Меню

Документи

Зимовий сад в Ляшківському ліцеї Дніпропетровської області


Коли опадає листя, природа за вікном втрачає свої барви. Здається, усе навкруги стає чорно-білим. Але все одно і дітям, і дорослим хочеться яскравих природних зелених кольорів. Зимовий сад – це не тільки спосіб навчання для демонстрації дітям видового складу рослин, але насамперед прекрасний засіб від стресу та рецепт хорошого настрою.


Навчання в школі збільшує навантаження на організм дитини. В закладі освіти діти більше сидять, ніж рухаються, внаслідок чого виникає дефіцит м'язової діяльності. А в останній час на тлі суспільних катаклізмів все частіше дитячі хвороби виникають через стресові ситуації.


І тут на допомогу приходять декоративні рослини, які не тільки сприяють художньо-естетичної організації інтер'єру, а й виконують санітарно-гігієнічні та медико-біологічні функції оздоровлення середовища - очищення і зволоження повітря, збагачення його киснем, зниження вмісту патогенної мікрофлори, погашення шуму. Особливо важлива роль “зелених цілителів”  у позитивній психофізіологічній дії на людину.


Саме тому директор Ляшківського ліцею Ольга Чехова стала ініціатором створення в освітньому закладі зимового саду.


Першим етапом була організація збору рослин, які мали б яскраві декоративні ознаки (великі, цікаво пофарбовані листя, або яскраві квіти) та рослин з гарними фітонцидними властивостями. Учні, педагоги та батьки активно взяли участь в наповненні шкільної колекції кімнатних квітів.


Вагому допомогу в поповненні видового складу рослин саду надав комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан), з яким цього року Ляшківська громада уклала договір про співпрацю.


Зимовий сад став і дослідницьким майданчиком для організації гурткової роботи. Саме на базі Ляшківського ліцею в поточному навчальному році відкрита робота гуртків філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” (завідувач Владислав Журавель) “Рослини – символи України” та “Природа рідного краю” (керівник гуртка Людмила Тарасенко), завдяки чому в ліцеї залучено до гурткової роботи 30 учнів.


Цікава спільна справа не залишає в ліцеї нікого байдужим – діти доглядають за квітами та жителями акваріуму, дорослі допомагають оформити інтер’єр та поповнювати колекцію кімнатних рослин. Тож робота триває!


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1y53dHmaxq3omAWPoi1FfaQ10wZAYsh79?usp=sharing


Керівник гуртка філії
КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”
Людмила Тарасенко

Виїзна методична нарада

в філії Дніпропетровського обласного еколого-натуралістичного

центру дітей та учнівської молоді “Шафран”


Реалії нашого часу не дають можливості педагогам закладів освіти, зокрема позашкільних, зустрічатися в очному форматі на методичних заходах, які організовує і проводить на теренах Дніпропетровської області комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН).


Протягом останніх років через небезпеку поширення короно вірусної хвороби, а в останній час через введення правового режиму воєнного стану в Україні КЗО “ОЕНЦДУМ” проводить семінари, практикуми, тренінги, круглі столи та інші заходи з підвищення кваліфікації в переважній більшості в дистанційному та асинхронному форматі. Проблематичними також стали методичні виїзди працівників закладу до освітніх установ громад регіону, які завжди були одним з основних форм роботи методичної ланки КЗО “ОЕНЦДУМ” як обласного координаційно-методичного центру.


Тому так приємно було провести чергову методичну нараду не в он-лайн режимі на екранах моніторів, а очно, на філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”, яка працює на базі Могилівської сільської ради Дніпровського району.


Участь у цьому виїзному заході взяли заступники директора, методичні працівники та педагоги КЗО “ОЕНЦДУМ”.


І навіть сигнали тривоги, які неодноразово лунали в цей день, не завадили колективам при спілкуванні обмінятися творчими думками, передовим досвідом роботи і позитивним настроєм.


На початку методичної наради завідувач філією “Шафран” Владислав Журавель презентував матеріально-технічну база закладу, до устаткування якої свого часу доклали значних зусиль керівництво КЗО “ОЕНЦДУМ” та Могилівської ОТГ. Сьогодні філія займає 3 кабінети в опорному закладі загальної середньої освіти громади.


