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” проведені виховні години з вихованцями, керівником гуртка Лілією РАДЗІКОВСЬКОЇ та Ольгою РАКОВЕЦЬ підготовлені інформаційні матеріали щодо цієї пам’ятної дати, які розміщені за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=7RrfLPX7BMA
http://surl.li/qehdew або https://terabox.com/s/1a8Rnnm2heFeJMv7aprPrEQ
Дякуємо ЗСУ за можливість жити у вільній країні.
Підготувала:
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Лілія РАДЗІКОВСЬКА
Звіт
про проведення заходів до “Дня Гідності та Свободи”
в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
Щороку 21 листопада українці відзначають День Гідності та Свободи. В цей день у 2024 році комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан), було проведено виховні бесіди до Дня Гідності та Свободи, в гуртках організовано перегляд тематичних відео- та презентаційних матеріалів.
Відеоматеріали розміщено за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1vmB-NInUEujvzaGssHC3X3VTKJavJ0v5/view?usp=drive_link
Керівник гуртка Лідія ПОЛОЖІЙ підготувала презентацію, яка наглядно демонструє відстоювання українським народом свободи протягом тривалої боротьби: з періоду становлення Київської Русі, Української революції 1917-1921 року, Помаранчевої революції восени 2004 року, Революції гідності у листопаді 2013 року та лютому 2014 року. Яскравим виявом національно-патріотичних почуттів українців стали кадри останніх революцій в Україні, які демонструють прагнення українців до свободи, навіть ціною власного життя. Доказом цьому є сучасна ситуація, пов’язана з військовою агресією росії проти України, коли найкращі сини та доньки України стали на захист свободи та державності, усвідомлюючи усі ризики та небезпеки.
Дякуємо Збройним силам України за можливість жити у вільній країні, навчатися та навчати.
З вірою у перемогу та з надією у світле майбутнє незалежної України.
Підготували
заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Лідія ПОЛОЖІЙ
В Дніпропетровській області був проведений круглий стіл
з питань підготовки якісного виступу колективів екологічної просвіти
в умовах воєнного стану
20 листопада 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) з метою підвищення професійного рівня підготовки виступів колективів екологічної просвіти, залучення дітей та молоді до участі у конкурсах еколого - просвітницького спрямування був проведений обласний круглий стіл з питань підготовки якісного виступу колективів екологічної просвіти в умовах воєнного стану.
До участі у круглому столі були запрошені методисти та керівники гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачі природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти.
До проведення круглого столу долучилися 102 учасника з Марганецької, Дніпровської, Синельниківської, Криворізької, Павлоградської, Кам’янської, Верхньодніпровської, Перещепинської, Покровської, Новомосковської, Нікопольської міських, Обухівської, Магдалинівської, Томаківської, Царичанської, Широківської, Слобожанської, Черкаської селищних та Китайгородської, Могилівської, Богданівської, Лозуватської, Гречаноподівської, Саксаганської, Вербківської сільських рад.
В зв’язку з загрозою масових ракетних обстрілів з боку країни-агресора і збільшення терміну тривалості оголошених тривог, захід був проведений в змішаному (онлайн та відео) форматі.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Юрій Федорович Педан, директор КЗО “ОЕНЦДУМ”, в своєму виступі він розглянув питання сучасних аспектів підготовки виступів дитячих колективів екологічної просвіти, надав керівникам колективі екологічної просвіти низку порад щодо підготовки якісного виступу колективів екологічної просвіти в умовах воєнного стану. В ефірі у форматі інтерв’ю він спілкувався з бувшим завідувачем відділу організаційно-масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ” Калашниковою Ніною Дмитрівною, яка тривалий час організовувала і проводила обласний етап Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти “Земля-наш спільний дім”. Вона пригадала, як в області розпочинався цей конкурс, скільки колективів з різних куточків Дніпропетровщини брали в ньому участь, які відомі агітбригади зі своїми виступами представляли область у фінальних етапах на рівні України.
Кирилова Ірина Костянтинівна, постійний член журі, бувший керівник агітбригади “Присамар’я” (яка неодноразово посідала призові місця), виступила з темою “Творчий рівень як основа для підвищення емоційного сприйняття виступу колективу екологічної просвіти”, де розкрила важливість творчого підходу в роботі агітбригад як інструменту для ефективного донесення екологічних ідей.
Шпітько Надія Сергіївна, завідувач відділу організаційно - масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, доповіла про особливості підготовки виступів колективів екологічної просвіти з урахуванням критеріїв оцінювання, де наголосила на важливості дотримування всіх критеріїв оцінювання, адже є шляхом до ефективного та результативного виступу. Чітка відповідність критеріїв свідчить про підготовленість та серйозне ставлення колективу до виступу.
Таран Марина Германівна, керівник колективу екологічної просвіти “Гравітація” Дніпровської гімназії №117 Дніпровської міської ради, доповіла про дотримання головних вимог в організації роботи агітбригади. В своєму виступі вона поділилася практичними порадами щодо організації дітей для роботи в команді та підготовки колективу до якісного виступу.
