Меню

Документи

1 квітня – Міжнародний День птахів

(День зустрічі птахів)

(International Birds Day)

 

Птахи - дивовижні істоти. Про них складають легенди, вони дуже цікаві і непосидючі. Якщо в тебе дома є папуга, ти розумієш, про що я.

 

Деякі птахи захоплюють нас своєю грацією, витривалістю,красою вбрання, а деякі - вірністю. Спостерігати за ними - справжнє задоволення. Ці дивовижні створіння потребують охорони, тому 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів. День птахів - це не лише річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. Вперше цей день, як масове дитяче свято, став проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. Незабаром його ініціативу підтримали і сьогодні цей день відзначають у всьому світі.

 

На січень 2017 року, за даними IOC WorldBirdList, науці відомо 10 672 видів нині живих птахів (всього 20 344 підвидів), а також 156 видів в даний час знаходяться під загрозою вимирання. А Ви знали, що єдиний в світі птах, у якої взагалі немає крил, це Ківі. Він живе в Новій Зеландії. Температура тіла птахів на 7-8 градусів вище, ніж у людини, а серце птаха б’ється близько 400 разів на хвилину. Це під час відпочинку. І близько 1000 ударів в хвилину під час польоту! У польоті птахи здатні розвивати швидкість понад 320 км / год, наприклад це робить сокіл сапсан під час полювання. А ще вони дуже швидко бігають. Знаменитий страус розгоняється до 60 км / год. Деякі види птахів - прекрасні плавці, а самим «розумним» птахом можна назвати звичайного горобця. На 100 грам маси його тіла приходиться 4,37 грамів мозку. Для порівняння: у коня - 0,1 грама мозку на кілограм маси, а у крокодила - не більш 0,007 г / кг.

 

Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці  площею 1 км2 птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж, вони є досить спритними і діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, іволга живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, які не дуже вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

 

Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.

 

Пернаті сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів (шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки) восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.

 

Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.

 

Українці завжди з повагою ставилися до природи, шанували її, з радістю зустрічали весну.

 

Тільки-но левади звільнялися від снігу і починала тужавіти земля, дітлахи зверталися до своїх неньок: «Благословіть, мати, весну зустрічати!».

 

22 березня, на Сорок Святих, повертались із вирію шпаки та жайворонки – вісники весни. В цей день бабусі, мами та дівчата пекли «жайворонків» з тіста, ніби прискорюючи приліт пташок і наближення тепла. Коли «жайворонки» спечуться, їх і діти, і дорослі підкидали угору із вигуками: «Жайворонки, прилетіте, весну-красну принесіте!»або ж промовляли:

 

Пташок викликаю

З теплого краю: —

Летіть, соловейки,

На нашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки!

 

Отримавши жайворонки, діти бігли з ними на вулицю, в сади, городи тощо. Їх клали на голови, тримали в руках, наштрикували на палички і бігали з ними селом. Намагалися підняти їх повище, для цього забирались на дахи сараїв, на паркани, на дерева. «Пташок» саджали на скирти, стоги, гілки, пагорби, підкидали вгору, іноді прив’язували нитками до дрючків.

 

За повір’ям, жайворонок брав соломинку в дзьобик, летів угору «до Бога» і співав: «Урожай, урожай, теплий дощ на врожай!». Імітували спів жайворонка, коли він летів угору: «Сонце ловити! Сонце ловити! Сонце ловити!». А коли летів донизу, то так: «Ціп урвався! Ціп урвався! Ціп урвався! Кру-ці! Кру-ці! Кру-ці!». «Жайворонками» з тіста діти грали увесь день, а увечері їх з’їдали.

 

В окремих селах Чернігівщини печиво у формі пташки називали «соловейчиками»; на Київщині – «жайворонками» або «голубами»; на Житомирщині (с. Меделівка, Ворсівка Радомишльського р-ну) – «качечками»; на Рівненщині – «зозульками», а на Волині «гусками».

 

Можете і ви разом напекти традиційних смаколиків. Рецепт тіста та схему виготовлення птаха можна знайти тут https://honchar.org.ua/p/pora-pekty-z-tista-zhajvoronkiv-ta-zustrichaty-iz-vyriyu-ptahiv-kulinarnyj-retsepty/

 

Цього року птахи повертаються до нас як завжди.. Але останнім часом люди віддалились від природи, перестали її розуміти так як раніше.

 

Давайте переглянемо фото пташок, спробуємо запам’ятати, щоб у природі розпізнати їх при нагоді

https://uabirds.org/v2photosonly.php?l=ru

 

Співи птахів дивують і заспокоюють, їх рекомендують слухати під час стресу та перенапруження. Окрім того, кожна птаха співає по своєму, спеціалісти з легкістю впізнають голос і назвуть його власника. У нас є чудова можливість почути і побачити птаха, адже інколи вони бувають дуже обережні, і якщо ви мандруєте лісопарковою зоною і голосно розмовляєте, птахи принишкнуть і не дадуть про себе знати Окрім того, найкраще слухати птахів о 3-4 годині ранку. Давайте прослухаємовідеозаписи зі співами пташок, насолодіться красою весняної природи

https://www.youtube.com/playlist?list=PLA0ChgwrJnNDyQXAHFn4dFyDE_UbC9QF1

 

А тепер трохи пограємо. Пропоную вам кросворд. На дереві заховалось 24 різноманітних птаха.Знайди назви рухаючись вправо-вліво і вверх-вниз.

 

 

 

Не всіх знайшов? Ось тобі підказки:


БІГУНЕЦЬ

ЗМІЄЇД

ШПАК

ВІВСЯНКА

ЩЕДРИК

ХОХІТКА

МАРТИН

ОГАР

ПІДОРЛИК

КАЗАРКА

ЛЕЖЕНЬ

ТИНІВКА

СИПУХА

СИЧ

ЧАЙКА

ПОВЗИК

РИБАЛОЧКА

ЯГНЯТНИК

ФЛАМІНГО

ЖАЙВОРОНОК


ДЕРКАЧ

ГАГАРА

БАКЛАН

ПЕРЕПЕЛ


Літературні джерела

 

Ковальчук А. О. Цікаво про птахів // Методична розробка, Шепетівськийміський ЦЕНТУМ, 2019, -27с

.https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=63

https://honchar.org.ua/p/pora-pekty-z-tista-zhajvoronkiv-ta-zustrichaty-iz-vyriyu-ptahiv-kulinarnyj-retsepty/

 

Фотоматеріали

 

Підготувала керівник гуртка
КЗО «ОЕНЦДУМ» Крикун Г.В.