Для проведення освітнього процесу педагоги філії постійно користуються навчально-методичною продукцією, виданою КЗО “ОЕНЦДУМ”: екологічними та антистрес розмальовками, плакатами серії “На допомогу керівнику гуртка та вчителю біології”, навчально-методичними посібниками серії “Еколого-натуралістичний вісник Придніпров’я” та інш. Ця друкована продукція, розрахована на різний віковий рівень дітей, використовується педагогами філії як при проведенні звичайних занять, так і при організації дослідницької роботи, виховних заходів, екскурсій тощо. Нові зразки навчально-видавничої продукції, переданої для використання колективу філії, презентувала Інна Майборода, заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ”.


Методист філії “Шафран” Вікторія Полога в своїй доповіді висвітлила досвід роботи закладу за темою “Національно-патріотичне виховання дітей та молоді в контексті соціалізації особистості в позашкільному освітньому просторі”, який розкриває плідну співпрацю колективу з провідними громадами району в напрямі проведення спільних заходів національно-патріотичної тематики.


В рамках надання методичної допомоги, а також обміну досвідом роботи педагоги КЗО “ОЕНЦДУМ” презентували учасникам методичної наради виступи за різноманітною тематикою:
“Оформлення документації керівника гуртка”;
“Використання редактора Canva у роботі керівника гуртка закладу позашкільної освіти”;
“Тематика науково-дослідницьких робіт зоолого-тваринницького напрямку для проведення з вихованцями різного вікового рівня”;
“Основи фотографування”;
“Активізація участі дітей та учнівської молоді в організаційно-масових заходах за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти”.


Наприкінці заходу учасники наради обговорили перспективи подальшої роботи в галузі позашкільної екологічної освіти, висловили свої пропозиції до планування роботи на наступний рік та побажання стосовно майбутньої скорої зустрічі вже в мирній переможній Україні.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1PfOp4-shiujdqbLXydzrVge1Far9s5Sn?usp=sharing


Інна Майборода,
заступник директора
КЗО “ОЕНЦДУМ”

В Дніпропетровській області учнівське лісництво «Шафран»

провело посвяту в лісівники


Напередодні знаменної для всіх лісівників дати, Дня працівників лісу, співробітники Царичанського лісництва ДП «Ліси України» радо приймали гостей.


Юні лісівники філії КЗО «Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді» Дніпропетровської обласної ради «Шафран» (завідувач Журавель Владислав) завітали до лісників, щоб привітати їх з професійним святом.


Теплого вересневого дня юні лісівники звітували перед своїми наставниками про здобутки в природоохоронній роботі, про участь у обласних та всеукраїнських конкурсах, про свої наміри та плани. І за доброю традицією в цей день до лав юних натуралістів були прийняті 15 вихованців філії, учні 5 класу Могилівського ліцею ім. І.М. Шишканя Могилівської сільської ради. А яка ж посвята без клятви? І вона прозвучала:


Я клятву дам усім, почуй мене, що буду я любить усе живе!
Плекати в любові буду квітки я, квітуча стане вся Земля!
Навчусь спостерігати, доглядати, охороняти.
Не пожалію сил цей світ пізнати.
Свої знання я другу передам, це чесне слово я даю всім вам!


Організатором свята стала керівник гуртка філії «Шафран» Ольга Віталіївна Ніколаєнкова, яка вже шостий рік поспіль супроводжує своїх вихованців до захоплюючого лісового царства. Її підопічні цього дня приготували для працівників лісу віршовані та музичні привітання, танцювальний номер, продемонстрували свої знання в конкурсі «Азбука поведінки в лісі», спритність у грі-руханці «Будемо рости». А головний іспит-гру «Дерева та їх плоди» для юних лісівників підготував головний лісничий Василь Леонідович Курило.


Ліси для українців завжди були цінним даром, ліси оспівували в піснях та складали легенди. Тож вихованці разом з гостями свята завзято демонстрували свої таланти, ставши учасниками музичного попурі. Провели його для присутніх переселенці із зони бойових дій, працівники Констянтинопільського Будинку культури (Донецька область), добрі друзі та партнери філії – подружжя Ігор та Людмила, які були змушені покинути свою домівку, але не втратили бажання творити та робити добрі справи. Особливого натхнення і неймовірних емоцій всім присутнім додала разом виконана пісня «Ой, у лузі червона калина».