Бокова Катерина Миколаївна, керівник колективу екологічної просвіти “Пролісок” Томаківський ліцей №1 Томаківської селищної ради, розкрила питання використання сучасних технічних засобів для підготовки виступів колективів екологічної просвіти, адже під час воєнного стану можливості керівників обмежені, багато з них працюють в укритті, вдома, або в приміщеннях, де немає сцени, і зробити технічно гарну картинку виступу вміє не кожен.
Махонько Любов Володимирівна, керівник колективу екологічної просвіти “Шестірня” комунального закладу позашкільної освіти “Широківський Центр дитячої творчості” Широківської селищної ради, розповіла про особливості проведення агітаційної роботи екологічного напряму під час дії воєнного стану на прикладі свого колективу. Адже проведення агітаційної роботи під час війни є надзвичайно важливим завданням, бо сприяє збереженню довкілля і об’єднуванню людей у складний для всіх час.
Активність учасників під час проведення обласного круглого столу показала, що не дивлячись на воєнний стан, конкурс колективів екологічної просвіти “Земля – наш спільний дім” залишається надзвичайно ефективним інструментом для популяризації екологічних знань і виховання екосвідомості у дітей, а також допомагає поширювати важливі екологічні ідеї серед широкої аудиторії.
Посилання на відеозапис круглого столу:
https://youtube.com/playlist?list=PLIoAJJOw5z2WIfzh2rKOAhwhwicgScjom&si=v63-s-DENIHPSib0
Підготувала:
завідувач відділом організаційно-
масової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”
Надія ШПІТЬКО
На Дніпропетровщині пройшов обласний етап
Всеукраїнського конкурсу “День юного натураліста”
Щороку у вересні з метою залучення здобувачів освіти до практичної природоохоронної роботи та інших біологічних напрямів, підвищення іміджу позашкільної еколого-натуралістичної освіти комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) в закладах освіти Дніпропетровської області проводиться обласний етап Всеукраїнського конкурсу “День юного натураліста”.
В цьому році участь в заході взяли 44 заклади освіти області. Журі розглянуло звіти учасників з 9 міських, 5 селищних та 2 сільських територіальних громад.
У зв’язку з дією воєнного стану в Україні частина заходів проводилася на місцях в дистанційному та змішаному форматі. Але навіть в таких умовах колективи закладів освіти проявили креативність та організували для учнів та вихованців цікаві та змістовні заходи: онлайн-зустрічі з юннатами минулих років, флешмоби, челенджі, віртуальні екскурсії, еко-квести, майстер-класи, фото-виставки, виховні години спілкування, поетичні конкурси, природоохоронні заходи, залучили здобувачів освіти до участі в екологічних проєктах, інтерактивних програмах.
В ході підведення підсумків заходу журі обрало 11 переможців, які посіли І, ІІ, ІІІ місця. Ними стали представники закладів освіти Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Павлоградської, Марганецької міських рад, Богданівської сільської, Обухівської селищної ради, а також КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
Роботи переможців направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України (м. Київ), де візьмуть участь у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу “День юного натураліста”.
Завідувач відділу організаційно-масової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО
у Всеукраїнському фестивалі “Україна – сад”
З метою залучення підростаючого покоління до дослідницької роботи і виробничої діяльності в галузі садівництва, надання юним садівникам консультативних порад, практичних знань, умінь та навичок профорієнтаційної діяльності, відродження садівництва в Україні, підвищення ефективності роботи на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках, садах з 15 по 16 жовтня 2024 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі - НЕНЦ) був проведений в змішаному форматі фінальний етап Всеукраїнського фестивалю “Україна – сад” (далі - Фестиваль).
Найкращі результати на заході презентували учасники з 12 областей.
Організатором проведення обласного етапу Фестивалю став комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН).
Учасники Фестивалю взяли участь у науково-практичній конференції ”Симиренківські читання” (онлайн), дистанційно представляли виставку-презентацію та науково-дослідницькі роботи садівничого напряму.
Від Дніпропетровської області у Фестивалі взяли участь:
- Назаренко Софія, вихованка гуртка “Юний дослідник” Веселівського ліцею Межівської селищної ради Дніпропетровської області (керівник Світлана МИХАЙЛЮК) з роботою “Дослідження пристосованості персика до умов навколишнього середовища”, посіла І місце.
- вихованці гуртка “Флористика” КЗО “ОЕНЦДУМ” (керівник Ольга ЛАПІНА) з роботою “Розмноження актинідії живцями різними способами”, посіли ІІІ місце.
- Калетнік Андрій, учень 9 класу Володимирівського ліцею Межівської селищної ради (керівник Тетяна ЯНЧЕНКО) з роботою “Урожайність та дегустаційна оцінка плодів сучасних сортів яблунь”, посів ІІІ місце.
