З історії юннатівського руху на Приоріллі


Засновником юннатівського руху на Приоріллі (Царичанськкий район) є заслужений вчитель України, старожил с. Бабайківка Нездійминога Михайло Савович, нині покійний. За період з 1950 по 1980 років Михайло Савович, очолюючи роботу районного методоб’єднання вчителів біології і хімії, активно пропагандував дослідницьку роботу, виховав цілий ряд вчителів біології , які продовжили його справу.


Царичанська районна станція юних натуралістів була заснована в 1988 році. Ініціаторами створення були тодішній завідуючий райво Царичанського району - заслужений вчитель України Шрамко Віленін Федорович та директор Китайгородської середньої школи Орел Анатолій Ггригорович. На базі саме його школи, вперше в Дніпропетровській області в сільській місцевості і було створено станцію юних натуралістів. На станції працювали гуртки загально біологічного, екологічного, сільськогосподарського напрямку, прикладної творчості.


Першим директором Царичанської СЮН була призначена Цимбал Людмила Петрівна, яка працювала на цій посаді з 1988 – 1993 р.р. Вона зібрала навколо себе колектив однодумців – відданих юннатівській справі людей.


З 1993 по 2002 роки Царичанську СЮН очолював Мартинець Олександр Євгенович, якому вдалося у 1995 році, не зважаючи на скорочення фінансування, зберегти заклад та особовий склад педагогічних кадрів. В цей період на СЮН плідно працював гурток “Різьба по дереву” під керівництвом Горобця Віктора Олексійовича.


Юні різьбярі (Писанець Андрій, Білокінь Сергій, Продан Олександр ) взяли участь у Всеукраїнській виставці юних майстрів народних ремесел, яка проводилася на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді в м. Києві. Висавку відвідав чинний в той час Президент України Леонід Данилович Кучма, який особисто подякував юних царичанських різьб’ярів за прекрасні роботи.


В 2002 році під керівництвом та підтримкою районного відділу освіти, з призначенням директором СЮН Журавля Владислава Євгеновича та методистом Тарасенко Людмили Володимирівни Царичанська СЮН набрала нових обертів в юннатівській роботі. Гуртківці закладу були активними учасниками і переможцями обласних та всеукраїнських змагань, конкурсів, акцій.


У 2009 за підтимки та допомоги директора Дніпропетровського обласного еколого-натуралістичного центру дітей та учнівської молоді Педана Юрія Федоровича заклад вкотре вдалося зберегти від закриття.


За двадцять дев'ять років роботи Царичанська станція юннатів пройшла нелегкий шлях становлення. Були часи, коли керівники працювали з неповним навантаженням, а діти мерзли в неопалених приміщеннях. Та, не зважаючи на це, Царичанська СЮН завжди була основним осередком у справі екологічної освіти та виховання, залучала школи району до участі в природоохоронних заходах, дослідницькій роботі.


В процесі децентралізації Царичанського району комунальний позашкільний навчальний заклад “Станція юних натуралістів” Царичанської селищної ради № 552-24/VII від 21 червня 2017 року був ліквідований, але педагогічний колектив СЮН на чолі з директором Журавлем В.Є. став основою для функціонування філії “Шафран”, що була створена за ініціативи та сприяння Педана Юрія Федоровича на базі Могилівської об’єднаної територіальної громади в 2018 році. Філія стала профільним структурним підрозділом обласного еколого-натуралістичного центру дітей та учнівської молоді.


Сьогодні філія “Шафран” ефективно працює в руслі сталого розвитку, на засадах соціального партнерства в Ляшківській, Могилівській, Китайгородській та Царичанській сільських територіальних громадах, охоплюючи екологічною освітою понад 200 вихованців.


Колективом філії було відновлено співпрацю з Могилівським лісництвом та місцевими мисливськими господарствами, активізована робота по залученню вихованців до природоохоронних конкурсів та акцій, ведеться ефективна еколого-просвітницька діяльність з метою збереження біологічного різноманіття та відновлення цінних природних об’єктів Приорільського краю.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1pu6gCq-knx87Z3J0ZFfrTYHBXD-aNluq?usp=sharing


Вікторія Анатоліївна Полога,
методист філії “Шафран”