Виконана Ігорем пісня «Чорний дуб» змусила всіх присутніх повернутись до реалій страшної війни, з вдячністю згадати всіх працівників Царичанського лісгоспу, які зараз відстоюють нашу незалежність зі зброєю в руках. Завдяки їм юні лісівники мають можливість навчатись і готувати себе для мирного майбутнього.


Підсумком зустрічі з працівниками лісу стала екскурсія територією лісового господарства та щирі слова подяки.


Фото та відеоматеріали про проведення заходу за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1jYKkn6vOvMyjDcTsob9K4U7qXjn8Y4B1?usp=sharing


Методист філії КЗО «ОЕНЦДУМ» ДОР
«Шафран» Вікторія Полога

Молодь за чисте довкілля
(Дніпропетровська область)


Природа нам - як рідний дім,
Вона усім як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати


Замислюючись над екологічними проблемами світу, перш за все потрібно дбати про чистоту тієї території, на якій ти проживаєш. Від людини залежить, чи збереже вона природу, чи зруйнує. Нам подобається чисте повітря, прозора вода в річках, зелена трава на лугах, могутні дерева в лісах. Це життя. І наш обов’язок - зберегти його. Без природи людина загине. Збереження природи - це збереження людини.


Особливої уваги в питаннях охорони та чистоти навколишнього середовища потребує саме молодь. Адже вона і є майбутнім нашої країни, тому від усвідомлення нею цінності нашого довкілля, розуміння правильного природокористування, формування відповідних переконань і визначить напрямок розвитку нашого суспільства і держави в цілому.


З метою підвищення екологічної свідомості дітей та молоді у жовтні поточного року на базі Ляшківського ліцею керівником гуртка філії комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” “Шафран” Тарасенко Людмилою Володимирівною був проведений екологічний квест “Світ в твоїх руках”.


Мета гри-квесту - сприяти закріпленню знань у здобувачів освіти не тільки з екології, а й з інших природничих наук, визначення та усвідомлення нинішніх екологічних проблем, пошук оптимальних шляхів їх розв’язання.


В ході квесту дві команди учнів 10 та 11класів Ляшківського ліцею змагались між собою. Перед командами було поставлене завдання розгадати зашифровані слова, шо мають відношення до природоохоронних об’єктів. Але, щоб їх розшифрувати, потрібні були підказки (букви, які є в цьому слові і опис природоохоронного об’єкту). Підказки можна було отримати, виконавши завдання на екологічних станціях. Учні побували на станціях:
Станція “Що ми викидаємо, або золоті розсипи смітників”. На цій станції учні пройшли тест на знання екології.
Станція “Чорна скринька”. Учні по опису відгадували рослини, які знаходились в чорній скриньці.
Станція “Фантазери”. Учасникам було запропоновано шляхи зменшення кількості сміття шляхом його повторного використання, а саме з різних видів сміття (коробок, банок, пляшок тощо) виготовити тварин, казкових героїв або інших фантастичних персонажів.
Станція “Здоров’я”. Учасникам роздали скріпки і запропонували їм їх розігнути і робити з них будь що. Потім вони повинні спробувати їх повернути у початковий вигляд, що виявилося проблематичним. Так само і з здоров’ям. Ми вживаємо шкідливі продукти, куримо, вживаємо наркотики, не досипаємо, перевтомлюємось, нервуємось і інше, а потім повернути здоров’я в попередній стан ми не можемо. Тож найцінніший скарб людини - здоров’я і його треба берегти.
Станція “Екосистема”. Учасникам було запропоновано вивчити та описати оточуючу їх екосистему за відповідним планом.
Станція “Плутанина”. Учні, за допомогою підказок, здобутих в попередніх конкурсах, розгадували зашифровані слова, що мають відношення до природоохоронних об’єктів.


Учасники квесту добре справились із завданням та в кінці отримали солодкі подарунки.


Сьогодні ми все частіше чуємо слова “екологія”, “забруднення навколишнього середовища”, “забруднене довкілля”… Ми вже стали звикати до цих слів і продовжуємо свою бездіяльність.


Проведення квесту допомогло учням усвідомити, що нерозумні дії людей на планеті Земля у найближчий час можуть повернутися великими нещастями, бідами усього людства. В долі природи – наша доля, і ми повинні зробити все для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо продовжити життя в наступних поколіннях.