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ” Алла ІВАНУС
Участь здобувачів освіти Дніпропетровської області у
Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв
закладів загальної середньої та позашкільної освіти
З метою участі здобувачів освіти у природоохоронній та дослідницько-експериментальній роботі в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі - НЕНЦ) спільно з Волинським обласним еколого-натуралістичним центром з 23 до 24 жовтня 2024 року було проведено фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти (далі – Зліт).
Організатором заходу в області виступив комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН).
Дніпропетровську область на всеукраїнському рівні представляла команда юних лісівників філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”, яка посіла І місце в обласному етапі Зльоту, у складі: Скобель Розалії, Петречко Андрія, Романюк Дарини, Надвернюк Владислави, здобувачів освіти Могилівського ліцею ім. І.М. Шишканя Могилівської сільської ради. Роботою учнівського лісництва керує Ніколаєнкова Ольга Віталіївна, керівник гуртка філії, за допомогою Курило Василя Леонідовича, лісничого філії “Петриківське лісове господарство” ДП “Ліси України” Східного лісового офісу.
Протягом року юні лісівники Могилівської громади долучались до навчального та виробничого процесу у лісовому розсаднику, проводили дослідницьку роботу та природоохоронні, просвітницькі акції.
Під час Зльоту юні лісівники презентували свою виставку, де продемонстрували свою діяльність та досягнення за звітний період. На виставці було представлено саджанці самшиту, ялівця козацького та бересклету, колекцію насіння, плодів лісових деревних та чагарникових порід, найкращі поробки з природного матеріалу, декоративні композиції “Дари лісу” і “Чарівний птах”, матеріали до конкурсів та акцій, тощо. Юні лісівники звітували про проведення Тижня лісу, Всеукраїнської декади екологічної освіти в навчальних закладах громади, акції “Годівничка”, про участь у всеукраїнських конкурсах “Парки – легені міст і сіл” та “День зустрічі птахів”, про функціонування екологічної стежки “Спадщина”, проведення оглядових екскурсій, виставок та конкурсів.
Вихованка учнівського лісництва “Шафран” Скобель Розалія представила науково-дослідницьку роботу за темою “Вирощування сіянців дуба звичайного з крапельним зрошуванням на базі філії “Петриківське лісове господарство” ДП “Ліси України” східного лісового офісу”.
Не зважаючи на онлайн формат участі у Зльоті команди учнівського лісництва “Шафран”, юні лісівники гідно презентували свою роботу на всеукраїнському рівні, отримали позитивні емоції в процесі підготовки до Зльоту, продемонстрували якісний рівень підготовлених мультимедійних матеріалів, мали змогу ознайомитись з досвідом роботи інших учнівських лісництв та отримали грамоту НЕНЦ за активну участь та високий рівень представленої лісогосподарської і дослідницької роботи.
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ” Алла ІВАНУС
Керівник гуртка філії
КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” Ольга НІКОЛАЄНКОВА
Фото 1. Підготовка науково-дослідницької роботи
Фото 2. Презентація виставки
На Дніпропетровщині проведений
щорічний обласний конкурс “Лелека”
З метою розширення знань учнівської молоді про стан білого лелеки в Дніпропетровській області, активізації громадської позиції молоді щодо збереження природи рідного краю у жовтні 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) було проведено щорічний обласний конкурс “Лелека” (далі – Конкурс).
Цей Конкурс, який було започатковано КЗО “ОЕНЦДУМ” за сприяння Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” і по сьогоднішній день не втрачає своєї актуальності.
На розгляд журі Конкурсу в поточному році було надіслано 24 звітні матеріали як від окремих здобувачів освіти, так і від гуртків, об’єднань та колективів закладів освіти з 14 територіальних громад, КЗО “ОЕНЦДУМ” та комунального закладу “Нікопольський фаховий педагогічний коледж” Дніпропетровської обласної ради”.
Конкурс проводився за номінаціями: “Наукові дослідження” (10 учасників) та “Еколого-просвітницька діяльність” (14 учасників).
В рамках Конкурсу юні орнітологи та педагоги здійснювали на місцях:
- аналіз багаторічних досліджень;
- тривалі спостереження за успішністю гніздування білого лелеки;
- фенологічні спостереження із зазначенням змін у природі та особливостями життєдіяльності лелек;
- детальні дослідження харчового раціону птахів;
- створення агітаційних плакатів, буклетів та інфографіки про життя лелек;
- створення просвітницьких презентацій та патріотичних стікерів “Лелека – символ України”;
- розповсюдження агітаційних матеріалів (у тому числі відео звернень) у соціальних мережах і серед населення про білого лелеку;
- проведення конкурсів на кращий малюнок, вірш, поробку, аплікацію, а також організовували співпрацю з Канівським природним заповідником.
Підвівши підсумки, журі Конкурсу визначило переможцями учасників з Гречаноподівської та Першотравневської сільських рад; Васильківської, Криничанської, Межівської, Царичанської та Обухівської селищних рад; Дніпровської, Криворізької, Кам’янської та Марганецької міських рад; КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/17ump2DqxsSKVtIccmw-RjlMywbkbXPW4?usp=sharing
Григор’єв Денис, завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”