Фотозвіт за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1h_iybUOvMu11_dDTyR6se8zqkdGQkyv4?usp=sharing


Керівник гуртка філії
КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”
Людмила Тарасенко

“Ми – українці нація прадавня, культурою й традиціями славна”


Про обряди і вірування наших предків юннати розповіли, відтворивши обряди українців Зустрічі весни і закликання птахів. Святкові “лелечини”, “сорочини”, “ластівки”, “солов’їний Великдень” мали прикликати пташок з Вирію. Вважалося, що з пташками поверталось тепло і достаток на рідну землю. На “Сорочини” треба було роздати 40 бубликів або з’їсти 40 галушок. Мами і бабусі випікали з тіста “пташок”, якими пригощали дітей. А діти бігали по селу і пташками закликали приліт пернатих Про це і, багато чого цікавого, говорилось на заході проведеному 24 березня на базі КЗК “Могилівська сільська бібліотека”.


Еколого - етнографічний захід “Ми – українці нація прадавня, культурою й традиціями славна” підготовлений Ніколаєнковою О.В. керівником гуртків філією комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради Шафран” спільно з директоркою бібліотеки Перетятько О.М.. Гуртківці – здобувачі освіти Могилівського ліцею імені І.М.Шишканя 4 - 9 класів готувались на протязі березня, вивчаючи багаті, вікові традиції українського народу, який любив і цінував природу краю і, особливо птахів. З птахами пов’язано дуже багато легенд, звичаїв і обрядів українського народу. Етнографи-дослідники Демченка А., Романюк Д., Скобель Р. розповіли про своє дослідження “Пернаті вісники весни в обрядах українців”. Виконання веснянок, віршів, магічне дійство закликання птахів, що полягало в їх імітації (ластівка у виконанні Кароліни Лях 1 клас), танцювальна композицію “Шуме” у виконанні юних лісівників 6 класу, вдались надзвичайно гарно під музикальний супровід, який здійснювали Єлізаров І. та Тереня Л. - працівники культури із числа переселенців, що проживають на території Могилівської СТГ. Дізнатись багато нового про птахів нашого краю та перевірити знання, дітвора змогла під час проведення екологічної гри “Пташки прилетіли” та вікторини “Що ми знаємо про птахів”. Готуючись до свята, вихованці філії підготували виставку своїх робіт: малюнків, аплікацій, витинанок. Гуртківці 4 класу з вчителем Сергою О. підготували розповідь про свято Обертіння та як чекають діти повернення птахів.


Аплікація “Солов'їний Великдень” Лізи Серги вразила своєю красою, як і роботи шестикласників – писанки. Писанками зустрічали пташок дітвора, адже яйце – то вічний символ життя, яке відроджується навесні. Окрасою свята зустрічі весни крашанка і писанка були ще задовго до виникнення християнства. В оформлені заходу важливим була виставка книг про птахів і історію України, плакати, вишиті рушники, національний посуд, квіти-символи України та прекрасні вишиванки, які одягнули діти.


Під час заходу проведені два майстер-класи. Ліпити “жайворонків” навчала дітей Демченко Л.І. - берегиня козацького полку імені Семенова, яка також поділилась своїми спогадами з дитинства та пригостила учасників свята смаколиками. Про звичаї і святкування зустрічі птахів прозповіла керівник гуртків філії “Шафран” Ніколаєнкова О.В. на майстер-класі по виготовленню оберега з ниток. Такі обереги “мартінчики” виготовляли предки і дарували рідним на захист, добро і щастя до прильоту птахів на весні. Атмосфера радості, творчості і пізнання панувала на заході і принесла велике задоволення учасникам – дітям, батькам, вчителям і організаторам. Щемливим моментом були слова вдячності воїнам-захисникам, які боронять Україну, рятуючи наші життя, і незалежність нашої Батьківщини. Хвилиною мовчання учасники вшанували пам'ять загиблих синів народу, які рятують світ і дозволяють юним українцям вивчати свою культуру, звичаї і обряди нації прадавньої й традиціями славної. На завершення свята всі гості разом з Ігорем Єлізаровим заспівали пісню “Україна” Тараса Петриненка. Цікавим і насиченим вийшов виховний захід, який допоможе дітям зрозуміти свою національну ідентичність, вивчити культурну спадщину українців і сприяти збереженню традицій і обрядів свого народу. Наприкінці заходу всі учасники побажали Україні перемоги, а всім, хто вимушено переселився – повернення додому як птахи.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/121ucJ7BooXf3NX45_XQUU6ZSPi7OQceU?usp=share_link